Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Kamica nerkowa - skąd biorą się kamienie w nerkach?

zdrowieuroda


Kamienie w nerkachKamica nerkowa - choroba nerek, która daje znać o sobie niemalże natychmiast. Powód jest bardzo prosty: po prostu boli. Najczęściej jest to ostry ból, który odczuwany jest w boku, promieniuje on w kierunku krocza. Bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty oraz krwiomocz.

Skąd się biorą kamienie w nerkach?Do ich powstania dochodzi, gdy w naszym organizmie gromadzą się nadmierne ilości szczawianów, wapnia i kwasu moczowego. Może to być spowodowane przewlekłym procesem zapalnym w nerkach, utrudnieniem odpływu moczu na wskutek np. zwężenia moczowodu lub przerostem prostaty.

Kamica nerkowa
rozwija się szczególnie u osób, które spożywają zbyt duże ilości soli i pijących mało płynów. Pewna role odgrywają tez uwarunkowania genetyczne (w niektórych rodzinach schorzenie te pojawia się częściej).

Jak pozbyć się kamieni nerkowych?


Bardzo popularne jest określenie "rodzenie kamieni", a więc choremu podaje się leki przeciwbólowe, rozkurczające, dużo piwa i karze biegać po schodach (metoda ta jest wciąż stosowana). Najlepiej jest gdy "taki poród" odbywa się naturalnie - jest to optymalne wyjście.

Ale oczywiście nie zawsze da się pozbyć kamieni w ten sposób. Wtedy z pomocą przychodzą ultradźwięki, kamienie usuwa się za pomocą specjalnych narzędzi, które lekarz wprowadza przez cewkę moczową lub przeprowadza się zabieg chirurgicznego usunięcia kamieni.Podobne wpisy:


Jak radzić sobie ze stresem?
Domowe sposoby na bezsenność
Ból krzyża - 5 sposobów łagodzenia bólów krzyża
Migrenowe bóle głowy - dieta

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci