Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak badać pierś ?

zdrowieuroda


Samodzielne badanie piersi

Większość zmian, które kobieta może wyczuć w piersiach, to niegroźne torbiele. Warto jednak na wszelki wypadek skontrolować każdą nieprawidłowość.Jeżeli kobieta regularnie bada swoje piersi, to jest w stanie wyczuć w nich nawet bardzo małe guzki. Gdyby się okazało, że któryś z nich, to zmiana nowotworowa, to istnieją duże szanse na wyleczenie.Pamiętaj ! Warto więc poświecić raz w miesiącu 15 minut i samodzielnie zbadać swoje piersi.

Kiedy kontrolować piersi ?

Najlepiej zrobić to 2-3 dni po okresie. Przed miesiączką i w połowie cyklu zmiany hormonalne są powodem powiększenia się gruczołów mlecznych i wtedy można wyczuwać pod palcami zgrubienia.

Kobiety, które przeszły już menopauzę mogą kontrolować swoje piersi w dowolnie wybranym dniu.

Pamiętaj ! Rób to regularnie (np. w każdą sobotę miesiąca).

Ryzyko raka piersi rośnie z wiekiem, tak więc takie badanie warto przeprowadzać od 20 roku aż do końca życia.

Jak najlepiej wykonać badanie piersi ?

  • przed lustrem - stajesz prosto z opuszczonymi swobodnie rękami i przyglądasz się piersiom. Następnie dokonujesz ponownych oględzin, ale z ramionami uniesionymi nad głowę, dłońmi opartymi na biodrach, a na koniec w skłonie w przód, gdy Twoje piersi swobodnie zwisają;
  • pod prysznicem - oglądasz brodawkę sutkową (najpierw prawej, potem lewej piersi), chwytasz ją razem z otoczką między kciuk i palec wskazujący i delikatnie pouciskaj. Unosisz lewą rękę i zakładasz ją za głowę. Palcami prawej dłoni (całą ich powierzchnią) zataczasz drobne kręgi na lewej piersi, następnie zmieniasz ręce i badasz prawa pierś;
  • leżąc na wznak - podkładasz pod lewy bark mała poduszkę, lewą rękę kładziesz za głową, a palcami prawej zataczasz drobne kręgi na lewej piersi. Potem wyciągasz lewą rękę wzdłuż tułowia, a palcami prawej badasz (okrężnymi ruchami) węzły chłonne w dole pachowym. Następnie powtarzasz do dla drugiej strony.

Badanie piersi - na co musisz zwrócić uwagę ?

Pamiętaj ! Nie można lekceważyć żadnej zmiany w wyglądzie czy konsystencji piersi.

Warto skonsultować z lekarzem nic nieznaczący drobiazg, niż usłyszeć potem złą diagnozę.

Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na powiększenie się jednej piersi lub zmianę jej kształtu, wyglądu skóry i brodawki sutka oraz czy z brodawki wycieka jakiś płyn.

Notujesz także stwardnienia i guzki, które różnią się konsystencją od otaczającej je tkanki oraz bolesność i obrzęk.

Pamiętaj ! Zdrowa pierś przypomina w konsystencja rozluźniony pośladek. Uwagę powinny zwrócić zgrubienia i inne zmiany w tkance.Podobne wpisy :


Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego

Jak oczyścić wątrobę ?
Dieta przy chorej wątrobie
Wady zgryzu u dzieci

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci