Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Choroby proktologiczne - Przegląd chorób proktologicznych..

zdrowieuroda


Najczęściej występujące choroby proktologicznePoniżej przedstawiłem kilka najczęściej występujących chorób proktologicznych, abyś nie myślał, że tylko rak jelita grubego może Cię zaatakować.

Przeciwnie, podstępność raka polega na tym, że nie daje objawów tak długo, dopóki nie osiągnie końcowego stadium rozwoju. Gadzina ujawnia się dopiero wtedy, gdy masz praktycznie 0% szans wyleczenia. Tylko najwięksi lekarze optymiści podnoszą ten współczynnik do 5%.

Nie oznacza to, że zawsze z tego powodu umrzesz, ale zdrowym raczej już nie będziesz nigdy, bo czeka Cię ciężka operacja i chemioterapia, w której przekonasz się, jak silnymi truciznami są cytostatyki.

Dla lepszego samopoczucia przyjmij więc do wiadomości, że jest wiele innych dokuczliwych chorób odbytu, o których warto wiedzieć, że występują, a o raku przeczytasz sobie w następnym rozdziale.

Hemoroidy


Wreszcie dzięki wyjaśnieniom dr. Z. Kudelskiego zrozumiałem, co to są hemoroidy. Z powodu swojej niewiedzy medycznej, zgodnie z powszechną opinią społeczną uznawałem je za żylaki odbytu.

Tymczasem hemoroidy, zwane prawidłowo guzkami krwawniczymi bądź krwawnicami, to niezbędny element odbytu. Stanowią niezwykle skomplikowany splot naczyń żylnych i tętniczych.

Z technicznego punktu widzenia hemoroidy pełnią rolę bardzo dobrego uszczelnienia Twojego odbytu.

Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy pojawiają się krwawienia z nich, stany zapalne i zakrzepowe lub wypadanie. Na początku nie dają one objawów, dopiero później przy oddawaniu stolca bóle są coraz większe.

Generalnie nie rób z ich powodu dramatu, bo cierpi na ten rodzaj choroby około 50% populacji ludzi, zwłaszcza po pięćdziesiątce. Nasilenie dolegliwości możesz czasami odczuwać dopiero powyżej 70 roku życia.

Jeśli chcesz załagodzić objawy i kłopoty z tym związane, udaj się na konsultację medyczną do proktologa, bo na samoistne wyleczenie nie licz. Im dłużej żyjesz, raczej musisz pogodzić się z dolegliwościami z nimi związanymi.

Szczelina odbytu


Szczelina odbytu to pęknięcie podłużne ściany kanału odbytu. Najczęściej powstaje u kobiet i mężczyzn w wieku 20-30 lat. Kilkugodzinny ból ma takie nasilenie, że przed ponownym jego pojawieniem się przy następnym wypróżnieniu sam zrobisz wszystko, aby znaleźć poradę u lekarza.

Chciałem Ci przy okazji zwrócić uwagę, że przypadłość ta może też wystąpić u niemowląt i malutkich dzieci podczas oddawania twardego stolca, szczególnie po zaparciach.

U dzieci ta bolesna dolegliwość może być trudna do zdiagnozowania, gdyż u nich rany goją się nadzwyczaj szybko.

Bądź więc czujny i wyrozumiały, gdy dziecko płacze robiąc kupę. Pomóż mu, zamiast się złościć, bo Ciebie też taki przypadek może kiedyś trafić.

Zakrzep brzeżny odbytu


Zakrzep brzeżny, zwany też zakrzepicą brzeżną lub potocznie „zewnętrznym hemoroidem”, należy do jednej z najczęstszych chorób okolicy odbytu. Powstaje na skutek stanów zapalnych i skrzepów krwi w splotach żylnych zewnętrznych umiejscowionych w odbycie.

Dotykając odbytu pod palcami czujesz narośle wielkości porzeczek, a w poważniejszym stanie wiśni lub nawet małej śliwki. Dolegliwość może samoistnie ustąpić, ponieważ zakrzepy z czasem (po kilku-kilkunastu tygodniach) powinny wchłonąć się.

Lepiej jednak, abyś taki zakrzep zwalczył w 2-3 tygodnie farmakologicznie lub, jeśli jest duży, usunął u proktologa bądź chirurga. W przeciwnym wypadku zakrzepy mogą doprowadzić do stanów zapalnych żył.

Poza tym szybciej czujesz się komfortowo. Nie muszę Cię przekonywać, że szczególnie internauta i właściwie każdy z nas potrzebuje komfortu siedzenia.

Ropień odbytu


Co tu dużo mówić, bakterie znajdują się zarówno na skórze przy odbycie, jak i w jelicie grubym. Czyhają więc tylko, aby w sprzyjających warunkach rozwinąć się i wtedy powstaje ropień. Ropnie przyodbytnicze najczęściej powstają z zapalenia gruczołów przyodbytniczych.

Statystycznie rzecz biorąc ropnie występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Panowie, czyżbyśmy „dawali d...” z myciem?

Przetoka odbytu


Nieleczony ropień może w końcu być tak głęboki, że doprowadzi do powikłań. Po prostu, na skutek Twoich zaniedbań nastąpi przebicie kanału odbytu lub odbytnicy i połączenie z ujściem na skórze.

Wtedy już na pewno ropień nie zagoi się samoistnie, bo rana będzie stale zanieczyszczana kałem.

Jednym słowem, dorobisz się drugiej dziury. Czarno widzę Twoje wyleczenie z tej dolegliwości bez pomocy proktologa.

Kłykciny kończyste


Kłykciny kończyste to wyjątkowe świństwo. Mówiąc szczerze, nigdy o nich wcześniej nie słyszałem, a jest to choroba weneryczna występująca coraz częściej.

Umiejscawiają się najczęściej w obrębie narządów płciowych i odbytu, szczególnie u homoseksualistów.

Ku przestrodze zamieściłem rycinę pokazującą tę chorobę. Jeśli brzydzisz się, nie patrz na ten koszmarny widok.Kłykciny kończyste (Proktologia, str. 320)

Kłykciny kończyste wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus), który przenosi się drogą płciową. Na dodatek wirus ten może być przyczyną raka szyjki macicy u kobiet i czasem raka odbytu u obu płci.

Kiedyś leczenie kłykcin kończystych było możliwe tylko przez wycięcie chirurgiczne. Obecnie mamy już na tego wirusa szczepionkę, ale trzeba się zaszczepić przed rozpoczęciem aktywności płciowej. Są też maści do stosowania miejscowego.

Zatoka włosowa


Zatoka włosowa ma też takie nazwy jak cysta włosowa, torbiel włosowa lub torbiel nadguziczna.

Występuje w rowku pośladkowym bogato owłosionych mężczyzn poniżej 40 roku życia, głównie u młodzieńców po okresie pokwitania, a więc w wieku jakiś 17-25 lat. U dziewczyn występuje kilkakrotnie rzadziej.

Mówiąc w uproszczeniu, powstaje na skutek „wrastania” włosa w pory skóry w wyniku czego następuje stan zapalny.

Celowo użyłem cudzysłowu w słowie „wrastanie”, ponieważ włosy nie rosną w niej z mieszków włosowych, lecz przedostają się z zewnątrz, gdy skóra jest uszkodzona na skutek np. otarcia naskórka.

Mamy do czynienia z bardzo ciekawym mechanizmem utkwienia włosów w uszkodzonej skórze. Przepraszam Cię, ale jako inżynier nie mogę sobie odmówić krótkiego opisu tego zjawiska, bo go nie znałem wcześniej.

W momencie wstawania kość krzyżowa przemieszcza się ku górze, a pośladki pozostają jeszcze oparte o podłoże. W ten sposób pojawia się siła ssąca, która wciąga wypadnięte włosy, złuszczony naskórek, części materiału z majtek itp. w otwarte pory skórne.

No i zaczyna się proces chorobowy. Gromadzące się w porach skórnych i mieszkach włosowych zanieczyszczenia zaczynają ropieć i z powstałego wrzodu wypływa wydzielina śluzowo-ropna.

Przy siedzącym trybie pracy, co dotyczy szczególnie internautów, gdy mimo bólu zaniedbasz rany w szparze pośladkowej, możesz sobie narobić kłopotów. Do tego stopnia, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Czy warto Ci dopuścić aż do takiego stanu choroby?

Wypadanie błony śluzowej odbytnicy


Wypadanie błony śluzowej odbytnicy jest chorobą tak starą i powszechną, że zostało opisane już 1500 lat p.n.e. Ta dolegliwość dotyczy zwłaszcza ludzi starszych, ale obserwuje się ją również u małych dzieci.

Problemem jest to, że mechanizm powstawania wypadania odbytnicy nie jest do końca poznany. Sam rozumiesz, że jak o czymś nie wszystko wiadomo, to praktycznie każdy z lekarzy ma swój sposób leczenia tej przypadłości. W lżejszych stanach trzeba się z nią pogodzić.

Najczęściej wypadanie błony śluzowej następuje w czasie zaparć stolca spowodowanych nieregularnym wypróżnianiem.

Bardzo często wypadnięcie cofa się samoistnie albo trzeba sobie pomagać palcem wciskając śluzówkę w odbyt. W cięższych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Pełnościenne wypadanie odbytnicy


Ta przypadłość dotyczy głównie starszych kobiet, często po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych.

Jest to bardzo przykra dolegliwość, bo wypadnięcie może mieć długość ponad kilkanaście centymetrów. Poza tym skutkuje brudzeniem bielizny i nietrzymaniem gazów.

Nic dziwnego, że życie w takim stanie jest pasmem udręki, co prowadzi do uzasadnionych nerwic. Jedyne metody leczenia to operacje chirurgiczne. Niestety, nie zawsze skuteczne.

Autor: Jerzy Kostowski, Zbigniew Kudelski, Dorota Augustyniak Madejska


Dołącz do klubu zdrowych ludzi


Kliknij i sprawdź»
Podobne wpisy:

Objawy raka prostaty i rak jądra u mężczyzn
Na czym polega kolonoskopia ?
Polipy odbytu i jelita grubego
Uchyłkowatość jelita grubego

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci