Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Rola ziół i preparatów w leczeniu chorób wątroby

zdrowieuroda


Rola ziół i preparatów w leczeniu chorób wątrobyWiemy już, że dieta jest podstawą leczenia chorej wątroby i pęcherzyka żółciowego, ale należy także zrozumieć, że zioła niezwykle skutecznie pomagają w leczeniu tych narządów. Do ziół i leczenia wątroby dietą przekonuje znany gastrolog klinicysta prof. dr med. Jan Hasik. Przeanalizujmy, jakie zioła pomogą na dolegliwości wątroby.

Niestety na zaawansowane i nieodwracalne zmiany w wątrobie leku nie ma. Ale wiele dolegliwości pomogą złagodzić ziołowe preparaty dostępne w aptece bez recepty. Osoby z rozpoznaną chorobą wątroby powinny być leczone wyłącznie przez specjalistów. Karygodnym błędem jest w przypadkach, wobec których stosuje się uznane w świecie terapie, zażywanie niesprawdzonych leków lub ziół (bo pomogły sąsiadowi) bądź poddawanie się bioenergoterapii. Istnieje wiele leków chroniących komórki wątroby i działających korzystnie na jej regenerację. Również niektóre parafarmaceutyki przynoszą doraźną ulgę.

Bardzo trudnym zadaniem jest leczenie uszkodzeń wątroby. Fundamentalnym postępowaniem w terapii jest dieta, odstawienie alkoholu oraz odpoczynek zarówno fizyczny i psychiczny. Należy tu nadmienić, że współcześnie medycyna nie posiada w swoim arsenale leków swoiście leczących wątrobę, a podejmowana farmakoterapia ma charakter wspomagający.

Przykłady substancji wspomagających regenerację wątroby:

¨ wyciąg z nasion ostropestu plamistego (Sylibum marianum) stabilizuje błony komórkowe hepatocytów, umożliwiając ich właściwe działanie ochronne przed czynnikami szkodliwymi, oraz podsyca procesy syntezy białek, prowadząc do szybszej regeneracji i zdolności formowania nowych komórek. Preparaty: Sylimarol, Sylivit.

Należy nadmienić, że leki, takie jak Sylimarol czy Sylivit w odróżnieniu od Raphacholinu, preparatu działającego żółciopędnie i żółciotwórczo (tu proces detoksykacyjny polega na przyspieszeniu eliminacji trucizn wraz z żółcią), nie wykazują bezpośredniego wpływu na procesy trawienia, co tłumaczyłoby ich stosowanie po spożyciu pokarmów tłustych czy ciężkostrawnych.

¨ wyciągi z karczochów (Cynara scolymus), np.: Cynarex, Cynarein, pobudzają wydzielanie żółci oraz obniżają stężenie frakcji tłuszczowych we krwi, zwłaszcza trójglicerydów i cholesterolu. Przyspieszają eliminację toksyn wraz z żółcią. W dziedzinie hepatoprotekcji odgrywają mniejszą rolę niż wyciąg z ostropestu,

¨ otrzymywane z nasion soi fosfolipidy EPL. Substancje te są wbudowywane w uszkodzone błony komórek wątroby, zapewniając właściwą ochronę i przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie. Wpływają również niezwykle pozytywnie na gospodarkę lipidową ustroju. Stosuje się je głównie w polekowym, poalkoholowym i toksycznym uszkodzeniu wątroby, zapaleniu i marskości wątroby, kamicy żółciowej. Leki te mają zdolność zatrzymywania, a nawet odwrócenia, postępu włóknienia wątroby we wczesnych stadiach. Preparaty: Essentiale, Esseliv,

¨ aminokwas egzogenny ornityna przyspiesza odtruwanie i regenerację ziszczonej wątroby, zwiększa wydalanie toksycznego dla wątroby amoniaku. Preparaty: Hepatil, Hepa-Merz,

¨ kwas tiazolidynokarboksylowy w ustroju przekształca się do cysteiny, aminokwasu korzystnego dla procesów odtruwania i regeneracji wątroby. Preparaty: Heparegen, Hepason,

¨ propolis, produkt pszczeli o wielokierunkowym działaniu na organizm. Stymuluje on układ odpornościowy, przyspiesza metabolizm komórkowy, ma działanie odżywcze, przeciwzapalne. Jednym z wielu wskazań do stosowania wewnętrznego propolisu są stany zapalne wątroby. Przed podjęciem terapii należy upewnić się, czy chory nie jest uczulony na produkty pszczele. Preparat: Propolis Plus,

¨ witaminy z grupy B, witaminy C i E odpowiednio dawkowane przyspieszają procesy regeneracji wątroby.

Według Jana Hasika leczenie farmakologiczne w przewlekłych chorobach wątroby daje wątpliwe rezultaty. Przy zbyt długim stosowaniu doprowadza często do uszkodzeń narządów miąższowych, w tym również wątroby. „Jako długoletni internista gastroenterolog mogę z satysfakcją powiedzieć, że najlepsze wyniki osiąga się stosując preparaty zielarskie. Ich przewaga nad środkami pochodzenia chemicznego polega na tym, że mogą być stosowane bez porównania dłużej, nie doprowadzając do poważniejszych uszkodzeń miąższu wątroby. Natomiast lepiej hamują procesy chorobowe w komórce wątrobowej”.

Jego zdaniem zioła i dieta dają wysokie efekty leczenia. „Od wielu lat kilkudziesięciu pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby zawdzięcza swą obecną dobrą kondycję zdrowotną i samopoczucie stosowaniu środków ziołowych i właściwej diety. Spostrzeżenia te są poparte odpowiednimi badaniami, przede wszystkim próbami wątrobowymi, które wykazują wyraźną tendencję do normalizacji wyników albo co najmniej do zahamowania pogarszania zdrowia. W przewlekłych stanach chorobowych stosowanie preparatów ziołowych i odpowiedniej diety jest obecnie najwłaściwszym postępowaniem leczniczym”.

Do najskuteczniejszych preparatów ziołowych leczących przewlekle chorą wątrobę należą wyciągi z nasion ostropestu plamistego i ziela karczochów.

Sylimaryna jest bazą naturalnych substancji leczniczych. Składają się na nią takie ciała czynne, jak: sylibilina, sylibinina, sylidiomina i sylichrystyna, a także zespół witamin B1, B2, B6 i PP wspomagających czynności wątroby w jej skomplikowanych i wymagających wielkiego wysiłku procesach przemiany materii. Sylimaryna stabilizuje i uszczelnia błony komórek wątrobowych, a co najważniejsze odtruwa wątrobę. Ma także działanie ochronne na komórki wątroby atakowane przez toksyczne związki chemiczne, pochodzące z otoczenia lub wytworzone w organizmie, również przez wirusy.

Substancja ta zwiększa zdolności regeneracyjne wątroby. Sylimaryna intensyfikuje komórkowe procesy syntezy białek, prowadząc do szybszego odtwarzania się nowych komórek wątroby. Swe ochronne działanie zawdzięcza silnym własnościom przeciwutleniającym. Posiada również właściwości przeciwzapalne wobec wątroby, przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Głównym składnikiem sylimaryny jest sylibinina pochodna flawonowa. To ona stabilizuje i osłania błony komórkowe hepatocytów oraz miąższ wątroby przed uszkodzeniem przez toksyczne substancje. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodów żółciowych, żółciopędnie, przeciwzapalnie, żółciotwórczo i silnie odtruwająco.


Podobne własności ma cynareina z karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus). Cynareina przyspiesza odtruwanie organizmu przez pobudzenie układu moczowego (usuwanie wody, chlorków i mocznika). Również ochrania i regeneruje miąższ wątroby.

Szczególnie zalecane jest w przewlekłych chorobach wątroby stosowanie preparatów zwierających substancje czynne z ostropestu plamistego i karczochów. Uważa się, że działają one tym skuteczniej, im są wcześniej użyte. Najlepiej w początkowych objawach osłabienia wątroby. Pomocne okazały się one dla rekonwalescentów po przebytej żółtaczce zakaźnej, postępującej marskości, tłuszczowego nacieczenia wątroby, podczas wirusowego zapalenia wątroby, zapalenia pęcherzyka żółciowego i po odwykowej kuracji przeciwalkoholowej. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż preparaty z ostropestu są przeciwutleniaczami silniejszymi od witaminy E, chroniącymi nie tylko wątrobę, ale i cały organizm (zwłaszcza mózg!) przed atakiem wolnych rodników tlenowych.

Niezwykle rzadkie są działanie niepożądane ziół, głównie nadwrażliwość na składniki preparatów. Podczas stosowaniu większych dawek silimaryny dość rzadko może wystąpić słabe działanie przeczyszczające. Natomiast przy dołączeniu wyciągu suchego z ziela karczocha przeciwwskazaniem jest niedrożność dróg żółciowych. Zachodzi też możliwość nasilania odczynów skórnych związanych z ekspozycją na światło ultrafioletowe.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»


Autor : Joanna Rokgruik

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci