Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Soczewki fakijne

zdrowieuroda


Soczewki fakijne

Specjalnie z myślą o osobach aktywnych, które nie chcą zwalniać tempa swojego życia z powodu noszenia okularów, powstały soczewki fakijne, korygujące nawet bardzo wysoką krótkowzroczność. Metoda ta, jest szczególnie polecana dla osób, których wada nie kwalifikuje się do korekcji laserowej.

Wysoka krótkowzroczność to wada znacznie obniżająca komfort życia. Wadę koryguje się okularami, jednak grubość szkieł sprawia, że są one ciężkie i niewygodne w noszeniu. Soczewki kontaktowe wymagają dyscypliny stosowania i przestrzegania odpowiedniej higieny. Nie każdy może je nosić. Wiele osób nie jest w stanie przyzwyczaić się do soczewek. Czasem przeciwwskazaniem do ich noszenia może być także wada budowy oka czy choroby rogówki. Soczewki nie są też polecane alergikom.

Zarówno okulary jak i soczewki ograniczają aktywność sportową, np. pływanie. Liczne utrudnienia związane z niepełnym polem widzenia i ograniczoną swobodą ruchu sprawiają, że osoba z dużą krótkowzrocznością musi zwolnić tempo życia. Co jednak z osobami aktywnymi, które kochają sport, ale ich wada wzroku utrudnia nawet codziennie funkcjonowanie?

Dla osób z wysoką wadą wzroku chcących dalej cieszyć się pełnią życia, rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku bądź operacja wszczepienia soczewek fakijnych. Korekcja laserowa, choć trwała, nadaje się jedynie dla osób spełniających określone kryteria. Istotny jest przede wszystkim wiek pacjenta i wielkość wady (do -8 dioptrii).

Innym rozwiązaniem jest zabieg doszczepienia do soczewki własnej - sztucznej soczewki fakijnej. Dla pacjentów, którzy z powodu bardzo wysokiej wady, nie kwalifikują się do zabiegu laserowego, jest to jedyna metoda trwale korygująca ich krótkowzroczność. Po krótkiej operacji, zwykle przeprowadzanej w trybie chirurgii jednego dnia, pacjenci szybko dochodzą do siebie.

Przeprowadzany zabieg z miejscowym znieczuleniem trwa zaledwie 10-15 minut, jest bezbolesny, bezpieczny i nie wymaga zakładania szwów. Soczewki wszczepiane są na całe życie, nie wymagają wymiany, jednak w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, mogą zostać usunięte. Na ogół już po pierwszej dobie po wszczepieniu można zauważyć poprawę wzroku. Po kilku dniach uzyskiwana jest pełna poprawa widzenia. Większość pacjentów uzyskuje też całkowitą niezależność od noszenia okularów.

„Soczewki fakijne najnowszej generacji są w Polsce dostępne dopiero od 1,5 roku. Z tego powodu nie jest to jeszcze rozpowszechniona metoda korekcji wysokiej krótkowzroczności, wiele osób nie wie o takiej możliwości. Warto informować o tym pacjentów, tym bardziej, że dla osób młodych z wysokimi wadami -8 do -16 dioptrii jest to obecnie jedyna metoda korekcji wady wzroku .” – mówi okulista dr Wojciech Kołodziejczyk. Soczewki fakijne znacznie poprawiają komfort życia pacjenta, pozwalając mu na powrót do ulubionych aktywności sportowych.Soczewka fakijna

Operacja wszczepienia soczewki fakijnej nie jest refundowana przez NFZ, a jej koszt wynosi ok. 5 – 6 tys złotych. W Polsce zabieg można przeprowadzić w klinkach: w Warszawie (Centrum Mikrochirurgii Oka Laser), Łodzi (Contact – Med.), Wrocławiu (Spektrum i Wrocławskie Centrum Okulistyczne) i Tychach (Niepubliczny Okulistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lens-Med).

Źródło: Materiały prasowePodobne wpisy:


Przygotowanie do sezonu narciarskiego

Sposób na opryszczkę na ustach
Jak wzmocnić stawy?
Zioła na przeziębienie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [malami] *.dynamic.chello.pl

    Chciałabym poddać się temu zabiegowi, wiecie który lekarz w Warszawie dokonuje zabiegów, teraz podobno sa jakieś nowe soczewki, słyszeliście coś?

  • Gość: [werona] *.dynamic.chello.pl

    Jeżeli szukasz kliniki z Warszawy to śmiało moge polecić CMO Laser bardzo doświadczona kadra, w klinice panuje ład i porządek, przy tym bardzo sterylnie i no cóż więcej powiedziec mi się udało zlikwidować wadę całkowicie.

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci