Zdrowie i uroda

Lignan Primvitalny

Błonnik Primvitalny


Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnieCiekawe artykuły:

Do lekarza bez ubezpieczenia:
Kliknij i sprawdĽ»

Rak szyjki macicy profilaktyka:
Kliknij i sprawdĽ»

Wizyta u lekarza ze specjalizacj±:
Kliknij i sprawdĽ»

Kolejka NFZ:
Kliknij i sprawdĽ»

Blog > Komentarze do wpisu

Naturalne sposoby na nadci¶nienie

Sposoby na nadci¶nienieOsoby z nadci¶nieniem często zastanawiaj± się, czy ci¶nienie można obniżać naturalnymi sposobami bez użycia leków.

A wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w diecie i stylu życia, by osi±gn±ć ten cel. Warto się o to postarać, bo wprowadzenie tych zmian, może pozwolić na uniknięcie systematycznego brania leków.

Prawidłowe ci¶nienie krwi to 120/80 mmHg. Jeżeli jego warto¶ć przekroczy 140/90 mmHg, to jest to sygnał, ze mamy do czynienia z nadci¶nieniem, którego nie wolno lekceważyć. Nadci¶nienie przyspiesza ozwój miażdżycy, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Uszkadza też nerki i wzrok.


Trzeba rzucić palenie papierosów


Robimy to raz na zawsze, bo jeden wypalony papieros podnosi ci¶nienie krwi oraz zmniejsza działanie niektórych leków, które obniżaj± ci¶nienie.

Pamiętaj! Palenie papierosów przez osoby, które choruj± na nadci¶nienie tętnicze znacznie zwiększa u nich ryzyko choroby niedokrwiennej serca (zawał serca i dusznica bolesna).


Trzeba ograniczyć sól


Jeżeli zmniejszysz ilo¶ć soli do jednej, płaskiej łyżeczki dziennie, to obniżysz swoje ci¶nienie tętnicze nawet o 5/2,7  mm Hg na dobę. Zamiast soli warto używać ¶wieżych i suszonych ziół. Unikaj dosalania potraw. Kupuj sól z mikropierwiastkami (z potasem, magnezem, jodem i bromem) m.in: sól kłodawska, zabłocka lub morska.

Trzeba być aktywnym ruchowo


Osoby z nadci¶nieniem tętniczym także mog± uprawiać sport.  Idealna będzie tutaj jazda na rowerze oraz nordic walking. Nie zawsze wskazane będzie pływanie (wodny aerobik), bo s± one zbyt męcz±ce i podnosz± ci¶nienie. Dlatego najlepiej zapytać lekarza o najlepszy dla nas rodzaj ruchu.

Trzeba je¶ć chleb razowy


Osobom z nadci¶nieniem tętniczym służy pieczywo ciemne z pełnego przemiału (pełnoziarniste). Jeżeli jeste¶ smakoszem pszennego pieczywa, to musisz wiedzieć, ze od kajzerek można tylko przytyć, a nadwaga to główny czynnik ryzyka rozwoju nadci¶nienia tętniczego.

Jedz ryby - ogranicz mięso


Osoby chore na nadci¶nienie tętnicze powinny ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa (jedna porcja w miesi±cu wystarczy). Warto zast±pić je rybami morskimi. Na stole dwa razy w tygodniu powinna znaleĽć się np. makrela, dorsz lub łoso¶. Tłuszcz rybi ma wła¶ciwo¶ci obniżaj±ce ci¶nienie skurczowe o 4,5 mm Hg i ci¶nienie rozkurczowe o 1,5 mm Hg.
Podobne wpisy:


Dieta proteinowa zasady (5)

Dieta proteinowa zasady (4)
Dieta proteinowa zasady (3)
Dieta proteinowa zasady (2)
¶roda, 16 marca 2011, zdrowieuroda
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: