Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak uniknąć zawału serca ?

zdrowieuroda
Jedna z najbardziej dramatycznych postaci choroby niedokrwiennej serca jest zawal serca. Zawał serca niestety często kończy się zgonem.Zawał serca jest martwicą fragmentu mięśnia sercowego. Martwię powoduje niedokrwienie mięśnia sercowego. Praktycznie w każdym wypadku winne za to ponosi pęknięcie blaszki miażdżycowej. Pęknięcie blaszki miażdżycowej tworzy zakrzep, który zatyka tętnicę wieńcową. Tętnica staje się niedrożna i powoduje to martwicę mięśnia serca.
Najczęściej zawał serca objawia się uciskiem lub silnym bólem w klatce piersiowej. Ból trwa dłużej niż 20 minut i nie ustępuje nawet po odpoczynku i zażyciu nitrogliceryny.

Chory może się także pocić, mieć nudności, uczucie duszności, krótki oddech i może być osłabiony.

Ból, który odczuwa nie musi być silny, dławiący lub piekący,zdarza się, że ból promieniuje do łopatki, ramienia lub żuchwy.

Zawał serca może wystąpić u osób w  każdym wieku, bez względu na wiek ( nawet u ludzi młodych).

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy zawału serca, bezzwłocznie wezwij pogotowie. Jeżeli jesteś przytomny przyjmij lek, który ma w składzie kwas acetylosalicylowy ( może być aspiryna), który rozrzedzi krew i zapobiegnie powstawaniu skrzepów. Chory powinien przyjąć ok. 150-235 mg w tabletce powlekanej. Chorego powinno się wygodnie położyć, jeżeli straci przytomność należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej. Trzeba także otworzyć okna, dopływ świeżego powietrza ułatwi oddychanie.

Jak uniknąć zawału ?

Najlepszym sposobem są ćwiczenia mięśnia serca, czyli ruch. Będąc aktywnym fizycznie usprawnisz swoje krążenie i metabolizm, zapobiegniesz tworzeniu się złogów cholesterolu i trójglicerydów .

Zadbaj także o swoja dietę. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka zawału serca - regularnie kontroluj poziom cholesterolu, trójglicerydów, ciał ketonowych, kreatyniny i glukozy..

Podobne wpisy :

Jak zapobiegać zaparciom ?

Jak dbać o prostatę ?
Zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na witaminy..
Naturalne sposoby na bezsenność, zmęczenie i brak energii.

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci