Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak zatrzymać biegunkę?

zdrowieuroda

Biegunka leczenie domowe


Atak biegunki miał chyba każdy z nas. Czasem bywa ona groźna, ale w większości przypadków jest to zupełnie błaha dolegliwość, która dosyć łatwo się leczy.

W jaki sposób środkami, które dostępne są w aptece (bez recepty) poradzić sobie z biegunką ?


Najbardziej niebezpieczne przy biegunce jest odwodnienie. Jeżeli go nie ma, to biegunkę można uznać za bardzo błahą chorobę.

Jak sprawdzić czy jesteśmy odwodnieni?


Kluczowy objaw odwodnienia to pragnienie. Jeżeli chce nam się pić, to jest to oznaka istniejącego odwodnienia. Natomiast odwodnienie staje się groźne, gdy powrót kapilarny jest dłuższy niż zwykle.

Jak sprawdzić powrót kapilarny?


Należy ucisnąć paznokieć i obserwować jak blednie, gdy popuścimy znowu robi się czerwony. Jeżeli robi się to szybko, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Jeżeli robi się czerwony wolno, powyżej dwóch sekund, to oznacza to, ze mamy doczynienia z odwodnieniem i wtedy należałoby pójść do lekarza.

Najważniejszym leczeniem biegunki jest to, żeby powstrzymać sam objaw, luźnych stolców.

Dlatego są dwie podstawowe metody, aby to zrobić.

Pierwsza z tych metod to węgiel aktywowany. Dostępny w każdej aptece w cenie kilku złotych (do kupienia praktycznie wszędzie). Aby węgiel zadziałał, trzeba wziąć go w naprawdę dużej dawce. Nie wystarczy wziąć 1,2,3 tabletki, ale trzeba od razu zjeść 20 tabletek. Taka duża dawka może dziwić, ale dopiero w takiej ilości węgiel aktywowany ma szanse biegunkę zatrzymać i rzeczywiście to robi.

Następny skuteczny sposób na zatrzymanie biegunki jest użycie środka, który nazywa się loperamidem. Istnieje on w wielu różnych postaciach, jest w ofercie wielu firm.

Wszystko sprowadza się do dwóch małych kapsułek, które należy wziąć i jeżeli biegunka ustąpi to wszystko gra, a jeżeli nie ustąpi, to po 2 godzinach znowu bierzemy następne 2 kapsułki, znowu następne 2 kapsułki, po następnych 2 godzinach, jeżeli biegunka dalej nie ustępuje.

Takie leczenie należy połączyć z normalnym jedzeniem. Kiedyś podczas biegunki stosowano kleiki, jakieś kaszki mleczne (jakieś dziwne jedzenie) i to dla organizmu było obce, nietypowe i ono tylko tak naprawdę pogarszało problem.

Jeżeli mamy biegunkę, to jemy tak zwykle (to na co mamy ochotę).

Jeżeli biegunce towarzyszą takie objawy jak krew, czy śluz w stolcu, a dodatkowo nie można jej zatrzymać wyżej wymienionym sposobami, to koniecznie trzeba udać się do lekarza, bo biegunka może spowodować uogólnione zakażenie, albo ciężkie odwodnienie, którego nie będzie można uzupełnić samemu pijąc i trzeba będzie wtedy koniecznie podłączyć kroplówkę.

Czy wiesz jakich produktów nie „mieszać” ze sobą, a jakich najlepiej nie spożywać wcale?

Kliknij i sprawdź»Podobne wpisy:


Pasożyty u człowieka

Przyczyny bezsenności
Znaczenie wody dla człowieka
Ćwiczenia na stres (1)

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • lukrecja7777

  U nas skuteczna jest na biegunkę Smecta. Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych jest ona dobrze tolerowana i szybko działa. Bardzo łatwa w użyciu i smak jak na tego typu środki - znośny. Dla dzieci można podać o smaku pomarańczowym, bo już taka jest.

 • Gość: [jachanka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja stosuję loperamid, bo jest skuteczny i niedrogi. Jak się gdzieś z rodziną wybieramy, to zawsze go ze sobą zabieram, bo najgorzej jak biegunka w podróży się przydarzy.

 • Gość: [farmana] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zdecydowanie loperamid najlepszy i najszybciej mi pomaga, jak dopadnie mnie biegunka, a niestety dopada mnie często, bo mam zespół jelita drażliwego.

 • Gość: [Asia] *.timplus.net

  ja go własnie dostałam na biegunkę, próbowałam leczyć się węglem ale nie mogłam zatrzymać biegunki i musiałam skonsultować się z lekarzem. Faktycznie szybko zadziałał i skurcze ustały. Dodatkowo dostałam elektrolity i probiotyk.

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci