Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak nawilżyć powietrze?

zdrowieuroda


Jak nawilżyć powietrze w pokoju?Gorące kaloryfery powodują, ze w mieszkaniu robi się ciepło, ale i sucho. Powietrze bez wilgoci potrafi szybko wysuszyć nos naszego dziecka i wtedy pojawiają się kłopoty...

Jesienią i zimą, dzieci często cierpią na dziwny katar, który pojawia się tylko w nocy. Nie mogą wtedy oddychać przez nos, a to sprawia, ze często się wybudzają i płaczą. Dlatego rano są niewyspane i mają kaszel. W ciągu dnia nic się nie dzieje. Większość rodziców podejrzewa jakąś infekcje, a tymczasem dziecku nic nie jest, a katar pojawia się wskutek zbyt ciepłego i mało wilgotnego powietrza.

Co zrobić, by powietrze było bardziej przyjazne dla dziecka?

Najważniejsze zasady:

Nie można zapomnieć o wietrzeniu mieszkania

Warto to robić nawet kilka razy dziennie, bo dopływ świeżego powietrza jest niezbędny.

Pamiętaj ! Rób to koniecznie. Nawet przy największych mrozach.

Powietrze na dworze ma znacznie więcej wilgoci oraz jest ono chłodniejsze. Tak wiec dziecko na spacerze łatwiej oddycha, nawet jeśli ma katar.

Pamiętaj ! Gdy wietrzysz mieszkanie w zimne dni, to zabierz swoje dziecko do drugiego pokoju. Uważaj także na przeciągi.

Używaj wody morskiej w sprayu

Twoje dziecko ma spory problem z suchym noskiem ? Zastosuj u niego co wieczór preparat wody morskiej w sprayu (np. Disnemar, ok. 20 zł)

Świetnie nawilża śluzówki nosa, a to pomoże dziecku łatwiej oddychać.

Pamiętaj ! Jeśli Twoje dziecko nie lubi uczucia, które towarzyszy wpuszczaniu preparatu no nosa, to możesz zastosować roztwór soli fizjologicznej (np. Physiodose, ok. 11,50 zł).

Nie przegrzewaj mieszkania

Warto zadbać o to, by w mieszkaniu nie było za gorąco.

Pamiętaj ! Temperatura nie powinna przekraczać 20-22 stopni C.

Jeśli będzie za ciepło, to nawet najlepsze nawilżanie nie pomoże. Wręcz przeciwnie: zrobi się parówka, a to jest szkodliwe, bo ciepło i wilgoć sprzyjają bowiem rozwojowi roztoczy kurzu domowego i pleśni, a sporo dzieci jest na nie uczulonych.

Pamiętaj ! Łóżeczko dziecka nie powinno stać blisko kaloryfera, bo wtedy będzie mu w czasie snu za sucho i za gorąco. 

Dobry nawilżacz powietrza

On najłatwiej pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. W sprzedaży są różne rodzaje nawilżaczy powietrza. Wszystkie wykorzystują wodę, a para może być gorąca, zimna lub niewidoczna.

Nawilżacze parowe (termiczne) - w zbiorniku jest grzałka. W środku gotuje się woda, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz.

Ten rodzaj nawilżacza powietrza nie jest drogi.

Pamiętaj ! Można do niego łatwo dodawać środki zapachowe, a jego wadą jest to, że trzeba go często czyścić oraz uważać, by dziecko się nie poparzyło, bo para jest gorąca.

Nawilżacze ewaporacyjne - w jego wnętrzu znajduje się filtr, a także turbinka, która tłoczy powietrze. Powietrze przechodzi przez filtr, oczyszcza się, nawilża i "powraca" do mieszkania.

Nawilżacze ultradźwiękowe (np. Chicco, ok. 260 zł) - wytwarzają ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. Wówczas powstaje chłodna mgiełka i ona nawilża powietrze w pomieszczeniu.

Mokry ręcznik

To najprostszy sposób nawilżenia pokoju.

Pamiętaj ! Ręcznik musi być dobrze wypłukany z proszku, bo jego opary mogą drażnić drogi oddechowe. Ręcznik musi być stale mokry.

Dlatego trzeba wybrać ten grubszy, z którego woda tak szybko nie wyparuje.Zrób to koniecznie, gdy Twoje dziecko ma katar.

Można także zawiesić na kaloryferze specjalny pojemnik z wodą (ok. 10 zł).

Dziecko musi dużo pić

Dzięki temu śluzówki będą dobrze nawilżone (w nosku oraz gardle), a to pomoże im lepiej bronić się przed atakiem wirusów i bakterii.

Najlepiej podawać dziecku niegazowaną wodę mineralną. Może to też być herbatka dla niemowląt lub soczek (napój), ale koniecznie przeznaczony dla dzieci (np. Bobo Frut, ok. 2.90 zł, Herbatka & Sok HiPP, ok. 5.30 zł).

Pamiętaj ! Warto codziennie chodzić z dzieckiem na spacery, nawet w zimne dni, bo to doskonale nawilża śluzówki.Podobne wpisy :


Botoks na migrenę

Co powoduje stres?
Właściwości kasztanów
Odczulanie alergiczne

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci