Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak zaplanować płeć dziecka? - Metoda dra Shettlesa

zdrowieuroda

Planowanie płci dziecka - Metoda dra Shettlesa


Na początku chciałbym ostrzec, że nie jest to metoda gwarantująca całkowitą pewność. Naukowo udowodniono jedynie ponad 80% skuteczność. Przy spełnieniu teoretycznie wszystkich warunków skuteczność osiąga ponad 95%. W niektórych opracowaniach mówi się nawet, o 99% ale... To tylko teoria sprawdzająca się jedynie w związkach spełniających tak dużo warunków, że praktycznie nie ma takich małżeństw.
Wymienię najważniejsze warunki:
1. Tak kobieta jak i mężczyzna mogą posiadać dzieci obu płci bez żadnych ograniczeń.
2. Kobieta ma regularny cykl miesiączkowy z dokładnością do godzin niezależnie od okoliczności oraz potrafi wcześniej przewidzieć moment jajeczkowania.

Ktoś powie: "Przecież jesteśmy zdrowi i spełniamy w/w warunki". I tutaj pragnę ostrzec, że praktycznie u około 10% ludzi występują czasowe lub stałe warunki powodujące, że mogą mieć tylko jedną płeć dzieci i nie pomoże tutaj żadna metoda.

Zawsze można próbować, ale również proszę się liczyć z niekorzystnym wynikiem. Powtarzam, 10% czyli co 10 dziecko.

Dodatkowo przy występujących nieregularnościach cyklu miesiączkowego nie można przewidzieć z dokładnością do 1 dnia ( +/- 12godzin) momentu owulacji, co jest warunkiem koniecznym. Większy błąd to już inna płeć albo brak ciąży.

Dlatego dla osób niezdecydowanych zaproponuję na końcu możliwość indywidualnej porady korespondencyjnej po uzyskaniu szczegółowych informacji. Taką samą poradę może udzielić każdy lekarz seksuolog, ginekolog lub niekiedy internista o ile będzie chciał, ale trzeba jemu w rozmowie podać bardzo dużo informacji z życia intymnego, o których nie każdy potrafi rozmawiać, a papier lub e-mail przyjmie wszystko.

Niekiedy lekarze nie chcą udzielać takich informacji wiedząc jak łatwo popełnić błąd szczególnie, gdy nie interesowali się szczegółami metody, lub jak osoba badana (ankietowana) szczerze nie odpowiada na pytania i potem narażać się na plotki o swej nieskuteczności lub niewiedzy.

Właściwie dla samego sposobu planowania płci wystarczyłby rozdział "Podsumowanie", ale wiedząc jak mała jest znajomość spraw rozrodu u człowieka w skrócie opiszę fizjologiczne zależności u mężczyzny i kobiety, których znajomość jest warunkiem koniecznym, aby prawidłowo zaplanować płeć dziecka i aby rozwijało się zdrowo ku zadowoleniu rodziców i zazdrości rodziny i znajomych.

Osobom wierzącym pragnę przypomnieć, że metodą tą nie występujemy przeciwko Bożym prawom regulacji płci. Jedynie zwiększamy własną nadzieję na syna czy córkę a Bóg i tak da nam to, co będzie chciał. Ponadto chcąc skorzystać z tego sposobu, małżeństwo powinno przynajmniej przez kilka miesięcy wcześniej, współżyć zgodnie z zalecaną przez Kościół metodą kalendarzyka małżeńskiego.

Planowanie płci dziecka: mężczyzna


Jakie cechy szczególne komórek rozrodczych decydują o zapłodnieniu i płci dziecka? Nie będę tutaj przypominał podstawowych wiadomości, zwrócę tylko uwagę na takie, które są dla samej metody planowania płci ważne, a nie zawsze wyraźnie podkreślone w innych publikacjach.

Nasienie męskie wydalane podczas stosunku zawiera setki milionów plemników i jeżeli tylko są wśród nich plemniki żywe (zdolne do samodzielnego poruszania) uznaje się takiego mężczyznę za płodnego.

Okazuje się, że plemniki różnią się między sobą. I właśnie te różnice decydują czy mężczyzna może zapłodnić daną kobietę czy nie, oraz jeżeli już może zapłodnić, jaka jest płeć dziecka. Świadome wykorzystanie tych różnic pozwala planować płeć lub przeciwdziałać pozornej niepłodności.

Plemniki generalnie dzielą się na 2 grupy zależnie od posiadanych chromosomów:

A. Zawierające chromosom X dające przy połączeniu z komórką jajową dziecko płci żeńskiej, które będziemy od tej chwili nazywać plemnikami żeńskimi.

B. Zawierające chromosom Y dające dzieci płci męskiej nazwiemy odpowiednio plemnikami męskimi.

Wszystkie plemniki zachowują się jak istoty żywe to znaczy mają zdolność poruszania się, w związku z tym dzielą się również na:

a) W pełni wykształcone, dojrzałe i żywotne (silne i zdrowe).
b) Żywe, ale niedojrzałe, słabe o małej zdolności do poruszania.
c) Całkowicie martwe.

W pełni sprawny mężczyzna nie spółkujący zbyt często posiada w mililitrze nasienia dziesiątki milionów plemników zdrowych (jednakową ilość żeńskich i męskich). W każdym następnym z kolei wytrysku występującym w niedługim czasie po poprzednim, ilość plemników spada. Proszę pamiętać, że proces produkcji plemników w jądrach trwa około 48 dni i dodatkowo powinny pewien czas przebywać w najądrzach, gdzie dojrzewają nabierając sił do ’’walki” o podtrzymanie gatunku ludzkiego.

Chociaż teoretycznie wystarczy jeden żywy plemnik, (bo tylko jeden łączy się z jajem), aby zapłodnić jajo i aby powstała ciąża to praktycznie, gdy zawartość zdrowych plemników spadnie do 100 tysięcy w 1 mililitrze nasienia zapłodnienie jest prawie niemożliwe. Przy wielokrotnym spółkowaniu sperma zawiera nawet mniej plemników.

Największą płodność (silne i zdrowe nasienie) posiada mężczyzna, który spełnia jednocześnie następujące warunki:

1. W okresie ostatnich ponad 7 tygodni nie chorował, nie brał silnych leków (np. antybiotyki) nie pił alkoholu ani nie zażywał narkotyków itp. To znaczy nie wprowadzał do organizmu żadnych "trucizn" mogących uszkodzić materiał genetyczny plemników, jak również powodujących powstawanie plemników zniekształconych, słabych lub niedojrzałych.

2. W tym samym czasie nie był narażony na silne promieniowanie elektromagnetyczne, rentgenowskie lub inne promieniotwórcze z tego samego powodu.

3. Przebywał w warunkach nie dopuszczających do przegrzewania się jąder do temperatury 370C. Plemniki prawidłowo rozwijają się w temperaturze niższej, stąd umieszczenie jąder w worku mosznowym. Mężczyzna tzw. "wnęter" jest bezpłodny a największą żywotność plemników posiadają Szkoci chodzący w strojach ludowych (spódniczki).

4. Nie spółkował (nie miał wytrysku) w ciągu około jednego tygodnia przed stosunkiem zapładniającym.

Muszę tutaj powiedzieć, że bardzo rzadko pewna część mężczyzn, głównie z powodów genetycznych posiada jeden z rodzajów plemników w większej części obumarły a pozostałe żywe są niedorozwinięte i słabe, co prowadzi poprzez system selekcji w organizmie kobiety do całkowitego ich wyeliminowania.

Chcąc wtedy potomstwo tej płci, mężczyzna powinien maksymalnie zwiększyć żywotność swego nasienia (punkt 1-4). Jak również kobieta powinna poprzez odpowiednią dietę i inne czynności, stwarzać lepsze szanse dla tej grupy plemników. Wtedy, jeżeli małżeństwo posiada same dziewczynki jest szansa (mała) na zaplanowanie chłopca, odwrotnie raczej niemożliwe.

Przejdę teraz do najważniejszych cech charakterystycznych plemników męskich i żeńskich. Pod mikroskopem można dostrzec różnice w kształcie i wielkości, które jednak nie mają praktycznego znaczenia. Ponieważ nie można na dzisiejszym stanie wiedzy rozdzielić żywych plemników męskich od żeńskich, są różne teorie wyjaśniające przyczyny ich takiego a nie innego zachowania.

1. Plemniki męskie są mniejsze przez to jak gdyby szybsze i po wytrysku do pochwy drogę do jaja wykonują w czasie około 5-10 godzin. To znaczy, że w pobliżu jaja znajdą się około kilku godzin wcześniej niż plemniki żeńskie i jeżeli w tym momencie jest już po jajeczkowaniu, jajo zostanie zapłodnione przez plemnik męski i rodzi się chłopiec. Plemniki męskie w macicy i w jajowodach w oczekiwaniu na jajeczkowanie, żyją jednak tylko maksymalnie 24 godziny i wszystkie giną.

2. Plemniki żeńskie są większe przez to wolniejsze, drogę do końca jajowodu wykonują w czasie 8 – 15 godzin. Jednak w środowisku macicy potrafią przeżyć 3 a nawet 5 dni. Daje to szansę, że gdy do stosunku niby zapładniającego dojdzie ponad 48 godzin przed owulacją (3 – ego dnia przed), to w momencie owulacji wokół jaja będą już tylko żywe plemniki żeńskie i urodzi się dziewczynka.

Nie pomoże tu nawet powtórny stosunek w dzień owulacji, ponieważ do zapłodnienia mogłoby dojść dopiero za 5 – 10 godzin... Jajo i tak zostanie zapłodnione znajdującymi się w jego bezpośrednim sąsiedztwie żywymi plemnikami żeńskimi z poprzedniego stosunku (oczywiście tylko wtedy, gdy nasienie mężczyzny w poprzednim stosunku było pełnowartościowe). Opisana wyżej sytuacja (brak przerwy we współżyciu przed stosunkiem zapładniającym) jest jednym z powodów rodzenia samych córek.

Jednak badania laboratoryjne nie wykazują, aby zdrowe plemniki poruszały się szybciej i wolniej, albo żyły w środowisku neutralnym dłużej i krócej. Prędkość ich ruchu jest jednakowa i teoretycznie gdyby nie zmieniały kierunku, drogę, jaką mają przebyć do jaja mogą przebyć w czasie około 45 minut.

Jednak ze względu na chaotyczne poruszanie i ciągłe zmiany kierunków czas ten się wydłuża. Badania wykazały, że odczyn zasadowy zwiększa szybkość poruszania się plemników męskich. Natomiast odczyn kwasowy jest bardziej sprzyjający plemnikom żeńskim.

Przytoczę tutaj moje dwie hipotezy, które raczej rzucą trochę światła na powody takiego zachowania plemników.

Plemniki męskie zawierają chromosom Y a jajo X - może występować naturalne w przyrodzie przyciąganie się znaków przeciwnych (X—Y), a odpychanie się znaków jednakowych (X X). W rezultacie czego plemniki męskie szybciej znajdą jajo od plemników żeńskich.

Mechanizm obronny człowieka prowadzi do niszczenia komórek obcych (odrzucanie przeszczepów, niszczenie komórek rakowych, konflikt Rh). Plemniki męskie zawierające obcy kobiecie chromosom Y, są niszczone silniej niż plemniki żeńskie, zawierające taki sam, chociaż także obcy, ale żeński chromosom X.

Do dzisiaj nie udowodniono przyczyn (nie jest to celem tego opracowania), ale sposoby zachowania się plemników (wymienione w punktach 1 i 2) są faktem i fakty te możemy wykorzystać. Oczywiście jak od każdej zasady są wyjątki tak i tutaj jak podałem wcześniej jest płeć przeciwna do zaplanowanej w 1 – 5% przypadków pomimo spełnienia warunków. Dodając do tego zmienność kobiety i trudności z przewidzeniem momentu owulacji, okazuje się, że skuteczność jest taka, jaką podałem we wstępie.

Planowanie płci dziecka: kobieta


Od kobiety w praktyce nie zależy płeć dziecka, jedynie organizm jej wykonuje olbrzymią pracę dla zachowania silnego i zdrowego potomstwa. Jednak poprzez zaproponowanie terminu stosunku zapładniającego może pośrednio również decydować o płci swojego dziecka.

Autor: Karol Wójcik

Poznaj najnowsze, sprawdzone, naukowe sposoby planowania płci, które znają tylko nieliczni...


Kliknij i sprawdź»


Podobne wpisy:


Jak zaplanować pleć dziecka ? - Aspekt społeczny, moralny i etyczny planowania płci

Jak leczyć migrenowe bóle głowy ? - Kilka rad na ból głowy ....
Tai Chi Chuan - Biały Żuraw Rozpościera Skrzydła
Tai Chi Chuan - Czesanie Grzywy Dzikiego Konia

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci