Zdrowie i uroda

Lignan Primvitalny

Błonnik Primvitalny


Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnieCiekawe artykuły:

Do lekarza bez ubezpieczenia:
Kliknij i sprawdź»

Rak szyjki macicy profilaktyka:
Kliknij i sprawdź»

Wizyta u lekarza ze specjalizacją:
Kliknij i sprawdź»

Kolejka NFZ:
Kliknij i sprawdź»

Blog > Komentarze do wpisu

Polipy odbytu i jelita grubego

Odbyt i jelito grubePolipy to narośla znajdujące się w odbycie i jelicie grubym, które powstały z nabłonka i tkanki łącznej. Ze względu na kształt dzielą się na polipy uszypułkowane, przysadziste i kosmkowe, co pokazuje poniższy rysunek.


Rys. 6. Polipy jelita grubego. a – uszypułokowany, b – przysadzisty,

c – kosmkowy


Najczęściej powodem ich występowania są uwarunkowania genetyczne. Dotyczy to szczególnie gruczolaków, czyli polipów pochodzenia nabłonkowego.


U członków rodzin, które mają skłonności genetyczne do polipów, zaczynają one występować w wieku około 20 lat. Nieleczone mogą przekształcić się w raka.

W stanach chorobowych w jelicie grubym może występować porażająca liczba polipów. Znane są przypadki występowania tysięcy polipów u jednego chorego (polipowatość rodzinna). Wystarczy, że tylko jeden lub kilka z nich ulegnie zrakowaceniu, aby zabić człowieka.

Warto wiedzieć, że u ludzi mających genetyczną skłonność do polipów pojawiają się już w dzieciństwie ogniska przerostu siatkówki. Zatem dobry okulista może Cię ostrzec o zagrożeniu wystąpienia polipów w Twoim jelicie grubym lub u Twojego dziecka.

Niestety, polipy mogą się również pojawić u ludzi, zwłaszcza po 50 roku życia, których nikt w rodzinie nie miał takiej przypadłości. No cóż, wydłuża się długość życia i z tego powodu zaczynają się zmiany chorobowe w jelicie grubym.

Po prostu niektóre organy przewodu pokarmowego nie są przewidziane na tak długi okres eksploatacji, zwłaszcza jeżeli nie szanowałeś swojego zdrowia. Kłaniają się używki i nieodpowiednia dieta.

Jedyna metoda lecznicza polipów polega na ich fizycznym zniszczeniu. W początkowym stadium choroby wystarczy usunąć je z odbytu lub jelita grubego. W poważniejszym zaawansowaniu choroby może się okazać konieczność wycięcia kawałka jelita i sprawa załatwiona.

Natomiast kiedy zbagatelizujesz polipy i zaniedbasz leczenie, to po kilku latach Twoje narośla zrakowacieją. Oczywiście znane są przypadki, że masz szczęście i przeżyjesz po ciężkiej operacji.

Jednak nieubłagane statystyki dowodzą, że w 70% rak wykształcony z polipa na pewno zwycięży. Najczęściej zanim umrzesz doświadczysz koszmaru sztucznego odbytu, bo Twoje trzewia zostaną zżarte od środka.

Z ogrodu Eden – od Matki Natury...

Kliknij i sprawdź»


Autor: Jerzy Kostowski, Zbigniew Kudelski, Dorota Augustyniak Madejska.
Podobne wpisy:


Uchyłkowatość jelita grubego

Jakie są objawy prostaty?
Na co pomaga melisa?
Na co pomaga dziurawiec?
środa, 26 sierpnia 2009, zdrowieuroda
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: