Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Kamienie w nerkach - rodzaje kamieni nerkowych

zdrowieuroda


Rodzaje kamieni nerkowychKamica nerkowa jest jedną z najbardziej znanych chorób układu moczowego ( mówi się, że osoba chora ma kamienie w nerkach, chociaż kamienie nie zawsze umiejscowione są w nerkach).

Kamienie w nerkach to złogi różnych substancji chemicznych. Wytrącają się one z moczu i zalegają w układzie moczowym, czyli:

nerkach;

moczowodach;

pęcherzu moczowym.

Kamienie nerkowe
pojawiają się u osoby chorej, gdy stężenie pewnych składników w moczu jest zbyt wysokie, a pęcherz moczowy jest rzadko opróżniany.

Typy kamicy nerkowej ( ze względu na główny składnik złogów):
  • kamica szczawianowa
  • kamica moczanowa
  • kamica fosforanowa
  • kamica cystynowa
Najbardziej rozpowszechniona jest kamica szczawianowa. Jej pojawienie u chorego spowodowane jest nadmiarem wapnia i szczawianów (  znajdują się one np. w czekoladzie i szpinaku) przy jednoczesnym braku kwasu cytrynowego ( znajdującego się np w kwaśnych owocach i pomidorach).

Kamienie nerkowe mogą urosnąć do bardzo rożnej wielkosci. Chory może "wyhodować " kamienie  mikroskopijnej wielkości i wydalić je często niezauważalnie, ale kamienie mogą też urosnąć  do kilkucentymetrowej średnicy i wtedy zatykają drogi moczowe - co może doprowadzić do poważnych powikłań.

Kamienie w nerkach w początkowej fazie nie daje żadnych przykrych objawów. Chory przez lata może nie wiedzieć, że "coś tam mu rośnie". Jadnak, gdy złóg urośnie do takich rozmiarów, że zatka np. moczowód, wtedy pojawią się pierwsze symptomy, które charakteryzują się bólem w okolicy lędźwiowej (kolka nerkowa).

Kamienie w nerkach to przypadłość, która dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Dużą rolę odgrywa tu genetyka ( skłonność do choroby jest dziedziczona). Na chorobę wpływa też : wada układu moczowego, przewlekle choroby m.in : nadczynność przytarczyc, sarkoidoza, zakażenia, zażywanie niektórych leków, niewłaściwa dieta - zbyt rzadkie picie wody, restrykcyjne odchudzanie się...

Jak leczyć kamienie w nerkach?


Choroba wykrywana jest przeważnie podczas badania rentgenowskiego lub USG jamy brzusznej. Może też dać znać o sobie atakiem bolesnej kolki nerkowej. Osoba chora musi więc przygotować się na wiele badać, których celem będzie określenie rodzaju kamieni, a także w jaki sposób chory będzie leczony.

Badania

Zbiórka dobowa moczu - badanie to zaleca się szczególnie na początku i jego celem jest ustalenie rodzaju i składu kamieni nerkowych.

Analiza krystalogiczna kamieni - złóg, który zostanie wydalony przez chorego samoistnie lub podczas zabiegu, badany jest pod względem chemicznym. Celem badania jest ustalenie prawidłowej diety i zastosowanie właściwego rodzaju leczenia.

Tomografia komputerowa i urografia - badanie to wykonuje się przed planowanym zabiegiem usunięcia kamieni nerkowych.

Kamienie nerkach leczy się:

Lekami, które podawane są choremu w przypadku, gdy kamienie nerkowe nie są zbyt duże i są one z kwasu moczowego ( kamienie bezcieniowe, niewidoczne w badaniu RTG i USG).

Litotrypsją, której celem jest pozbycie się większych kamieni nerkowych. Podczas zabiegu rozbija się kamienie nerkowe na mniejsze kawałki za pomocą specjalnych fal wstrząsowych. Taki rozbity kamień nerkowy jest później bezboleśnie wydalony z moczem. Chory musi leżeć w szpitalu, a zabieg trwa 30-60 minut.

Endoskopia - zabieg polega na tym, że lekarz za pomocą wziernika wyposażonego w narzędzia chirurgiczne przedostaje się  do moczowodu chorego lub nerki i tam rozbija kamienie nerkowe. Następnie je usuwa, śledząc przebieg akcji na ekranie monitora. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Pacjent musi zostać kilka dni w szpitalu.

Jak unikać kamieni w nerkach?


Aby uniknąć kamieni w nerkach trzeba dobrze się odżywiać. Trzeba pamiętać o częstym i dużym piciu, najlepiej niskozmineralizowanej wody, można także pić słabe herbaty owocowe, a także ziołowe. Dzięki temu mocz będzie mniej zagęszczony, a co za tym idzie zmniejszy się ryzyko powstania kamieni w nerkach. Bardzo ważna jest także urozmaicona dieta, jeżeli wykonujesz ćwiczenia fizyczne, to musisz wiedzieć, że dieta wysokobiałkowa czasem niekorzystnie wpływa na nerki. A wiec stosuj ją wyłącznie po konsultacji z lekarzem...


Choroby cywilizacyjne pochłaniają codziennie tysiące istnień... chcesz wiedzieć jak się obronić?

Kliknij i sprawdź»Podobne wpisy:

Kamienie nerkowe leczenie - Cystone opinie ...

Błonnik odchudzanie - jakie zalety ma błonnik?
Leczenie stawów,leczenie kręgosłupa : Rumalaya, Biszofit, Hakorośl
Leczenie łysienia - HLC : skuteczne leczenie wypadania włosów ..

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci