Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Kłopoty z wypróżnianiem

zdrowieuroda


Jak się pozbyć kłopotów z wypróżnianiem?Problemy z wypróżnianiem mogą pojawić się, gdy z pokarmu zostanie wchłonięta zbyt duża ilość wody lub jeżeli resztek po strawieniu pokarmu pozostaje zbyt mało. Także zbyt wolny transport przez jelita może być powodem zaparć.

Dolegliwości, które wiążą się z rzadkim wypróżnianiem zwykle dzieli się na dwie kategorię, biorąc pod uwagę przyczyny ich powstawania.

Najbardziej powszechną dolegliwością są zaparcia czynnościowe, które wynikają z zaburzeń pracy układu  pokarmowego, a rzadziej z jego choroby lub niewłaściwej budowy.


Człowiek posiada pewnego rodzaju kontrolę nad wydalaniem i dlatego jednym z powodów zaparć jest także ignorowanie potrzeby pójścia do toalety. 

Częste powstrzymywanie się (np. rano, gdy spieszymy się do pracy) powoduje, że kolejne sygnały naszego ciała o konieczności pójścia za potrzebą ulegają osłabieniu. 

Pamiętaj ! Kłopoty z wypróżnianiem u dzieci często powodowane są niechęcią do załatwienia się w nieznanym miejscu (mp. poza domem) lub zbytnim zajęciem się zabawą. 

Kolejny powód zaparć to niewłaściwa dieta. 

Pamiętaj ! Najbardziej szkodzi zbyt duże spożycie wysoko-przetworzonej żywności, mięsa, serów i tłuszczu, a zbyt małe warzyw i owoców, a więc źródła błonnika

Nasz organizm nie potrafi trawić błonnika, ale to dzięki niemu wiązana jest woda, przez co rozluźnia stolec i pobudza on jelita do ruchów perystaltycznych. 

Pamiętaj! Zalecana ilość błonnika to 20-35 gramów dziennie, a przeciętnie zjada się go od 5 do 15 gramów. Tak więc stąd te problemy z zaparciami.

Jeżeli chodzi o starsze osoby, to podatne są one na zaparcia nie tylko dlatego, ze spożywają one pokarmy, które są łatwiejsze do gryzienia i połykania, a przez co ubogie w błonnik. Są one także mniej aktywne ruchowo, a to kolejny czynnik, który odpowiada za podatność na zaparcia.

Leczenie zaparć


Opisane powyżej czynniki są stosunkowo łatwe do wyeliminowania. Jednak zbyt rzadkie wypróżnienia mogą się wiązać z szeregiem innych sytuacji. 

Zaparcia mogą się pojawić w przebiegu wielu chorób (nawet niezwiązanych z układem pokarmowym). Są one częste w zespole drażliwego jelita, u osób, które cierpią na hemoroidy i na nowotwór jelita grubego. 

Także takie choroby i zaburzenia hormonalne jak: cukrzyca, niedoczynność przysadki i tarczycy, zaburzenia gospodarki potasem, wapniem i magnezem mogą skutkować zaparciami

Podobnie wiele zaburzeń neurologicznych i psychicznych: choroba Parkinsona, uszkodzenia rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane czy depresja. 

Pamiętaj ! Zaparcia to główny objaw rzadkiej choroby Hirschsprunga. Jest to schorzenie, które polega na braku unerwienia końcowej części jelita grubego i jest to powodem nie przechodzenia przez ten fragment fali perystaltycznej i jelito pozostaje w ciągłym skurczu. 

Pamiętaj ! Nie lekceważ nieregularnych wypróżnień. Mogą one uprzedzać o o poważniejszym problemie zdrowotnym. 

Trzeba też pamiętać o tym, że zaparcia mogą być nie tylko objawem,który towarzyszy schorzeniom, ale także niepożądanym efektem leczenia. Dzieje się tak dlatego, że wiele lekarstw daje taki nieprzyjemny skutek uboczny, np. preparaty żelaza, diuretyczne, starsze antydepresanty, przeciwbólowe z grupy opiatów lub leki antyhistaminowe.

Pamiętaj! Także nadużywane leków przeczyszczających prowadzi do zaparć, bo nasz układ pokarmowy przyzwyczaja się do ich działania i rozleniwia się, gdy mu ich brakuje. 


Kiedy trzeba iść do lekarza?

Zwykle (szczególnie u młodszych pacjentów i cierpiących na mniej uciążliwe zaparcia) do postawienia diagnozy wystarczy tylko rozmowa. 

Pamiętaj! Z zaparciami mamy do czynienia, gdy u pacjenta w ciągu ostatnich trzech miesięcy wystąpiły jednocześnie przynajmniej dwa z poniższych objawów:

  • wypróżnienia rzadsze niż trzy razy w tygodniu;
  • nasilone parcie co najmniej raz na cztery wypróżnienia;
  • bryłowate lub twarde stolce co najmniej raz na cztery wypróżnienia;
  • okresowe lub stałe uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • uczucie przeszkody w odbycie lub odbytnicy co najmniej razy na cztery wypróżnienia.

Lekarz wykonuje podstawowe badanie, które towarzyszy wywiadowi, czyli per rectum (przez odbyt). Uzbrojony w rękawiczkę i pokrytym wazeliną palcem sprawdzi napięcie oraz rozluźnienie mięśnia łonowo-odbytowego pacjenta. 

Jednocześnie może też zalecić badania krwi, których celem będzie wykluczenie chorób metabolicznych. 

Jeżeli występują u kogoś ciężkie zaparcia, a także jeżeli pojawiły się one nagle, z dużą intensywnością, to wtedy wykonywane jest badanie pasażu jelitowego. 

Chory połyka kapsułki z kontrastem, który widoczny jest na zdjęciach rentgenowskich, po czym kilkukrotnie prześwietla mu się brzuch między 3 a 7 dniem od połknięcia kapsułki. 

Następnie obserwuje się się ich położenie w kolejnych dniach, a to pozwala sprawdzić, jak szybko pokarm przemieszcza się w jelitach. W okresie badania pacjentowi podaje się dodatkowe dawki błonnika

Dodatkowo może być też wykonana tzw. manometria odbytnicy. Polega to na wprowadzeniu do niej małego balonika i delikatnie go pompując, mierzy się pracę mięśni, które uczestniczą w usuwaniu stolca. 

Zaburzenia w tym procesie mogą też być stwierdzone poprzez poproszenie pacjenta o wydalenie małego balonika, który po wprowadzeniu do odbytnicy napełniany jest wodą. 

Gdy nie będzie można go wypchnąć, gdy jest napełniony mniej niż 150 ml wody, to może to świadczyć o zaburzeniach funkcji końcowego odcinka przewodu pokarmowego. 

Wiele cennych informacji o przyczynach zaparć można dowiedzieć dzięki metodzie defekografii, która polega na symulacji wydalania stolca przez pacjenta, które wcześniej wprowadza się do odbytnicy kontrast w postaci pasty, która zawiera bar. i gdy pacjent będzie ją wydal, to robi się zdjęcie rentgenowskie. 

Widać a nich kształt oraz zachowanie się różnych elementów końca układu pokarmowego, a także mięśni, które są zaangażowane w usuwanie kału.  W przypadku pacjentów po 40. roku życia lekarz może rozważyć sigmoidoskopię lub kolonoskopię. Polega to na obserwacji odbytnicy i jelita grubego przez wziernik, który jest wprowadzany przez odbyt. Pomaga to stwierdzić lub wykluczyć m.in. nowotwór jelita grubego.

Ważna dieta

Przyczyny zaparć mogą być bardzo różne, a wiec leczenie tego schorzenia może być zróżnicowane. Jeżeli będą to zaburzenia funkcjonalne, to zaleca się choremu przestrzeganie stałych pór wypróżniania (najlepsza porą jest rano, bo wtedy układ pokarmowy jest najbardziej aktywny). 

Pamiętaj ! Bardzo ważna jest duża ilość błonnika  w diecie, bo pomaga on w lżejszych i regularnych wypróżnieniach. 

Dlatego w jadłospisie powinno się pojawić więcej ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa, surowych warzyw, mesli i owoców. Może to przynieść wyraźną poprawę.

Należy także pić duże ilości płynów, bo zapobiega to nadmiernemu przesuszaniu stolca i zaparciom

Na zaparcia pomaga cała gama leków - od zawierających błonnik, przez preparaty oleiste, które ułatwiają wędrówkę treści pokarmowych przez jelito grube, sole (siarczan magnezu), które wiążą wodę, aż po leki, które stymulują organizm do wydzielania wody do jelit i skrócenia czasu pasażu jelitowego. 

W niektórych przypadkach (np. choroba Hirschsprunga) konieczna jest operacja chirurgiczna.

Pamiętaj ! Zaparciom można skutecznie zapobiegać, a gdy się pojawią - leczyć. Ważna jest odpowiednia dieta oraz uporządkowany tryb życia w połączeniu z aktywnością fizyczną. To może rozwiązać większość problemów z utrudnionym, nieregularnym wypróżnianiem.

Dołącz do klubu zdrowych ludzi


Kliknij i sprawdź»Podobne wpisy:

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci