Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak zapanować nad stresem i depresją?

zdrowieuroda


Jak zapanować nad stresem i depresją?Jednym z najważniejszych mechanizmów decydujących o wyniszczającym działaniu długotrwałego stresu na nasze życie jest mechanizm błędnego koła.

Praca w nieustannym napięciu powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią. Popełniane w wyniku tego błędy powodują reakcję szefa, co staje się kolejnym źródłem stresu. Dodatkowo po pewnym czasie człowiek dostrzeże u siebie problemy z zasypianiem. Skrócony sen przyczyni się do powiększenia kłopotów z koncentracją i pamięcią. Niepowodzenia w pracy i nieustanny niepokój oraz wynikając z nich ciągłe uczucie zmęczenia spowodują stopniową izolację, odbiorą umiejętność czerpania radości z codziennych wydarzeń, co nie pozwoli na chwilowy nawet odpoczynek od codziennych problemów. Skutki działania takiego mechanizmu często są bardzo powolne, przez co trudne do zauważenia.

Stopniowo, ale systematycznie narastające problemy zdrowotne, zanik motywacji, zniechęcenie, przygnębienie początkowo nie są zauważane, następnie traktujemy je jako przejściowe - "trudny dzień". Gdy takich trudnych dni jest coraz więcej i zauważamy, że dzieje się z nami coś niedobrego, zazwyczaj jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do przyjętego sposobu życia, że nie przychodzi nam na myśl, aby wziąć go pod uwagę jako źródło problemów. Problemy te nawarstwiając się niszczą nie tylko nasze życie, ale także życie naszych bliskich.

Przełom w terapii – przerwanie  cyklu stres-bezsenność     

Dr Hans Selye podkreśla, że stres jest normalną reakcją biologiczną każdego organizmu. Brak reakcji stresowej oznacza śmierć organizmu. Stres towarzyszy każdemu z nas. Jest naturalną reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany - nie tylko negatywne, ale i pozytywne. Jednym ze sposobów na udane życie jest umiejętne radzenie sobie ze stresem. To nie sam stres jest niebezpieczny dla człowieka, ale to jak na niego reagujemy.

Pewien optymalny poziom stresu jest niezbędny dla efektywnego funkcjonowania człowieka. Zbyt niski poziom stresu powoduje spadek motywacji, apatię i znudzenie. Zbyt wysoki-napięcie, trudności z koncentracją, lęk i zamęt w głowie, fizyczne zmęczenie, zwolnienie refleksu a przede wszystkim bezsenność. Tak więc stres wywołuje samonapędzający się cykl stres-bezsenność.

Bardzo szybko wpada w błędne koło: coraz bardziej się denerwuje - coraz mniej śpi, więc jeszcze bardziej się denerwuje i jeszcze krócej śpi. Z każdą nocą jest gorzej. Tak nakręca się spirala bezsenności.

Przerwanie tego błędnego koła najskuteczniej odbywa się poprzez jednoczesne zadziałanie na oba komponenty. Gynostemma likwiduje jednocześnie stres i bezsenność dlatego ma wyjątkowo wysoką skuteczność w przerwaniu błędnego koła stres-bezsenność.

Zabójczy stres

Istnieje 80 % ryzyka rozwinięcia się w ciągu dwóch lat poważnej choroby u ludzi, którzy uzyskali w sumie ponad 300 punktów LCU (jednostki zmian życiowych),

Jeśli suma ta przyjmuje wartość 200-299 – ryzyko poważnej choroby wynosi 50%. A wartość 150-199 powoduje 33% ryzyka.

Wycena punktowa czynników wywołujących stres:

  • śmierć współmałżonka 100 LCU
  • rozwód 73 LCU
  • separacja 65 LCU
  • kara więzienia 63 LCU
  • śmierć bliskiego członka rodziny 63 LCU
  • własna choroba lub uszkodzenie ciała 53 LCU
  • małżeństwo 50 LCU
  • utrata pracy  47 LCU
  • pogodzenie się ze współmałżonkiem 45 LCU
  • odejście na emeryturę 45 LCU

Nie przespałaś doby – czy wiesz co Ci grozi?

 U osób, które nie przespały doby występują symptomy podrażnienia, zmiany nastroju oraz brak zainteresowania otoczeniem. Dalszy brak snu wywołuje objawy podniecenia i kłopoty ze wzrokiem (swędzenie i pieczenie oczu, halucynacje itp.), po których następuje zwiększona wrażliwość na ból. Pojawia się też często zamęt umysłowy (trudność w odnalezieniu właściwego słowa, dokończeniu zdania, udzieleniu odpowiedzi na pytania, amnezja dotycząca niedawnych wydarzeń). Występuje także agresywność. Poza spotykanym po bezsennej nocy zmęczeniem, konsekwencje mogą dotyczyć wydolności organizmu w dniu następnym, zarówno psychomotorycznej (np. czas reakcji), jak i psychicznej (niepokój, podrażnienie, trudności z koncentracją). Bezsenność często kojarzy się również z sennością w ciągu dnia. Katastrofalne skutki senności dopiero teraz zaczyna się w pełni doceniać. Może ona stać się przyczyną wypadków na drogach, ale także w pracy, na przykład osób obsługujących maszyny, pracujących na rusztowaniach lub nadzorujących bezpieczeństwo innych. Ponad 50 proc. wypadków przy pracy jest spowodowane sennością, która jest również podstawową przyczyną około 45 proc. wypadków samochodowych.

     Osoby, które śpią 6 lub mniej godzin na dobę, mogą gorzej funkcjonować. Po kilkunastu zarwanych nocach (ok. 4 godzin snu) zachowujemy się, jakbyśmy nie spali trzy doby z kolei. Po 17 godzinach bez snu człowiek zachowuje się tak, jakby miał we krwi 0,5 promila alkoholu.

Według badań osoby, które mają zaburzenia snu, częściej chorują, pracują mniej wydajnie, rzadziej awansują, mniej zarabiają i częściej są ofiarami i sprawcami wypadków. Bezsenność wiąże się z dwu-trzykrotnie wyższym wskaźnikiem konsultacji w gabinetach lekarskich i dwukrotnie wyższym wskaźnikiem hospitalizacji. Choroba jest jedną z najważniejszych przyczyn nieobecności w pracy, wpływa także na zmniejszenie wydajności.


A jeśli cierpisz na przewlekłą bezsenność...:


• Liczba hospitalizacji: wzrasta 2x
• Ryzyko wystąpienia chorób psychosomatycznych: 2x
• Ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca: 2x
• Upośledzenie czynności układu odpornościowego
• Wzrost liczby wypadków: 2-4x
• Wzrost ryzyka zgonu u osób sypiających mniej niż 7 godz.


Jak by to było umieć zachować zimną krew i radzić sobie ze stresem?

Kliknij i sprawdź»

 


Podobne wpisy:


Preparaty ziołowe zalecane przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Rola ziół i preparatów w leczeniu chorób wątroby
Dieta przy marskości wątroby
Dieta przy przewlekłych chorobach wątroby

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci