Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Choroba refluksowa przełyku - Co to jest refluks?

zdrowieuroda

Choroba refluksowa przełykuPo połknięciu, jedzenie z jamy ustnej trafia poprzez długą rurę (przełyk) do żołądka. W żołądku pokarm jest trawiony przez sok żołądkowy. Sok ten jest bardzo kwaśny - zawiera w sobie dokładnie ten sam kwas co baterie do latarek.

Normalnie jest tak, że sok żołądkowy nie ma możliwości cofnąć się z żołądka do przełyku - istnieje bowiem specjalny mechanizm, który to uniemożliwia. Mechanizm ten stanową dwa mięśnie.

Pierwszy mięsień zlokalizowany jest w dolnej części przełyku, w miejscu zwanym połączeniem żołądkowo-przełykowym. Ów mięsień nazywamy zwieraczem dolnym przełyku (lower esophageal sphincter - LES). Mięsień ten pozwala jedzeniu dostać się do żołądka i jednocześnie uniemożliwia powrót z żołądka do przełyku.

Drugim mięśniem jest przepona - bardzo duży mięsień, oddzielający płuca od jamy brzusznej i pomagający w oddychaniu.

Otwór w przeponie zwany rozworem przełykowym przepony to miejsce, przez które przełyk dostaje się do jamy brzusznej. Rozwór ten, podobnie jak LES, zapobiega cofaniu się soków z żołądka do przełyku. Jeśli mięśnie te nie pracują prawidłowo, treść żołądka cofa się (jest zarzucana) do przełyku.

Nazywamy to refluksem żołądkowo - przełykowym; chorobą refluksową (ang. gastroesophageal reflux disease - GERD; łac. morbus refluxosus oesophagi).

Jakie są objawy refluksu?


Typowo refluks objawia się znaczną zgagą - paleniem za mostkiem. Jeśli soki żołądkowe dostają się do ust, powodują kwaśny smak w ustach.

Okazjonalnie, bóle pleców (głównie w odcinku piersiowym kręgosłupa), które mogą być spowodowane refluksem. Bóle pleców mogą imitować bóle serca!

Objawy zwykle nasilają się, gdy Pacjent leży płasko w łóżku. Pozycja ta sprzyja przedostawaniu się większej ilości kwasów z żołądka do przełyku.

Niektórzy mogą skarżyć się na kaszel – głównie, kiedy leżą. Kwaśna treść żołądkowa drażni zakończenia czuciowe nerwu błędnego błony śluzowej przełyku i wyzwala odruch przełykowo-oskrzelowy zwężający oskrzela.

Kaszel jest odruchem obronnym, przy pomocy którego organizm próbuje zapobiec przedostawaniu się żrących kwasów do płuc.

Z racji cofania się kwasów z żołądka do ust, Pacjenci wolą spać z podniesioną głową lub nawet w pozycji siedzącej. Może to powodować bezsenność.

Refluks zwykle jest chorobą przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji. W każdym przypadku powoduje znaczne pogorszenie jakości życia chorych!

Nieleczony refluks, głównie z racji na niszczycielskie działanie soku żołądkowego w przełyku, może być przyczyną ciężkich kłopotów zdrowotnych!

Poniżej akademicki podział objawów choroby refluksowej przełyku:


1. Typowe - przełykowe
2. Nietypowe - pozaprzełykowe
3. Alarmujące

1. Objawy typowe:

· zgaga (uczucie pieczenia, palenia za mostkiem),
· puste odbijania oraz cofanie się treści żołądkowej do przełyku,
· dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się, podczas parcia, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku.

2. Objawy nietypowe: mogą występować samodzielnie - bez objawów typowych!

a) laryngologiczne:

chrypka - szczególnie poranna (spowodowana drażnieniem strun głosowych przez zarzucaną treść żołądkową),
uczucie dławienia,
bóle gardła, zapalenie gardła i krtani,
zaburzenia wydzielania śliny,
nieprzyjemny zapach z ust - bardzo czuły objaw po wykluczeniu spraw stomatologicznych.

b) płucne:

duszność,
suchy kaszel lub świszczący oddech - objawy jak w astmie,
bezdech podczas snu.

c) żołądkowe:

wymioty,
nudności,
uczucie pełności w nadbrzuszu,
wzdęcia.

d) sercowe:

ból w klatce piersiowej - najczęstsza (50%) przyczyna niesercowego bólu zamostkowego,
bóle pleców.

3. Objawy alarmujące (są bezwzględnym wskazaniem do wykonania gastroskopii!)

zaburzenia połykania (dysfagia),
bolesne przełykanie (odynofagia),
chudnięcie,
krwawienie,
niedokrwistość.

Objawy te mogą wskazywać na obecność pozapalnego zwężenia lub nowotworu w przełyku!

Zapamiętaj!

Refluks może przebiegać bezobjawowo, wówczas chorobę stwierdza się przypadkowo podczas endoskopii

Objawy refluksu mogą być podobne do objawów ataku serca!

Podobne objawy jak refluks mogą dawać bardzo poważne choroby. Osoby, które mają objawy refluksu, powinny szybko szukać pomocy lekarskiej!

Autor : lek. med. Konrad Kokurewicz
lek. med. Konrad Kokurewicz jest autorem ebooka Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta

Z poradnika dowiesz się prawdopodobnie wszystkiego, co pomoże Ci w poskromieniu refluksu.

Opinie:

Krzysiek
Bardzo fajna książka. Miałem koszmarne dolegliwości od czerwca 2010. Idąc za radami z poradnika zacząłem regularnie pić melisę i szałwię. Od dwóch tygodni wszelkie objawy praktycznie zniknęły. I od tych dwóch tygodni nie biorę też żadnych leków. Polecam!!!

Julian Deputat
Bardzo pozyteczna i wyjatkowo kompetentnie, a zarazem przystepnie napisana praca obejmująca opis istoty choroby, sposoby leczenia i bardzo dużo praktycznych porad od zaangażowanego lekarza z bogatym doświadczeniem. Po przeczytaniu czułem się jak po długim i ciekawym wykładzie specjalisty, ktoremu zależy na tym, by przekazywane wiadomości nie tylko zostały zrozumiane, ale też by chory był mocno zmotywowany do ich stosowania.

zuzia
Polecam książkę. Napisana bardzo przystępnym językiem tak, że nawet osoba nie związana z medycyną zrozumie wiele zagadnień. Opisuje chorobę pod względem wielu aspektów, zarówno teorii jak i praktyki. Książka bardzo nam pomogła. Polecamy:)

Tomek
Bardzo przydatny poradnik, napisany zrozumiałym językiem, mnóstwo informacji, zagadnienie choroby wyjaśnione bardzo obszernie - polecam wszystkim.

anko
Publikacja supr. Dosyć czytelnie i jasno opisuje istotę problemu. Muszę przyznać, że zawarte informacje o sposobach leczenia potwierdziły się w moim przypadku. Odstawiłem leki (poza chwilowo Contrologiem 40) i zrezygnowalem z innych chetnie przepisywanych przez lekarzy. Wiem, że nic nie dzieje się natychmiast, ale efekty są wyrażne. Inny styl odżywiania, unikanie wskazywanych przez autora potraw, to w moim przypadku sukces widoczny. Tego typu przybliżanie istoty choroby, przy sensownym stosunku do oferowanych powszechnie metod leczenia, jest potrzebnym i nieodzownym elementem edukacji pacjentów.

Agnieszka Stankiewicz
Jestem bardzo zadowolona z publikacji. Jest napisana przystępnym językiem i zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące refluksu. pomogła mi uporządkować wiedzę i wypunktować najważniejsze zmiany w diecie. Dziękuję.

więcej opinii na stronie ofertowej poradnika»
Podobne wpisy:


Jak leczyć prostatę - Uwaga! Na zaburzenia EREKCJI !!

Jak leczyć prostatę - Cichy zabójca, rozrost gruczołu krokowego...
Czy głodówki są skuteczne?
Zadbaj o swoje jelita

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci