Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Odżywianie w trakcie chemioterapii

zdrowieuroda


Dieta przy chemio-i radioterapiiPacjenci, którzy przechodzą terapię onkologiczna najbardziej obawiają się nudności i wymiotów. Trzeba jednak pamiętać, że na szczęście są skuteczne leki przeciwwymiotne, które zapobiegają pojawieniu się tych dolegliwości.

Terapia będzie o wiele lepiej tolerowana przez organizm, gdy chory będzie przestrzegał konkretnych wskazówek dotyczących odżywiania.


Leki w trakcie chemioterapii


Lekarze- onkolodzy zalecają zastosowanie leków przeciwwymiotnych już w trakcie pierwszego kursu chemioterapii, bo pozwala to zapobiegnąć ostrym nudnościom oraz wymiotom u około 70% pacjentów.

Pamiętaj! Leki te dostępne są wyłącznie na receptę. Hamują one podrażnienie receptorów w jelitach, żołądku oraz mózgu, które odpowiadają za powstawanie odruchu wymiotnego.


Istnieje wiele rodzajów leków przeciwwymiotnych, a wybór konkretnego ustalony będzie dla każdego chorego indywidualnie.

Może się tak zdarzyć, że konieczne będzie zastosowanie kilku środków przeciwwymiotnych, które należy podać zwykle dożylnie przez kilka dni przed chemioterapią lub naświetlaniami.

Następnie profilaktycznie doustnie lub doodbytniczo.

Jeżeli leczenie ma niskie ryzyko wystąpienia nudności odpowiednie leki podaje się dopiero, gdy wystąpią dolegliwości, a nie zapobiegawczo.

Pamiętaj! Leki przeciwwymiotne maja jednak swoje wady. W czasie ich zażywania należy być przygotowanym m.in. na zawroty i bóle głowy, bezsenność czy też suchość w ustach.


Dieta w trakcie chemioterapii


Przykre dolegliwości w trakcie leczenia onkologicznego zmniejsza jedzenie posiłków w mniejszych porcjach, ale za to częściej, co 4-4 godziny.

W diecie należy unikać potraw, które są słodkie, tłuste oraz smażone. Trzeba jeść powoli, w pozycji siedzącej, starannie żując każdy kęs.

Potrawy powinny być miękkie, najlepiej zmiksowane, a dania powinny mieć temperaturę pokojową, bo ich zapach jest jest słabiej odczuwalny niż woń gorących potraw, która może drażnić chorego.

Warto unikać nie tylko nieprzyjemnych zapachów gotowania, ale także mocnych perfum, czy też dymu tytoniowego. Odruch wymiotny może zostać złagodzony przez zjedzenie kiszonej kapusty i kiszonych ogórków lub przez ssanie cukierków miętowych lub kostek lodu.

W trakcie jedzenia nie można pić żadnych napoi. Pije się godzinę przez lub godzinę po posiłku - najlepiej wodę lub słabą herbatę.

Jeżeli nie ma nawrotów wymiotów, to można wtedy włączyć chłodne, rozcieńczone z wodą niesłodzone soki owocowe.

Pamiętaj! Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu przez cały dzień. Płyny należy przyjmować jak najczęściej, małymi łykami.

Bezpośrednio po posiłku należy postarać się nie robić dwóch rzeczy, które mogą być powodem wymiotów tj.: mycie zębów i wysiłek fizyczny.

Jeżeli w ustach pojawi się metaliczny posmak, to trzeba przepłukać je wodą, a uczucie goryczki złagodzi odrobina miodu.

Wsparcie w trakcie chemioterapii


W trakcie leczenia onkologicznego mogą pojawić się tzw. nudności i wymioty wyprzedające. Ich przyczyną jest stres oraz lęk przed chemioterapią.

Wtedy jak najczęściej należy przebywać na świeżym powietrzu (w miarę możliwości) i w towarzystwie bliskich, przyjaciół, rodziny. Napięcie i niepewność, które wiążą się z leczeniem trzeba postarać się rozładować słuchaniem muzyki, aromaterapeutyczną kąpielą czy relaksującą, rozluźniającą mięśnie gimnastyką.

Dobrze robi też wsparcie psychoterapeuty. Mona też skorzystać z niekonwencjonalnych zabiegów, takich jak akupunktura,akupresura  oraz kuracji ziołowych (np. vilacacorą - zioła peruwiańskie).

Poznaj fakty z życia młodego człowieka, któremu udało się pokonać nowotwór złośliwy...

Kliknij i sprawdź»

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci