Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak wyleczyć grzybicę stóp?

zdrowieuroda


Leczenie grzybicy stóp?Grzybica stóp - uporczywa choroba całoroczna, która gdy się już przyczepi, to bardzo trudno się jej pozbyć.

Wymarzonymi warunkami dla niej jest ciepło oraz wilgoć. Dlatego idealnym miejscem dla jej rozwoju są nasze buty. Jesienna pogoda sprawia, ze zamiast przewiewnych klapek i sandałów, musimy założyć na nogi skarpety, półbuty, a potem kalosze i kozaki

Kilka godzin w tym obuwi spędzonych w ciepłym wnętrzu sprawia, ze nasze stopy zaczynają się pocić. Także przemoczenie nóg i pozostawienie ich w mokrym obuwiu sprzyja rozwojowi grzybicy stóp.

Pamiętaj! Gdy dopadnie Cię deszcz, koniecznie osusz stopy oraz zmień obuwie.

Jak uniknąć grzybicy stóp?

Potrzebne będą dobre buty na chłodne dni.

Pamiętaj! Skórzane obuwie potrzebuje aż doby, by oddać wilgoć, którą wchłonęły ze stóp, w czasie jednego wyjścia. Tak więc osoby, które używają takiego obuwia, powinny zaopatrzyć się w drugą parę i używać ich naprzemiennie. Warto też mieć pantofle do pracy, bo dzięki temu uniknie się przegrzewania stóp.

Po każdym myciu należy zawsze dokładnie wycierać stopy. Nie pożyczamy od nikogo ręcznika, nożyczek do paznokci, skarpetek ani butów.

Pamiętaj! W ogólnodostępnej saunie lub basenie należy chodzić w klapkach.

Objawy grzybicy i leczenie


Pierwsze objawy tego schorzenia to zaczerwienienie i swędzenie skóry między palcami. Skóra może też miejscowo się łuszczyć.

Pamiętaj! Zignorowanie tych objawów spowoduje, ze grzybica zaatakuje też paznokcie. Pojawią się przebarwienia (na początku białe, później żółte) i płytka paznokcia stanie się krucha. Zacznie się rozwarstwiać oraz pękać. Będzie coraz grubsza i pobrużdżona.

Nie ma co czekać na taki obrót sprawy i gdy zauważy się jakieś niepokojące zmiany, to trzeba iść do dermatologa. 

Zwykle w początkowej fazie grzybicy pomaga smarowanie paznokci specjalnym lakierem lub maścią, a także przyjmowanie środków grzybobójczych.

Pamiętaj! Kuracja się powiedzie, gdy będzie się działać systematycznie.

Leczenie grzybicy stóp trwa od 3 do 12 miesięcy.


Pamiętaj!
Warunkiem skutecznego wyleczenia grzybicy stóp jest właściwe rozpoznanie mikologiczne (prawidłowe oznaczenie rodzaju grzyba, który zaatakował tkanki). Lekarz obejrzy pod mikroskopem pobraną tkankę, która zostanie wytrawiona roztworem ługu.

Poszczególne gatunki grzyba inaczej reagują na działanie tej substancji i to pozwala określić rodzaj grzybicy. Następnie lekarz wykona posiew i dobierze odpowiednie leki. Podobne wpisy:


Jak pozbyć się roztoczy?

Dieta na nadciśnienie tętnicze

Leczenie AZS
Jak nawilżyć powietrze?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci