Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Polineuropatia cukrzycowa leczenie

zdrowieuroda

Jak zapobiec drętwieniu stóp i łydek w cukrzycy?Gorącem, piekące stopy utrudniające codzienne funkcjonowanie, a także pieczenie i drętwienie nóg, które wybudza w nocy. Mogą to być prawdopodobnie objawy polineuropatii cukrzycowej.

Podwyższony poziom cukru we krwi może uszkadzać układ nerwowy. Uszkodzone mogą być pojedyncze nerwy np. oka, a to może doprowadzić do podwójnego widzenia (tzw. retinopatia cukrzycowa) lub wiele nerwów np. kończyn (tzw. polineuropatia).

Pamiętaj! U około 7 % osób polineuropatia jest diagnozowana już w momencie rozpoznania cukrzycy, a po 25 latach trwania cukrzycy to powikłanie występuje u ponad 60 % osób chorych na cukrzycę.


Co sprzyja polineuropatii cukrzycowej?

Przyczyna tego powikłania jest wysoki poziom cukru we krwi, ale także długi czas trwania cukrzycy, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, alkohol oraz otyłość.

Na początku ból pojawia się w stopach,a  w miarę postępowania choroby przesuwa się na łydki. Chory odczuwa dokuczliwe bóle, pieczenie, mrowienie oraz nadwrażliwość na dotyk z jednoczesnym osłabieniem czucia.

W ciężkim przypadku może dojść do zaniku tzw. odruchów ścięgnistych. Dzieje się tak, gdy nie ma prawidłowego odruchu kolanowego, który polega na wyproście po uderzeniu młotkiem neurologicznym pod rzepką. Może także dojść do zaniku drobnych mięśni oraz niedowładów.

Schorzenie może zostać zdiagnozowane bez specjalnego sprzętu, w czasie zwykłego badania neurologicznego.

W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie badania  elektroneurofizjologicznego w celu precyzyjnej oceny stopnia uszkodzenia nerwów obwodowych w przebiegu cukrzycy.

Badanie polega na pobudzaniu prądem elektrycznym określonego nerwu i zapisie reakcji ruchowej mięśnia w postaci charakterystycznej fali.

Wykonywane ono jest tylko w wyspecjalizowanych pracowniach, które są wyposażone w odpowiednie aparaty, a one są niestety dość drogie i to powoduje, że dostępność tego badania jest wciąż bardzo ograniczona.

Jak poradzić sobie z bólem?

Pamiętaj! Tylko skuteczne leczenie cukrzycy zmniejszy ryzyko wystąpienia polineuropatii i spowolni jej przebieg.

Samo mierzenie poziomu cukru we krwi nie wystarczy. Trzeba zadbać o odpowiednią dietę i przyjmować leki (doustne tabletki przeciwcukrzycowe i, lub preparaty insulinowe).

Jeżeli chodzi o leki przeciwbólowe, to stosuje się: paracetamol, pyralginę, tramadol, kodeinę. Może się też tak zdarzyć, ze lekarz zaleci leki przeciwdepresyjne (amitrypina, imipramina oraz paroksetyna lub citalopram) oraz leki przeciwdrgawkowe (karbamazepina lub gabapentyna).

Leki te przyjmowane w godzinach wieczornych, oprócz tego, że działają przeciwbólowo mogą przynieść dodatkowy efekt - uspokajający i nasenny.

Leczenie polega na stopniowym zwiększaniu dawki w ciągu od dwóch do sześciu tygodni.

Pamiętaj ! Realne rezultaty leczenia pojawią się po 4 do 6 tygodni.

Zasady, o których trzeba pamiętać!

Przy polineuropatii cukrzycowej bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe leczenie współistniejących chorób (m.in. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, nadkrzepliwość).

Należy nosić właściwe buty. Powinny być nie za małe - nawet o numer większe i najlepsze są ze skóry.

Skórę stóp nawilżą się kremami, z pominięciem przestrzeni między palcami, a stopy myje się w niezbyt gorącej wodzie.

Odciski (modzele) nie usuwa się samemu, zwłaszcza ostrymi narzędziami. Nie można tez stosować na własną rękę żadnych środków rozpuszczających nagniotki na stopach.

Suplementy diety, które hamują uszkodzenia nerwów m.in.: tran, olej z wiesiołka i witamina B1.


Z ogrodu Eden – od Matki Natury...

Kliknij i sprawdź»
Podobne wpisy:


Soczewki fakijne

Przygotowanie do sezonu narciarskiego
Sposób na opryszczkę na ustach
Jak wzmocnić stawy?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci