Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Dlaczego wypadają włosy?

zdrowieuroda

Domowe sposoby na wypadanie włosówJeśli codziennie wypada Ci 50 do 100 włosów, to nie musisz się martwić. Jest to norma, ale określenie ilości wszystkich utraconych włosów w ciągu doby jest trudne, to przeprowadź taki test.

Nie myj przez jeden dzień głowy, a następnie złap między między palec wskazujący i środkowy kosmyk, który składa się z 50 włosów. Nie wypuszczając go, przesuń palce od nasady aż po same końce.

Test należy przeprowadzić na czole, skroni, czubku oraz z tyłu głowy.

Uwaga! Gdy wypadnie Ci przy tym 6 lub więcej włosów, to musisz wprowadzić program ich ochrony.

Co może powodować wypadanie włosów?


Wypadanie włosów bywa efektem przejściowym, który może wystąpić np. po porodzie, ostrej infekcji (zwłaszcza, gdy towarzyszy jej wysoka gorączka), silnym stresie czy zbyt restrykcyjnym odchudzaniu.

Wraz z powrotem organizmu do formy (zwykle w ciągu 6 miesięcy) włosy odrastają.

Jeżeli problem nie mija, to należy skonsultować się z lekarzem: internistą lub dermatologiem. Lekarz, by ustalić przyczynę wypadania włosów zleci badanie krwi (morfologię, stężenie hormonów płciowych i tarczycy, poziom żelaza i magnezu). Pomoże mu to potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia hormonalne, które są odpowiedzialne za 95 % przypadków łysienia u mężczyzn i 60 % u kobiet, a także choroby przyczyniające się do utraty włosów.

Właściwie postawiona diagnoza pomoże podjąć właściwą terapię.


Jak sobie pomóc?

Dieta przy wypadaniu włosów 


Często za wypadanie włosów odpowiada niedobór żelaza, ale brak pozostałych mikroelementów oraz witamin też wpływa na jakość naszego włosa.

Warto wiec codziennie jadać 4-5 posiłków, które powinny być urozmaicone, dzięki temu dostarczą nam niezbędnych składników odżywczych.

Szczególnie ważne dla włosów są:

  • cynk, żelazo, witaminy z grupy B, prowitamina A, witamina E i biotyna.

Kuracje ziołowe na wypadanie włosów


Mają łagodne działanie, ale są skuteczne.

Uwaga! Gdy zażywasz jakieś leki (nie tylko na włosy), jesteś kobietą w ciąży lub chorujesz, to przed rozpoczęciem kuracji ziołowej zasięgnij porady lekarza lub poprzestań na miksturach, które stosuje się zewnętrznie.

Wzmacniające napary - co najmniej przez miesiąc warto pić 2 razy dziennie po szklance naparu z liści pokrzywy, ziela skrzypu polnego lub liści brzozy (łyżka ziół na szklankę wrzątku).

Takim letnim naparem spłukuj także włosy po każdym myciu, Poprawi to kondycję skóry głowy, oczyści organizm z toksyn i pomoże odbudować włosy.

Tabletki - warto w celu wspomagania mikrokrążenia w skórze głowy i odżywienia włosów, przyjmować przez 4-6 tygodni preparaty z miłorzębu.

Leki na wypadanie włosów


Na efekty trzeba będzie poczekać. Pojawią się najwcześniej po miesiącu. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i stosować do zaleceń lekarza.

Gdy lekarz stwierdził u Ciebie zaburzenia hormonalne lub inną dolegliwość, która powoduje wypadanie włosów (np. cukrzyca, problemy z krążeniem, wątrobą lub tarczyc, gruźlice, toczeń rumieniowaty, atopowe zapalenie skóry), to trzeba leczyć podstawową chorobę.

Uwaga! Na przerzedzenie włosów mogą mieć wpływ np. tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, środki, które obniżają poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi. Dlatego porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, bo być może konieczna będzie zmiana preparatu lub jego dawki.


Podobne wpisy:

W jakich produktach jest błonnik?
Dieta warzywna dr Dąbrowskiej
Zdrowe odżywianie zasady
Pięć przemian przepisy - kuchnia pięciu przemian przepisy..

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci