Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Choroba wieńcowa dieta

zdrowieuroda

Dieta przy chorobie wieńcowejBardzo ważnym czynnikiem w leczeniu choroby wieńcowej jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim trzeba unikać wszystkich składników w pożywieniu, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi.

Na naszym stole rzadko powinny gościć potrawy mączne (kluski, pieczywo), bo są to złożone węglowodany, a ich przyswojenie przez organizm wymaga dużej objętości wody, a to z kolei obciąża pracę serca. Warto jeść za to dużo warzyw, które zawierają moczopędny potas, który uwalnia organizm od nadmiaru wody.

Warto też w sposób mądry przyrządzać potrawy. Np. ziemniaki, które są bogatym źródłem potasu, gdy gotowane są obrane, bez skórki, to potas przechodzi do wody, która wylewana jest do zlewu, a gdy gotowane są w łupinach, to całe bogactwo jest w nich zatrzymywane. 

Pamiętaj ! Ziemniaki obrane po ugotowaniu + twarożek i mleko = najzdrowsza dieta wieczorna. 

Dieta powinna też zawierać mięso wołowe, które jest bogate w żelazo, pełne białka, a ubogie w tłuszcze. 

Człowiek 30-40 letni w zasadzie może jeść wszystko, ale nie można być grubym ! Nie można też się przejadać. 

Następny istotny czynnik to ruch, umiarkowany wysiłek fizyczny. Nasze serce to podstawowy mięsień, który decyduje o krążeniu krwi, ale to jednak kurczenie się kończyn dolnych (szczególnie mięśni ud ) przesuwa słup krwi przeciw prawu ciążenia z dolnej części ciała do serca, a to odciążą mechaniczną pracę serca o jedną trzecią.

Pamiętaj! Ruch to najlepszy środek uspokajający. Neutralizuje on działanie stresu emocjonalnego oraz przemęczenie umysłowe, przeciwdziała bezsenności i to nieraz skuteczniej niż środki, które są powszechnie używane. Warto więc wybrać się na spacer (szybki lub umiarkowany) przed snem. 

Musisz też wiedzieć, ze siedzący tryb życia z unieruchomieniem kończyn dolnych, to bilet do wystąpienia i postępowania choroby wieńcowej, bo zwolniony przepływ strumienia krwi daje większą możliwość osadzania się jej zlepionych składników na ściankach naczyń oraz zatykania ich światła. 

Osłabiony jest także mięsień przepony, wentylacja płuc się obniża. 

Pamiętaj! Ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia mają narastające problemy ze strony serca. Dlatego powinno się przeplatać godzinny biernego siedzenia z 5-minutowym ruchem, krótkim marszem, czy kilkoma przysiadami z głębokimi oddechami. 

Osoby, które pracują w biurze powinny do domu wracać pieszo i rzadko korzystać ze środków lokomocji, a plan dnia powinien koniecznie uwzględniać czas dla najważniejszego czynnika zapobiegawczego i leczniczego, a więc spaceru. 

Palacze muszą wiedzieć, że papierosy są uznane za najważniejszy dodatkowy czynnik, który ujemnie wpływa na pogłębienie się zmian w naczyniach wieńcowych, a alkohol, który jest pity nałogowo i codziennie również szkodzi, ale można natomiast pozwolić sobie i na jeden kieliszek koniaku. 

Ostatnio narasta problem ujemnego wpływu na na naczynia tętnicze stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, bo skutkiem ich stosowania jest znaczne podniesienie się cholesterolu we krwi

Dlatego coraz częściej słyszy się o zawałach u młodych kobiet, gdzie przyczyną były hormonalne środki antykoncepcyjne. 

Pamiętaj! Lepiej zastąpić je innymi metodami zapobiegania ciąży.

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci