Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Badania na HCV

zdrowieuroda


Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV)Według danych, prawie 730 tysięcy Polaków jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Jednak tylko 30 tysięcy osób ma pewność, bo pozostałe osoby nie zrobiły badań potwierdzających lub wykluczających obecność wirusa.

Czy Ty też nie masz pewności, czy zaraziłeś się HCV?Wirusy zapalenia wątroby - odmiany ...

Występują one w kilku odmianach. Najczęściej mamy jednak do czynienia z wirusami typu A, B i C.

  • Wirus typu A - jest odpowiedzialny za żółtaczkę pokarmową (nazywana także chorobą brudnych rąk);
  • Wirus typu B - to on powoduje zażółcenie skóry, wymioty, zapalenie wątroby (jeśli te schorzenie nawraca i jest ciężkie - także marskość wątroby);
  • Wirus typu C - może nawet przez kilkadziesiąt lat nie dawać żadnych objawów, ale przewlekła, nieleczona infekcja może prowadzić do marskości wątroby czy rozwoju raka.

Pamiętaj! Skuteczną ochrona przed wirusami typu A i B jest szczepionka. Nie ma jednak szczepionki przeciw wirusowi typu C. Dlatego tak ważne jest unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do zarażenia. A w razie infekcji jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Kto może być zarażony wirusem zapalenia wątroby typu C?


Wirus HCV roznosi się przez krew. Zakażenie następuje, gdy zainfekowana wirusem krew zostanie wstrzyknięta lub wniknie przez uszkodzoną skórę czy błony śluzowe.

Może do tego dojść podczas:
  • współżycia bez prezerwatywy;
  • zabiegów u fryzjera lub kosmetyczki, w salonie tatuażu, gabinecie u dentysty oraz w szpitalu - gdy zostaną użyte źle wysterylizowane narzędzia.

Pamiętaj! Zarażenie może też być wynikiem transfuzji lub przyjmowania preparatów krwiopochodnych sprzed 1993 r. Nie  kontrolowano wtedy pod kątem HCV krwi, która była wykorzystywana do zabiegów.

Badanie na obecność wirusa HCV


U większości osób infekcja rozwijaj się nie dając objawów  przez 5-20 lat, a przewlekłe zapalenie może doprowadzić do marskości wątroby lub raka.


Uchronić się przed tym można, wykrywając HCV na jak najwcześniejszym etapie. W tym celu bada się krew na obecność przeciwciał HCV (ze skierowaniem bezpłatnie, prywatnie ok. 30 zł).

Pamiętaj! Jeżeli przeciwciał zostaną wykryte, to potrzebne bądą kolejne badania, które pozwolą ustalić, czy taki wynik to tylko pozostałość po infekcji, którą organizm już zwalczył, czy też oznaka trwającej choroby. Jeśli to drugie, to konieczne będą testy (również z krwi), które pozwolą dobrać najskuteczniejsze dla pacjenta leki.

Wątroba - organ o niesamowitej zdolności regeneracji. Jednak, gdy większa jej część zostanie uszkodzona (np. przez HCV), to dochodzi do nieodwracalnych zmian i przestaje ona pracować.

Jej waga to ok. 1,5 kg., składa się z 2 płatów i 8 mniejszych segmentów. Położona jest pod przeponą, głównie z prawej strony, pod żebrami.


Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci