Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Ostropest plamisty zastosowanie

zdrowieuroda


Na co pomaga ostropest plamisty?Ostropest plamistyStosowany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Przeprowadzono dotąd 300 badań naukowych, które potwierdziły skuteczność tego zioła. Szczególnie zaleca się go w leczeniu chorób wątroby.

Ostropest plamisty jest jednym z najlepiej przebadanych ziół, które stosuje się współcześnie. Skuteczność w chronieniu wątroby zawdzięcza sylimarynie kompleksowi flawonolignanów, pozyskiwanemu z jego łupin nasiennych.

Ostropest plamisty działa wzmacniająco na wątrobę poprzez zapobieganie nadmiernej utracie przez organizm glutationu, który jest związkiem podobnym do aminokwasu, który odgrywa ważną rolę w odtruwaniu organizmu.

Przeprowadzone badania wykazały, że może on zwiększać stężenie glutationu nawet o 35 %. Ostropest plamisty skutecznie chroni wątrobę przed jednoczesnym dopływem zbyt wielu substancji, które jej szkodzą. Jest też silnym przeciwutleniaczem (działa mocniej niż wit. C i E) i dzięki temu przeciwdziała uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.

Nasiona ostropestu plamistego maja działanie odtruwające, oczyszczające i regenerujące na miąższ wątroby oraz częściowo na miąższ nerek. Zwiększają także wydzielanie soku żołądkowego, a także poprawiają apetyt.

Wyciągi alkoholowe z ostropestu plamistego wzmacniają naczynia krwionośne, hamują krwawienia wewnętrzne (szczególnie z narządów kobiecych), powodują łagodny skurcz naczyń krwionośnych.


Zastosowanie ostropestu plamistego


Można go stosować w:

 • niedomodze wątroby,
 • żółtaczce,
 • wirusowym zapaleniu wątroby,
 • marskości wątroby,
 • ostrym żółtym zaniku wątroby,
 • zwyrodnieniu tłuszczowym wątroby,
 • zatruciach, w marskości wątroby (zwłaszcza u alkoholików),
 • braku soku żołądkowego, we wzdęciach i odbijaniu,
 • hemoroidach, w krwotokach wewnętrznych,
 • krwawieniu z żołądka i jelit.

Ponadto stosowany jest w leczeniu:

 • łuszczycy
 • ogólnie ochronie i wzmocnieniu wątroby
 • złego samopoczucia po nadużyciu alkoholu
 • kamieni żółciowych
 • reakcji Herxheimera (skutkach ubocznych detoksykacji, tj. leczeniu drożdżycy systemowej)
 • toksyczności estrogenowej wątroby (obserwowanej w zespole napięcia przedmiesiączkowego)

Odtruwanie oraz regeneracja wątroby


Sylimaryna, która jest głównym aktywnym związkiem ostropestu plamistego, to jedna z najsilniej działających substancji na wątrobę, które są nam znane. Zwiększa ona produkcje glutationu w wątrobie o ok. 30%, a to znacznie poprawia możliwość detoksykacji.

Działa także stymulująco na syntezę białek w wątrobie, intensyfikując wzrost zdrowych komórek wątrobowych, a ponadto ostropest plamisty pobudza działanie żółci, a to korzystnie wpływa na wątrobę i pęcherzyk żółciowy.


Ostropest plamisty: leczenie łuszczycy


W leczeniu łuszczycy wskazane jest skorygowanie nieprawidłowego funkcjonowania wątroby. Sylimaryna może pomóc w leczeniu łuszczycy, dzięki swojej zdolności do hamowania syntezy leukotrienów oraz poprawy funkcjonowania wątroby.

Łuszczyca wiąże się z wysokim poziomem endotoksyn w krwiobiegu, takich jak endotoksyny, które występują w ścianach komórkowych bakterii jelitowych. Choroba znacznie się pogorszy, gdy wątroba ulegnie przeciążeniu na wskutek większej ilości endotoksyn, toksyn chemicznych lub osłabienia zdolności filtrowania i detoksykacji przez wątrobę.

Jednym z objawów łuszczycy jest zbyt duża produkcja leukotrienów, a sylimaryna co wykazano zmniejsza ich wytwarzanie wskutek inhibicji lipooksygenazy. Dlatego sylimaryna może hamować jeden z czynników nadmiernej replikacji komórek.

Sylimaryna może także korygować nieprawidłowy poziom współczynników cAMP i cGMP, które są obserwowane na skórze osób chorych na łuszczycę.  Współczynnik ten odpowiada za kontrolę replikacji komórek. W łuszczycy poziom cGMP jest proporcjonalnie wyższy w porównaniu z poziomem cAMP, a sylimaryna obniża poziom cGMP i podnosi poziom cAMP.


Ostropest plamisty: kamica żółciowa


Przeprowadzono badania, które wykazały, ze sylimaryna dzięki swojej zdolności zwiększania rozpuszczalności żółci może być zastosowana w zapobieganiu oraz leczeniu kamieni żółciowych.

Przeprowadzając badanie oznaczono skład zółci u 19 pacjentów ( 4 z nich miało kamienie żółciowe, a 15 usunięty pęcherzyk żółciowy z powodu kamieni żółciowych) przed i po kuracji sylimaryną (420 mg dziennie przez 30 dni) lub placebo.

Wynikiem kuracji sylimaryną było znaczne obniżenie stężenia cholesterolu w żółci i wskaźnika nasycenia żółcią.


Ostropest plamisty: przeciwutleniacz


Sylimaryna podnosi poziom glutationu w wątrobie, a to wpływa na znaczne wzmocnienie układów antyoksydacyjnych. Glutation wykorzystuje się w wytwarzaniu w organizmie peroksydazy glutationowej. Jest to najsilniejszy enzym, który zwalcza wolne rodniki. Flawonoidy, które zwiera ostropest plamisty również działają bezpośrednio antyoksydacyjnie.

Ostropest plamisty: wirusowe zapalenie wątroby


Sylimaryna jest także pomocna w leczeniu uszkodzeń wątroby, które powstałych na wskutek wirusów. Działa skutecznie zarówno w ostrym jak i przewlekłym zapaleniu wirusowym wątroby.
Środek przeciwzapalny

Ostropest plamisty ma działanie przeciwzapalne ze względu na inhibicję leukotrienów, wzmacnianie układów enzymów antyoksydacyjnych oraz usuwanie tych toksyn, które zapoczątkowują reakcje zapalne.


Ostropest plamisty: choroba alkoholowa i leczenie odwykowe


Ostropest plamisty jest dość skuteczny w leczeniu chorób wątroby, które zostały spowodowane przez picie alkoholu.

Mogą one mieć bardzo zróżnicowany przebieg: może to być względnie łagodny stan lub bardzo poważne uszkodzenie wątroby.

Jeżeli wątroba jest poważnie uszkodzona, to powoduje to marskość wątroby (zbliznowacenie lub zwłóknienie tkanki wątrobowej), ale nawet w takich przypadkach sylimaryna działa korzystnie dla chorego, a najbardziej istotna korzyść to wydłużenie jego życia.


Ostropest plamisty: chemioterapia


Ostropest plamisty zmniejsza uszkodzenia wątroby, które powstały na wskutek chemioterapii u pacjentów cierpiących na nowotwór. Wspomaga także rekonwalescencje przyspieszając usuwanie substancji toksycznych, które odkładają się w organizmie.

Ostropest plamisty łagodzi również stany zapalne oraz hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą.


Ostropest plamisty: endometrioza


Zioło działa skutecznie endometriozie (chorobie, która jest jedną z przyczyn bezpłodności kobiet), dzięki temu, ze pomaga wątrobie w przetwarzaniu estrogenu - hormonu, który w większych stężeniach może nasilać bóle i inne objawy tej choroby.

Ostropest plamisty: suplementacja


Wybiera się preparaty, które są standaryzowane pod względem zawartości sylimariny. Jednocześnie powinny zawierać nie przetworzony  świeży ostropest plamisty. Tylko wtedy można uzyskać pełną siłę działania tego zioła, bez żadnych strat jakichkolwiek jego substancji aktywnych.

Minimalna dzienna porcja to 140 mg sylimariny i 300 mg nieprzetworzonego sproszkowanego ostropestu plamistego.


Gdzie znajdziesz najlepszy ostropest plamisty na rynku...

Kliknij i sprawdź»© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci