Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Domowe sposoby na bóle głowy

zdrowieuroda

Skuteczne metody na ból głowyPamiętaj ! Jeżeli ból głowy nawraca lub jest to bardzo silny ból albo narasta on mimo leczenia, to należy udać się do lekarza.

W pozostałych przypadkach można pomóc sobie dzięki popularnym domowym kuracjom uśmierzającym.


Kawa z cytryną na bóle głowy


Tak przygotowana kawa pomoże na ból głowy, który spowodowany jest spadkiem ciśnienia krwi, zmianami pogody, kacem lub nadmiarem papierosów.

Kawa podniesie nieco ciśnienie i rozszerzy naczynia krwionośne, a sok z cytryny (2 łyżki na filiżankę) to dawka witaminy C, która podnosi odporność, wspomaga regenerację wątroby oraz oczyszcza organizm z toksyn.

Pamiętaj! Wypicie kawy z cytryną u niektórych osób może nie zadziałać, a nawet nasilić ból głowy. Kawa i cytrusy należą bowiem do tzw. wyzwalaczy migreny. Dlatego osoby z ta przypadłością powinny wybrać inny sposób leczenia.


Większa dawka leku

Warto wiedzieć, że zbyt częste sięganie po środki przeciwbólowe oraz stosowanie ich w zbyt dużych dawkach nie tylko nie pomaga w walce z bólem głowy, ale potrafi też go nawet nasilić czy wywołać.

Pamiętaj! Szczególnie może się tak zdarzyć, gdy ktoś zażywa już jakieś leki np. na nadciśnienie.


Środki przeciwbólowe (również te bez recepty) mogą bowiem hamować działanie innych preparatów, a spowodowane tym skoki ciśnienia są powodem bólu głowy.

Pamiętaj! Lek przeciwbólowy zadziała, gdy przyjmie się jego minimalną dawkę w momencie, w którym dolegliwości dopiero dają o sobie znać. Jest to skuteczniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż garść tabletek w momencie, gdy ból głowy jest już trudny do wytrzymania.


Akupresura na bóle głowy


Akupresura jest dobry rozwiązaniem przy bólach głowy z mniejszym natężeniu. Polega ona na stymulowaniu punktów, w których znajdują się zakończenia nerwowe.

Przed rozpoczęciem zabiegu należy się rozluźnić oraz rozetrzeć dłonie, by je ogrzać. Masaż robi się opuszkami przez 5 minut. W tym czasie - nie odrywając palców od skóry - zatacza się kółka na skroniach. Trzeba pamiętać o zmianie co chwilę natężenia ucisku.

Uwaga! Jeśli ból głowy spowodowany jest bezsennością lub stresem, to uciska się wtedy punkty, które są położone u nasady nosa, tuż nad wewnętrznymi kącikami oczu,a  gdy głowa boli z powodu np. przeziębienia - masuje się czubek nosa.

Sen na ból głowy


Sen ma działanie uśmierzające, bo łagodzi napięcie nerwów i mięśni. Ułatwia też regeneracje organizmu.

Pamiętaj! Zbyt długi sen wybija organizm z naturalnego rytmu, to to może powodować bóle głowy.


Zimne okłady na bóle głowy


Jeżeli przyłoży się na 3-4 minuty do karku lub czoła owinięte w ręcznik kostki lodu, to dzięki temu zwężą się naczynia krwionośne i zmniejszy się ból, który spowodowany jest ich uciskiem na nerwy.

Ból koi także jedzenie lodów, ale trzeba jeść je powoli, bo szybkie wychłodzenie jamy ustnej może być powodem zbyt nagłego zwężenia naczyń krwionośnych i także bólu.
Podobne wpisy:


Leczenie łysienia androgenowego

Terapia antybiotykowa
Zdrowy kręgosłup w święta

Co zrobić jak boli brzuch?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci