Zdrowie i uroda


Lignan Primvitalny

Błonnik Primvitalny


Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnieBlog > Komentarze do wpisu

Jakie są objawy nerwicy

Jak odróżnić nerwicę od zwykłego stresu?Lekarstwa w leczeniu nerwicy są ostatecznością. Przede wszystkim powinna być prowadzona psychoterapia, której celem jest pomoc choremu w odkryciu, co jest rzeczywistą przyczyną jego problemu.

Co sprzyja nerwicy?Jest to: niska samoocena oraz nieumiejętność zaakceptowania siebie takim, jakim się jest, pracoholizm, a wiec poświęcanie się wyłącznie pracy, nadmierna ambicja, brak higieny psychicznej, a więc brak odpoczynku i czasu na realizowanie swoich pasji, stan ciągłego zmęczenia, a także nieumiejętność czerpania radości z życia oraz sprawiania sobie małych przyjemności, unikanie kontaktów towarzyskich oraz zaniedbywanie relacji międzyludzkich.


Jakie są objawy nerwicy, a jakie stresu?

Objawami nerwicy i stresu mogą być podobne dolegliwości. Często więc zdarza się tak, ze trudno jest postawić właściwą diagnozę. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które będą pomocne w ocenie sytuacji.

Nerwica

Nerwica może objawiać się bardzo różnorodnie. Wszystko zależy od tego, jakie narządy oraz układy je wywołują. Zwykle w danym momencie dotyczą jednego z nich: np. serca lub żołądka. 

Pamiętaj! Może się tak zdarzyć, ze po kilku tygodniach czy miesiącach pojawią się inne. 

Jeżeli chodzi o symptomy ze strony układu sercowo-naczyniowego to są one tak silne (włącznie z dusznością i bólem zamostkowym), ze często mylone są z zawałem serca. 

Warto wiedzieć, że niepokojące sygnały nie muszą, ale mogą występować bezpośrednio przed jakąś trudna sytuacją lub bezpośrednio po niej. 

Objawy nerwicy towarzyszą choremu cały czas i nie są one przejściowe. 

Zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak problemy z koncentracją lub ze snem występują stale, choć mają różne nasilenie.

Stres

Zwykły stres objawia się podobnie u większości osób. Jest to: przyspieszone bicie serca, głos więznący w gardle, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ból żołądka, biegunka, drżenie rąk.

Objawy, które towarzyszą stresowi są mniej nasilone niż w nerwicy, a przyspieszone bicie serca, które powoduje stres trudno pomylić z zawałem serca. 

Sygnały, które świadczą o stresie pojawiają się tuż przed wydarzeniem, które jest jego źródłem (np. rozmowa z szefem) lub zaraz po nim.

Jeżeli chodzi o dolegliwości, które wiążą się ze stresem, to mają one charakter doraźny i ustępują, kiedy minie sytuacja, która je wywołała. 

Zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak problemy z koncentracją lub ze snem występują przejściowo w czasie stresu i przed lub po nim.


Rodzaje nerwic

Nerwica żołądka, której symptomy są podobne do towarzyszących chorobom przewodu pokarmowego, czyli m.in: niestrawność, biegunka, nudności, wymioty i bóle brzucha. 

Nie muszą one występować w tym samym czasie, co stresujące nas sytuacje, a to jest powodem, że jest to trudne do zdiagnozowania. 

Nerwica serca, gdzie objawy są podobne, jak przy chorobie wieńcowej, a nawet zawale, czyli: duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, które wywołują lęk o własne życie. 

Pamiętaj! Nieleczona nerwica serca prowadzi do nadciśnienia tętniczego oraz dodatkowych skurczów serca. 

Nerwica wegetatywna, która dotyczy wielu organów chorego i może dawać objawy zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak i układu sercowo-naczyniowego czy nerwowego. 

Nerwica lękowa, tutaj charakterystyczne są objawy napadu lęku i paniki. Może się też tak zdarzyć, że choroba przybierze postać fobii. Mogą jej towarzyszyć objawy somatyczne tj. ucisk w gardle lub klatce piersiowej. 

Pamiętaj! Nerwicy sprzyja stres, który związany jest z drobnymi, ale stałymi codziennymi zmartwieniami. Można sobie z nim poradzić z pomocą m.in.: ruchu, diety i relaksu. 

Aktywność fizyczna obniża poziom hormonów stresu i podwyższa poziom serotoniny, która zwana jest hormonem szczęścia. Ćwiczenia sprzyjają rozładowaniu napięcia i wyciszeniu. 

Jeżeli chodzi o dietę, to warto ograniczyć słodycze i tzw. puste kalorie. Trzeba też unikać kawy, która wypłukuje magnez. Do diety koniecznie trzeba włączyć produkty, które zawierają kwasy omega-3, cynk, kwas foliowy i wybierać pełnoziarniste pieczywo, ryż i makaron. 

Ochroną przed negatywnymi skutkami stresu jest dbałość o własną satysfakcję, szczęście, umiejętność cieszenia się z drobiazgów.

W krótkotrwałych stanach stresu pomocne mogą być też suplementy diety, zioła oraz leki, które posiadają właściwości relaksacyjne, uspokajające i nerwobólowe. warto sięgać po te, które zawierają wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego i dziurawca.
 

Podobne wpisy :

piątek, 10 lutego 2012, zdrowieuroda
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: