Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Ostropest plamisty - właściwości lecznicze

zdrowieuroda


Właściwości lecznicze ostropestu plamistegoOstropest plamisty - jest to roślina, która należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z z obszaru śródziemnomorskiego (kraje Europy Południowej: Egipt, Izrael, Turcja). W Polsce jest roślina uprawna, ale występuje tez jako dzika.

Jest rośliną jednoroczną, która swoim wyglądem przypomina osty. Ma grubą, prostą, wzniesioną i u góry rozgałęziającą się łodygę, która osiąga wysokość 2 metrów. Liście ostropestu plamistego są szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, bezogonkowe, które obejmują swoja nasadą łodygę, zatokowo klapowane, biało-plamiste. Ich brzegi są silnie kolczaste.

Kwiaty tej rośliny są zebrane w kwiatostany o dużych koszyczkach, które wyrastają na szczycie łodyg. Koszyczki okrywają grube, skórzaste i odgięte kolce. Kwiaty mają purpurową barwę.

Jeżeli chodzi o owoc, to jest to niełupka z puchem kielichowym, którego długość jest ponad dwukrotnie większa od owocu.

Ostropest plamisty
jest rośliną jednoroczną, której zdziczałą formę można spotkać w Polsce w ogrodach, nieużytkach, ugorach, oraz w zbiorowiskach ruderalnych i synantropijnych. Kwiaty są zapylane przez owady, a roślina kwitnie od lipca do sierpnia.

Zastosowanie ostropestu plamistego


Ostropest plamisty jest rośliną uprawną, która uprawiana jest dla potrzeb przemysłu farmakologicznego (jako roślina zielarska), a także jako roślina ozdobna.

Surowcem zielarskim są owoce, które zawierają do 2-3% sylimaryny. Jest to silny przeciwutleniacz. Z owoców można samodzielnie przyrządzić odwar lub nalewkę. Lek stosowany jest zarówno profilaktycznie (podawany jest osobom, które pracują w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu) oraz także
jako środek leczniczy przy marskości wątroby stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce (ogólnie w chorobach wątroby, w trakcie leczenia nowotworów.  Jest nieszkodliwy nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regeneracje i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim ją odtruwa. Działa także ochronnie na wątrobę i chroni ją przed licznymi truciznami: m.in. alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.

Ostropest plamisty

Wskazania:

» stany rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak: długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzybami

» zaburzenia czynności wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym

» wirusowe zapalenie wątroby typu C, (wspomagająco),  zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, jak również przy endometriozie, która jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u kobiet

» kamica żółciowa (profilaktycznie i leczniczo)

» do ochrony wątroby u osób z chorobą alkoholową i u przechodzących leczenie odwykowe

» zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie

» zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby lub ostremu żółtemu zanikowi wątroby

» marskość wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe wątroby

» niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i odbijanie 

» chroni miąższ wątroby i nerek przed niszczącym działaniem trucizn

» powstrzymanie krwawień: z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych oraz przy przedłużonym miesiączkowaniu

» bóle głowy typu migrenowego, obniżone ciśnienie krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej

» łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą

Przeciwwskazania: brak

Działania niepożądane: w zalecanych dawkach leczniczych Ostropest nie wykazuje działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu.

Najlepszy ostropest plamisty na rynku...


Kliknij i sprawdź»
Podobne wpisy:


Seks po porodzie

Złogi, kamienie - leczenie i profilaktyka

Wypadanie włosów - leczenie

6 sposobów na zwiększenie energii i koncentracji w ciągu dnia..

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci