Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Zaburzenia pracy serca

zdrowieuroda


Migotanie przedsionków

Powodem zaburzeń pracy serca mogą być m.in. takie choroby jak nadciśnienie, otyłość, ostre choroby płuc, a nawet nadczynność tarczycy.Waga sercaNasze serce ma wielkość męskiej pięści. Jego wag to około 300 g, a jego objętość wynosi 500-750 ml. Organ ten wykonuje gigantyczną prace - ponad 2,5 miliarda uderzeń w ciągu całego życia. Badania wykazały, że migotanie przedsionków to w większości problem osób starszych.

Arytmia a nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze krwi, to jedna z głównych przyczyn arytmii serca.

Pamiętaj ! Warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Pomiar ciśnienia krwi, to proste badanie, które powinno być wykonywane podczas każdej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest posiadanie aparatu w domu i samemu wykonywać pomiary. Najwygodniejszy jest ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Otyłość 

Bardzo niebezpieczna dla prawidłowej pracy serca jest otyłość, szczególnie brzuszna.

Pamiętaj ! Mierz często obwód w pasie. U kobiet nie powinien przekraczać 80 cm, a u mężczyzn - 94 cm.

Nieleczone migotanie przedsionków

Nieleczone migotanie przedsionków może być powodem powstawania skrzepów krwi w przedsionkach serca. Skrzeplina może się oderwać i trafić do mózgu lub płuc, a wtedy zapcha mniejsze naczynia, co uniemożliwi dopływ krwi i tlenu do tych organów.

Pamiętaj ! W ten sposób dochodzi do niedokrwiennego udaru mózgu lub zatoru płuc.

Unikniesz tego, stosując leczenie przeciwzakrzepowe, które utrzymuje płynność krwi. Służą do tego takie leki jak:
  • aspiryna;
  • doustne antykoagulanty (acenokumarol, warafin).
Jeśli nie chcesz, by krew się za bardzo rozrzedziła i żeby nie doszło do ewentualnych krwotoków, to koniecznie wykonuj regularne badania krwi.

Badanie Holtera 

Jest to badanie EKG, które trwa dobę lub dłuzej. Ma na celu monitorowanie pracy serca w czasie snu oraz podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki badaniu zwiększa się szansa wychwycenia arytmii serca.

Badanie polega na przyklejeniu do klatki piersiowej mini-elektrod, które są połączone z urządzeniem rejestrującym. Czasem przeprowadzana jest także próba wysiłkowa na ruchomej bieżni.

O tych zasadach musisz pamiętać

Gdy ktoś z Twojej najbliższej rodziny miał zawał, udar mózgu lub cierpiał z powodu innych chorób układu krążenia, to bierz porady lekarzy szczególnie do serca.

Odczuwasz zmęczenie bez powodu, ból za mostkiem, ściskanie w klatce piersiowej, duszności dyskomfort w barkach lub plecach ? - skontaktuj się z kardiologiem !. 

Zaszczep się na grypę. Jest to sposób na unikniecie powikłań tego schorzenia, które często doprowadzają do zapalenia mięśnia sercowego.

Wylecz próchnice zębów, bo bakterię, które ją wywołują mogą być groźne dla serca.

Usuń ze swojej diety tłuszcze zwierzęce, unikaj słodyczy i alkoholu, który obniża poziom potasu i magnezu, a niedobór elektrolitów sprzyja migotaniu przedsionków.Podobne wpisy :

Jak badać pierś ?

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego
Jak oczyścić wątrobę ?
Dieta przy chorej wątrobie

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci