Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Refluks żołądkowo-przełykowy objawy i leczenie

zdrowieuroda

Refluks żołądkowo-przełykowyPrzełyk człowieka, długa rura, przez którą do żołądka dostaje się jedzenie. Dolny zwieracz (mięśniowa zastawka), która znajduje się się między odcinkiem brzusznym przełyku żołądkiem jest odpowiedzialny za zapobieganie cofaniu się treści żołądkowej.

Do jego otwarcia dochodzi tylko wtedy, gdy przełykamy, umożliwia do przejście pokarmu, następnie zamyka się on, żeby uniemożliwić powrót jedzenia, które jest nadtrawione do przełyku.

Nieprawidłowo funkcjonujący zwieracz (słaby lub rozkurcza się nieprawidłowo) powoduje, że treść żołądka, która wymieszana jest z sokiem trawiennym (w jego skład wchodzi m.in. kwas solny) zarzucana jest do przełyku. Mamy wtedy doczynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Główny objaw tego schorzenia do m.in. uporczywa zgaga.


Co jest przyczyną choroby refluksowej?


Nie jest to do końca znane. Niektóre osoby po prostu z tym się rodzą, a inne nabywają tą przypadłość z czasem (wskutek długotrwałego stresu, innych chorób, takich jak otyłość, cukrzyca czy w przebiegu ciąży)

Nie pomyl refluksu z zawałem serca


Pierwszą oznaką refluksu żołądkowo-przełykowego jest piekący ból odczuwany wysoko w nadbrzuszu, tuż za mostkiem. Wiele osób, często myli ten ból z zawałem serca. Jednak dla refluksu charakterystyczny jest pojawiający się z tyłu gardła gorący, kwaśny lub wyraźnie słony płyn. Czasami się odbija, a bardzo często ma się wzdęcia.

Gastroskopia i inne badania


Standardowym badaniem przy refluksie żołądkowo-przełykowym jest gastroskopia. Bywa, ze konieczne będzie wykonanie manometrii przełykowej. Polega to na włożeniu osobie chorej na 10-15 minut do przełyku wielokanałowej sondy, która połączona jest z komputerem. Następnie specjalny program rysuje wykresy, a dzięki nim będzie można zorientować się, czy zwieracz jest sprawny, jaka jest jego długość oraz czy ciśnienie dolnego zwieracza jest prawidłowe.

Wykonuje sie także całodobową pH-metrię (przez nos chorego wprowadzana jest do przełyku cienka sonda na 24 godziny). Można w tym czasie jeść, pić, a aparat odnotowuje, czy i jak często treść żołądkowa jest zarzucana, jak długo to trwa, czy występuje to tylko w nocy itp..

Lekarstwo na refluks nie zawsze skuteczne


W większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne,które niestety jest długie i kosztowne, a także nie zawsze przynosi zamierzone efekty.Zdaniem specjalistów dwukrotnie przeprowadzone kuracje w ciągu pół roku, które nie poprawiają stanu chorego, są podstawą do zastanowienia się nad wykonaniem operacji.

Operacja laparoskopowa


Zabieg polega na zrobieniu przez lekarza 5 małych nacięć na brzuchu.  Następnie przez te otworki wprowadzany jest laparoskop, minikamerę oraz narzędzia chirurgiczne. Pole operacyjne obserwowane jest na ekranie (dużo powiększone).

Operacja ma na celu przywrócenie zwieraczowi sprawność i moc. Naprawiany jest przy użyciu dna żołądka.

Kiedy do gastrologa


Gdy zauważysz u się te objawy, to wybierz się z wizyta do gastrologa:

  • zgaga, która pojawia się co najmniej dwa razy w tygodniu,
  • codziennie używasz leków alkalizujących,
  • połykanie z trudnością i bólem,
  • ulewanie się pokarmu, głównie w nocy, gdy się śpi na płaskiej poduszce,
  • częste chrypki, zwłaszcza rano
  • pieczenie i bóle zamostkowe, oprócz zgagi

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci