Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak żyć i funkcjonować z chorobą wątroby?

zdrowieuroda


Życie i funkcjonowanie z chorobą wątrobyBiałka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy znajdują się w wątrobie w różnych stanach przemian biochemicznych. Dlatego dla leczenia i funkcjonowania z chorą, niewydolną wątrobą bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Przeanalizujmy, jak dbać o chorą wątrobę, a co najważniejsze, jak dobrze funkcjonować z chorą wątrobą.

Lekarze osobom cierpiącym na schorzenia wątroby doradzają wykluczenie używek, takich jak: alkohol, nikotyna, kawa prawdziwa i grzyby. Bardzo ważne jest właściwie przyrządzanie i spożywanie posiłków. Jeść należy bez pośpiechu, dobrze żuć kęsy, spożywać owoce i warzywa. Równie ważne jest dbanie o zróżnicowaną, urozmaiconą dietę. Wiąże się to z nierozerwalnie z naszym stylem życia.

Według lekarzy pacjent ma kluczowy wpływ na postępowanie dietetyczne i
farmakologiczne w przewlekłych chorobach wątroby, takich jak stan po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby, w przewlekłych stanach zapalnych, w przewlekłych toksycznych uszkodzeniach wątroby (zwłaszcza u alkoholików), w marskości wątroby i kilku rzadziej występujących stanach patologicznych.

Osoby uskarżające się na wątrobę na co dzień powinny pamiętać, że jeść mogą pieczywo czerstwe, z poprzedniego dnia i nie razowe, które zawiera dużo błonnika niewskazanego dla poprawnego funkcjonowania wątroby. Nie należy także spożywać grubych kasz, które lepiej zastąpić je drobnymi, np. kus-kus.

Chora wątroba nie lubi potraw z zawartością wszystkich roślin strączkowych oraz kapusty, cebuli i czosnku, ponieważ warzywa te wzmagają wzdęcia. Gotować należy bez przykrycia, co pozwala uwalniać substancje wzdymające. Powinno się również ograniczyć pokarmy przesłodzone i przesolone.

Na cenzurowanym są także ciężkostrawne śliwki i gruszki. Najlepiej nie jeść surowych owoców tylko pieczone bądź gotowane. Warto pamiętać, że dla cierpiących na schorzeniach wątroby, stosujących dietę lekko strawną niewskazane jest jedzenie potraw zimnych i gorących, bo skrajne temperatury wpływają niekorzystnie na konsystencję tłuszczu, który spożywany z potrawami dociera do wątroby.

Planując dietę należy pamiętać, że chorzy mają objawy towarzyszące, takie jak: wzdęcia, brak łaknienia, zaburzenia trawienia itp. W zaistniałej sytuacji żywienie nie powinno być schematyczne, a dostosowane do sytuacji i w miarę urozmaicone. Najlepiej, jeśli chory spożywa 5 posiłków dziennie.

Przykład typowego jadłospisu w przewlekłych chorobach wątroby


Śniadanie I

Kasza manna mleku lub wywarze z warzyw, pieczywo mieszane – chleb pszenny i pieczywo półcukiernicze, masło, pasta z sera twarogowego i pomidorów, miód, napój z dzikiej róży.

Śniadanie II

Galaretka z ryby, bułka, jabłko w sosie waniliowym.

Obiad

Zupa jarzynowa z lanym ciastem, pulpety z cielęciny, marchewka gotowana, sałata zielona polana kefirem, ziemniaki puree, kompot z jabłek.

Podwieczorek

Koktajl mleczno-warzywno-owocowy, biszkopty.

Kolacja

Pierogi leniwe, surówka z jabłek, herbata.

Niezwykle istotne w chorobach wątroby jest podawanie posiłków w określonych porach dnia i w odpowiednich odstępach czasu. Najlepiej, jeżeli przerwa między posiłkami wynosi 2,5–3,5 godziny. Taki sposób ułatwia organizmowi trawienie spożywanych pokarmów, a poprzez to znacznie zostaje przyspieszony cały proces leczenia.

Dziewięć podstawowych zasad dobrej diety w chorobach wątroby


1. Nie spożywać nawet najmniejszej ilości alkoholu.
2. Dieta musi być urozmaicona.
3. W jadłospisie należy uwzględnić potrawy zawierające witaminy.
4. Nigdy nie należy przekraczać należnej dziennej wartości energetycznej.
5. Całodzienna racja pokarmowa powinna być podzielone na 5, a nawet 6 porcji.
6. Posiłki powinny być dostosowane do fazy choroby i stanu zdrowia chorego.
7. Potrawy przygotowuje się najlepiej jako gotowane, (ewentualnie duszone lub pieczone) – nigdy smażone.
8. Należy wykluczyć wszystkie produkty zbyt tłuste lub wzdymające.
9. Nie należy używać ostrych przypraw.

Kluczowym zadaniem w każdej diecie jest odpowiednie dobieranie produktów. Istotne jest także smaczne przygotowanie i podanie posiłków. W diecie w większości chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego należy zapomnieć o potrawach smażonych, pieczonych z dodatkiem tłuszczu, podsmażanych i odgrzewanych. Preferuje się natomiast potrawy gotowane, gotowane i mielone, duszone, pieczone w pergaminie lub folii aluminiowej.

Do przygotowywania dietetycznych posiłków powinny zostać wybrane produkty wysokiej jakości, czyli świeże i zdrowe. Jest to szczególnie istotne u tych osób, które źle tolerują mleko, które jest najważniejszym obok jaj, mięs i przetworów zbożowych produktem dostarczającym białko. Oprócz tego należy uwzględnić odpowiednią dla aktualnego stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej pracy ilość materiałów mineralnych, energetycznych i witaminowych.

Źródła tłuszczów. Dla osoby dorosłej zapotrzebowanie na tłuszcze wynosi około 70 g na dobę. Połowę tego zapotrzebowania powinny pokrywać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a drugą połowę tłuszcze pochodzenia roślinnego. Do tłuszczów zawierających większą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin należą: oliwa z oliwek, oleje roślinne, masło, śmietana, wysokiej jakości margaryny. Bezwzględnie należy unikać tłuszczów stałych o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli smalcu, słoniny, boczku, gorszej gatunku margaryny i masła roślinnego.

Źródła białka to wysokogatunkowe produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Należą do nich: mięso, drób, przetwory zbożowe, ryby oraz jajka kurze i sery, a przy dobrej tolerancji także mleko.

Osobom o właściwej masie ciała dieta bogato białkowa z ograniczeniem tłuszczów ma dostarczać 2400–2800 kcal dziennie. Natomiast osobom niedożywionym, które na skutek przebytej choroby straciły na wadze zaleca się dostarczenie 3000 kcal. Białko powinno zapewniać 15–20% energii. W celu osiągnięcia tej wartości, należy przyjąć przy układaniu jadłospisu średnio 1,3–1,5g białka na kilogram masy ciała.

Źródła soli mineralnych i witamin znajdują się w różnych pokarmach, jednak najwięcej jest ich w maśle, mleku, w surowych owocach i warzywach. Witaminy zapewniają prawidłowy przebieg wielu wewnątrzustrojowych procesów ludzkiego organizmu. Najistotniejszymi dla człowieka związkami mineralnymi, poza związkami wapnia i fosforu, są sole żelaza, miedzi i magnezu. Pozostałe pierwiastki potrzebne są organizmowi w niewielkich ilościach i dlatego często nazywane są pierwiastkami śladowymi. W celu pełnego zabezpieczenia się przed brakiem tych elementów, należy starać się jak najbardziej urozmaicać rodzaje spożywanych produktów.

Najogólniejsze zalecenia żywieniowe w chorobach wątroby zostały zestawione poniżej. Dowiedzmy się czego powinniśmy unikać, a co możemy jeść w przypadku chorej wątroby.

To, co można jeść, zależy od stopnia zaawansowania choroby i rodzaju przypadłości na jakie cierpimy ze strony wątroby. Trzeba pamiętać, że dietę ustala lekarz i on kontroluje stan naszego zdrowia. Musi wziąć pod uwagę nie tylko wydolność wątroby, ale także istnienie niedoborów pokarmowych lub niedożywienie. Dlatego zalecenia są zmienne. Przeanalizujmy teraz, jak powinna wyglądać dieta w poszczególnych chorobach wątroby.

W procesie powrotu do zdrowia właściwe odżywianie odgrywa ogromną rolę. W tym czasie należy uważać na napady „wilczego głodu”, który może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Szczególnie narażeni są na to pacjenci po transplantacji wątroby.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»


Autor: Joanna RokgruikPodobne wpisy:


Jak dbać o wątrobę i woreczek żółciowy?

Jak stosować Gynostemmę ?
Lecznicze działanie Gynostemmy w świetle badań

Gynostemma - Ziele nieśmiertelności

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci