Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Na co pomaga cynamon?

zdrowieuroda

Cynamon i jego właściwości leczniczeCo to jest cynamonCynamon jest starożytną przyprawą, która jest używana od tysięcy lat do przyprawiania potraw oraz napojów. W czasach starożytnych uważano go za cenniejszy od złota. Cynamon uzyskiwany jest z kory drzew wiecznie zielonych, które występują w Azji. Kora cynamonowa zawiera olejki eteryczne, a także jest bogatym źródłem flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym.

Jakie aktywne składniki zawiera cynamon?


Przede wszystkim zawiera on olejki eteryczne (1-4 %) oraz flawonoidy (8 %). Przy czym olejki eteryczne zawierają głównie aldehyd cynamonowy (60-80 %). Najważniejsze flawonoidy to proantocyjanidyny i taniny cynamonowe.

Główne zastosowania cynamonu


Współczesna nauka dopiero zaczyna odkrywać oraz dokumentować wyjątkowe możliwości wpływu cynamonu na nasze zdrowie. Obecnie tej starożytnej przyprawie przypisuje się się dobroczynny wpływ na trawienie, poziom lipidów i cukrów we krwi.

W jaki sposób cynamon wspomaga trawienie?


Przyprawa ta stosowana jest od dawna w celu poprawy trawienia. Cynamon może być szczególnie cenny dla osób, które mają problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak: zespół jelita drażliwego, drożdżyca (candidoza), dysbioza, kurcze żołądka i niestrawność, wzdęcia, nudności.

W jaki sposób cynamon równoważy poziom cukru we krwi?


Według badań, związki zawarte w cynamonie nie tylko  pobudzają receptory insuliny, ale również hamują enzym, który je inaktywuje. W ten sposób znacznie zwiększa zdolność wykorzystania glukozy przez komórki.

Ujmując to prościej, cynamon może naśladować insulinę, pobudzać receptory insuliny, a także pobudzać enzymy, które inaktywują te receptory.  Reasumując cynamon ogólnie poprawia wykorzystanie glukozy w komórkach oraz szczególnie pomaga w przypadku osób z opornością na insulinę (syndrom X) lub obniżona produkcją insuliny.


Czy diabetycy mogą stosować cynamon?


Teoretycznie tak. Lecz ze względu na działanie hipoglikemiczne diabetycy mogą stosować cynamon po konsultacji z lekarzem oraz powinni dokładne monitorować poziom glukozy i insuliny we krwi. Dzięki zastosowaniu cynamonu diabetycy mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę.  

Czy cynamon może być stosowany jednocześnie z chromem oraz innymi produktami, które obniżają poziom cukru we krwi?


Również tak, jednak osoby, które stosują leki przeciwcukrzycowe powinny zachować ostrożność. Uzasadnione jest połączenie cynamonu z chromem, ponieważ chrom jest potrzebny do wytworzenia czynnika tolerancji glukozy, który pomaga insulinie eliminować glukozę we krwi.

Inne dodatkowe zalety cynamonu


Ma on bardzo silne działanie przeciwutleniajace i z tego względu może posłużyć do ochrony przed neuropatią i retinopatią cukrzycową. U pacjentów, którzy przyjmują cynamon stwierdzono również obniżenie poziomu cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego. A to dlatego, że cynamon ogranicza utlenianie cholesterolu w wątrobie usprawniając działanie odpowiednich enzymów antyoksydacyjnych np. peroksydazy glutationowej. Stwierdzono, że cynamon również skuteczniej niż witamina E zmiata wolne rodniki nadtlenkowe i wodorotlenkowe.

Wpływ cynamonu na płytki krwi


Zostały przeprowadzone obszerne badania nad wpływem aldehydu cynamonowego na płytki krwi.Płytki są składnikami krwi, gromadzącymi się w sytuacjach awaryjnych (np. w skutek urazu fizycznego), aby powstrzymać krwawienie.

Lecz u niektórych osób nieprawidłowa agregacja jest powodem niewystarczającego przepływu krwi i zwiększa ryzyko różnych zmian zakrzepowych (np. atak serca, zakrzepica żył głębokich). Aldehyd cynamonowy pomaga zapobiegać agregacji płytek krwi, hamując uwalnianie się kwasu arachidonowego z błon płytek. Poprzez zapobieganie uwalnianiu kwasu arachidonowego z błon cynamon może być również pomocny w różnego rodzaju stanach zapalnych.


Przeciwwskazania


Cynamon nie powinien być stosowany w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leków, które rozrzedzają krew - stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza.


Diabetycy powinni monitorować poziom glukozy i insuliny we krwi lub stosować cynamon według zaleceń lekarza.


Czy wiesz jakich produktów nie „mieszać” ze sobą, a jakich najlepiej nie spożywać wcale?

Kliknij i sprawdź»
Podobne wpisy:


Jak walczyć ze stresem?
Sposoby na ból brzucha
Metody na stres - jak radzić sobie ze stresem?
Dieta na cholesterol - dieta na obniżenie cholesterolu

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci