Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Ból korzonków leczenie

zdrowieuroda


Co na ból korzonków?Każda osoba, która choć raz przeżyła atak korzonków (rwa kulszowa) chcę, by to się już nigdy nie powtórzyło. Ale trzeba pamiętać o tym, że dolegliwości te często nawracają. Dlatego koniecznie trzeba wiedzieć, jak z nimi walczyć.

Atak rwy kulszowej może przydarzyć się praktycznie każdemu, choć dolegliwości zazwyczaj pojawiają się po i, niestety są coraz silniejsze wraz z wiekiem. W jednej chwili pojawia się ból w dole pleców i promieniuje on aż do stopy. Ból jest tak dotkliwy, że chory ma uniemożliwiony jakikolwiek ruch.

Do tego mogą dojść niedowłady mięśni (np. stopa może uciekać przy chodzeniu), przeczulica, mrowienia oraz problemy z oddawaniem moczu,a  także stolca. Ale są one przejściowe. 

Dolegliwości bólowe nasila kichanie, kaszel, śmiech. Powodem takie stanu jest ucisk uszkodzonego dysku na korzenie nerwowe. Ból można powstrzymać, ale trzeba działać zgodnie z planem.

Wybór pozycji przy bólu korzonków


Przy dotkliwym bólu, nie można z nim walczyć, wykonując jakieś ruchy na siłę. Trzeba położyć się na wznak na twardym podłożu (podłoga, materac) i zgiąć nogi w kolanach. Uciśnięty nerw znajduje się wówczas w pozycji spoczynkowej i to spowoduje jego rozluźnienie i zmniejszenie bólu.

Leki przy bólu korzonków


Na rwę kulszową zaleca się stosowanie preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. ibuprofen, naproxen), które można kupić bez recepty. Bolące miejsce można też posmarować maścią o takim samym działaniu (Fastun, Voltaren).

Ból korzonków: leczenie ciepłem


Bardzo często ulgę przynosi ogrzanie bolesnego miejsca np. termoforem. Warto tez zastosować także plastry rozgrzewające oraz delikatnie masować obolałą (rozgrzaną) okolicę. Rozluźnią się wtedy napięte mięśnie i zmniejszy się dolegliwość.

Ból korzonków: leczenie zimnem

Gdy nie pomagają ciepłe okłady, to należy odczekać kilka minut i zastosować okład chłodny (nie lodowaty). Może organizm zareaguje na zimno. 

Pod wpływem niskiej temperatury w organizmie wydzielają się endorfiny, a one działają znieczulająco.

Wizyta u lekarza


Gdy ból nie zmniejsz się w ciągu doby lub pojawiają się jakieś niedowłady, to trzeba skonsultować się lekarzem. Zaleci on leki (także zastrzyki), ćwiczenia lub masaże. Skuteczne są np. masaże prądem magnetycznym lub światłem lasera.

Ból korzonków: leczenie operacyjne


W przypadku, gdy zalecone przez lekarza zabiegi fizjoterapeutyczne oraz leki nie przynoszą oczekiwanego skutku (ból nie odpuszcza, zdarzają się nawroty choroby i chory ma przez to utrudnione normalne funkcjonowanie), to konieczne bywa wykonanie operacji, która polega na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

Zwykle pomaga to w pozbyciu się problemu. 

Pamiętaj! Po zabiegu operacyjnym konieczny jest jeszcze kilkutygodniowy okres rehabilitacji pod okiem fizykoterapeuty.

Skuteczny sposób na reumatoidalne zapalenie stawów i prawie wszystkie, pozornie nieuleczalne choroby...


Kliknij i sprawdź»

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci