Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Objawy chorej tarczycy

zdrowieuroda


Objawy chorób tarczycyTarczyca - niewielki gruczoł wydzielania wewnętrznego, który waży około 15-30 gram. Leży z przodu przed tchawicą na szyi. Jej wygląd przypomina motyla, bo składa się z dwóch płatów, które są ze sobą połączone.

Tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę i kalcytoninę. Dwa pierwsze hormony odpowiadają między innymi za nasz wygląd i samopoczucie, a a kalcytonina ma duży wpływ na nasze kości.


Objawy nieprawidłowości w pracy tarczycy


Nadczynność tarczycyWygląd:
wilgotna (nadmierne pocenie) i zawsze ciepła skóra.

Waga: mimo, że nie stosuje się żadnej diety, a wręcz przeciwnie potrafi się dużo zjeść - szybko się chudnie.

Wypróżnienia: cierpi się na biegunki (oddaje się dziennie kilka, 5-7 luźnych stolców).

Układ krwionośny: ma się przyspieszone tętno, kołatanie serca i drżenie rąk.

Zachowanie: czuje się wewnętrzny niepokój, jest się drażliwym, ma się huśtawkę nastrojów i kłopoty ze snem.

Cykl miesiączkowy u kobiety: miesiączka się zatrzymuje, nie ma się okresu od kilku miesiecy.

Termoregulacja: bez względu na temperaturę, która panuje na zewnątrz lub w pomieszczeniu jest nam ciągle bardzo gorąco.

Niedoczynność tarczycy


Wygląd:
skóra jest blada, wysuszona oraz szorstka mimo ciągłego stosowania nawilżających i odżywczych kosmetyków.

Waga:  przybiera się na wadze, chociaż pilnuje się tego, co się je. nawet stara się ograniczać liczbę i kaloryczność posiłków.

Wypróżnienia: ma się zaparcia (stolec wydalany jest co 3-5 dni, a nawet raz na tydzień), a wypróżnienia są bolesne, stolec zbity i twardy.

Układ krwionośny: puls jest spowolniony, a ciśnienie krwi bardzo niskie.

Zachowanie: ospałość, apatyczność, ciągłe zmęczenie. nie ma się chęci do działania.

Cykl miesiączkowy u kobiety: okres pojawia się nieregularnie, cykl jest albo bardzo krótki albo zbyt długi.

Termoregulacja: bez przerwy odczuwa się zimno, mimo że podkręcone jest ogrzewanie w domu i ubieramy się na cebulkę.

Kto choruje na tarczycę?

Pamiętaj! Na tarczycę chorują częściej kobiety niż mężczyźni, a to dlatego, że na pracę tego gruczołu wpływ mają żeńskie hormony płciowe. Zaburzenia w pracy tarczycy pojawiają się najczęściej, gdy występuje tzw. burza hormonalna (okres dojrzewania, menopauzy, ciąży lub karmienia piersią).

Trzeba się przebadać

Objawy opisane powyżej mogą, ale nie muszą być oznaką chorej tarczycy.

Pamiętaj ! Dla upewnienia należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie na badania poziomu hormonów: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz hormonu przysadki mózgowej tyreotropiny (TSH), którego celem jest przekonanie się, czy tarczyca produkuje prawidłową ilość hormonów i czy dociera do niej hormon z przysadki. Pomoże to mu w rozpoznaniu nad i niedoczynności tarczycy. Krew nie musi być pobierana na czczo.

Prawidłowe wartości to:


TSH - 0,3 do 3,5 mj/l, poniżej 0,1 oznacza nadczynność tarczycy, powyżej 3,5 mj/l - niedoczynność.

T4 - 5,0 do 12,0 ug/dl.

Funkcjonowanie tego gruczołu może być zbadane dokładniej, gdy oznaczy się stężenie tzw. wolnej tyroksyny - FT4. Prawidłowe stężenie tej substancji to: 0,8 do 1,8 ng/dl.

T3 - 0,7 - 1,8 ug/dl. Wynik będzie dokładniejszy po zbadaniu wolnej T3(FT3) - 2,5 do 6,0 ng/dl.

Badanie poziomu hormonów wykonane prywatnie kosztuje ok. 25-30 zł za jeden hormon. Wystarczy ono do stwierdzenia niedoczynności tarczycy, a gdy wynik analizy krwi może wskazywać nadczynność, to konieczne będą dodatkowe badania.

USG (bez skierowania 35-80 zł), które pomoże określić wymiary tarczycy i umożliwią wykrycie bardzo małych guzków. Podczas badania specjalista bez trudu odróżni od zdrowej tkanki obszary, które trzeba podać dalszym badaniom. 

RTG (bez skierowania 20-30 zł), badanie wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie, ze gruczoł rozrasta się do wewnątrz i tworzy tzw. wole zamostkowe.

Scyntygrafia (bez skierowania 50-80 zł) badanie, które umożliwia stwierdzenie, które obszary tarczycy produkują nadmierne ilości hormonów. Pacjentowi na początku podaje się dożylnie niewielką ilość znacznika promieniotwórczego . Po upływie ok. 30 minut przykłada szyje na kilka minut do kamery, które rejestruje obraz gruczołu. Jeśli są w nim guzki, to wówczas izotop wchłania się nierównomiernie.

Cienkoigłowa biopsja aspiracyjna (bez skierowania ok. 150 -200 zl), gdzie pod kontrolą USG specjalista pobiera odrobinę tkanki do analizy cytologicznej pod mikroskopem. Badanie pomaga stwierdzić, czy wykryta podczas USG zmiana jest nowotworem.

Leczenie tarczycy


Jeżeli jest to nadczynność tarczycy, to podawane są leki, które zwalniają pracę gruczołu i zmniejszają produkcje hormonów. Kuracja trwa przynajmniej rok. Co miesiąc należy robić badania krwi oraz kontrolować poziom hormonów. 

Przy niedoczynności tarczycy zwykle do końca życia trzeba przyjmować jod w tabletkach oraz uzupełniać braki hormonów, poprzez przyjmowanie tabletek z syntetyczną tyroksyną. 


Dołącz do klubu zdrowych ludzi


Kliknij i sprawdź»
Podobne wpisy:


Domowe metody na przeziębienie
Fazy stresu

Przyczyny skurczy łydek

Jak mieć ładne zęby?

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Cat] *.dynamic.chello.pl

    TSH - 0,3 do 3,5 mj/l, poniżej 0,1 oznacza nadczynność tarczycy, powyżej 3,5 mj/l - niedoczynność.
    Tak duże uproszczenie, że aż nieprawda, która może wprowadzić innych w błąd. Niskie TSH nie oznacza od razu nadczynności, a wysokie niedoczynności tarczycy. Takie poziomy TSH SUGERUJĄ konkretne zaburzenia, ale nie są 100%-owym dowodem na nie. TSH jest zależne nie tylko od pracy tarczycy, ale też od innych czynników, które mogą powodować np. jego wzrost bez najmniejszego związku z tarczycą.

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci