Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Próba wysiłkowa - co to jest próba wysiłkowa serca?

zdrowieuroda


Próba wysiłkowa sercaPróba wysiłkowa serca - badanie, którego celem jest ocena, czy naczynia wieńcowe pacjenta są zdrowe i czy podczas wysiłku są one w stanie dostarczyć mięśniowi sercowemu wystarczającą ilość tlenu. Zwężone naczynia oznaczają pojawienie się bólu w klatce piersiowej, a EKG ma oznaki, które świadczą o niedostatecznym ukrwieniu serca.

Przed badaniem pacjent nie powinien pić mocnej kawy, palić papierosów oraz wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut.
Najpierw do klatki piersiowej pacjenta przykleja się elektrody EKG. Ich zadaniem jest monitorowanie pracy serca podczas próby wysiłkowej. Pielęgniarka zakłada na ramię mankiet do mierzenia ciśnienia. Podczas wykonywania badania, cały czas obecny jest lekarz i ocenia on nieustannie zapis EKG i pomiar ciśnienia.

Pacjent chodzi po bieżni albo jedzie na rowerze stacjonarnym (ergometr). Wysiłek jest stopniowo zwiększany.

Jeżeli pojawią się niepokojące zapisy w EKG lub ból w klatce piersiowej, to test zostaje natychmiast przerwany. Próba wysiłkowa serca jest wtedy dodatnia, a oznacza to, że naczynia wieńcowe są zwężone.

Jeśli natomiast nie pojawią się żadne niepokojące objawy, badanie zostaje przerwane, gdy pacjent osiągnie zaplanowaną wartość wysiłku. Próba wysiłkowa jest wtedy ujemna.Podobne wpisy:


Jak dbać o serce mężczyzny?

Kamienie w nerkach - rodzaje kamieni nerkowych ..
Kamienie nerkowe leczenie - Cystone opinie ...
Błonnik odchudzanie - jakie zalety ma błonnik ?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci