Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Co robić gdy boli brzuch?

zdrowieuroda


Co na ból brzucha?Ciężar w żołądku + towarzyszące temu puste odbijanie, uczucie wzdęcia oraz pełności w żołądku. Objawy pojawiają się zwykle po posiłku (zwykle tłustym).

NiestrawnośćMoże to oznaczać niestrawność (zaburzenia trawienia). Zakłócona jest wtedy praca górnej części przewodu pokarmowego. W takim przypadku ulgę przyniesie wypicie gorzkiej herbaty oraz sięgnięcie od razu po lek rozkurczowy z dotaweryną.

Pamiętaj! Nie zaleca się przyjmowania środków, które hamują wydzielanie soku żołądkowego (z ranitydyną), bo utrudniaja one początkowy etap trawienia oraz mogą nasilić objawy.

Kiedy do lekarza?

Jeśli objawy się nasilają, to koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Zwykła niestrawność ustępuje zwykle w ciągu 24 godzin, ale gdy dolegliwości nie mijają lub stają się coraz trudniejsze do zniesienia, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Konsultacja będzie także potrzebna wtedy, gdy ból w nadbrzuszu się powtarza.

Skurcze, które występują w dole brzucha oraz nasilają się po jedzeniu + wzdęcia, a także naprzemienne biegunki i zaparcia. Tak objawia się zespół jelita drażliwego (ZDJ).

Zespół jelita drażliwego (ZDJ)

Jeszcze nie znamy dokładnych przyczyn tej dolegliwości. Wiemy jedynie tyle, że problemy pojawiają się w następstwie zaburzenia perystaltyki, czyli pracy mięśni, które przesuwają jedzenie w przewodzie pokarmowym.

W tym przypadku duże znaczenie mają zmiany w diecie. Doraźnie można sięgnąć po leki rozkurczowe. Profilaktyka to modyfikacja diety. Trzeba zaplanować posiłki 5-6 razy dziennie i zrezygnować z tłustych potraw oraz fasoli, grochu, kukurydzy i kapusty.

Kiedy do lekarza?

Może się tak zdarzyć, że pomimo zmian w diecie problemy nie ustępują. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z gastrologiem.

Schorzenie diagnozowane jest po wykluczeniu innych chorób przewodu pokarmowego. Gdy gastrolog rozpozna ZDJ, to przepisuje leki, które złagodzą dolegliwości.

Silny ból oraz wymioty + gorączka, biegunka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni. To zatrucie pokarmowe.

Zatrucie pokarmowe

Pojawia się, gdy zje się coś, co zawiera chorobotwórcze bakterie, toksyny, wirusy lub zanieczyszczenia chemiczne.

Pamiętaj! Najczęściej przyczyną zatrucia pokarmowego są: salmonella, gronkowiec oraz rotawirus, którym można zarazić sie przez kontakt z osobą chorą.

Pomóc sobie można wtedy pijąc wodę z elektrolitami + węgiel leczniczy w uderzeniowej dawce na biegunkę. Nie można powstrzymywać się też od wymiotów.

Kiedy do lekarza?

Kiedy biegunka nie ustępuje, a temperatura rośnie - potrzebna będzie pomoc lekarza, który zleci morfologię, badania moczu, krew na zawartość elektrolitów oraz badania toksykologiczne, by upewnić się, co wywołało zatrucie.

W ciężkim przypadku konieczne będzie podanie antybiotyków.

Uczucie ucisku "w dołku" i ból, który pojawia się pośrodku brzucha i na lewo od pępka + pieczenie, uczucie pełności, mdłości, odbijanie, to oznaka wrzodów.

Wrzody

Za wrzody w większości przypadków odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Mogą się one taże pojawić pod wpływem nadmiaru kwasu solnego, zarzucania żółci do żołądka, przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także palenia papierosów.

Z pomocą przyjdą tutaj środki neutralizujące kwas solny (z ranitydyną), a gdy dolegliwości nie są zbyt silne, to wystarczą popularne preparaty z tą substancją. Można też pić zaparzone siemię lniane.

Pamiętaj! Nie można przyjmować żadnych środków przeciwbólowych, szczególnie tych z kwasem acetylosalicylowym.

Kiedy do lekarza?

Wizyta u lekarza będzie konieczna, gdy nie mija ból i dolegliwości się nie wyciszają po jednej dawce środka z ranitydyną lub nawracają.

To schorzenie wymaga dokładnej diagnostyki. Będzie tutaj konieczna gastroskopia, a jej celem jest potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Kłucie pod żebrem (z prawej strony czuć silny ból, który może promieniować do pleców. dolegliwości często występują w nocy lub nad anem. To objawy kamicy żółciowej.

Kamica żółciowa

Zbyt wysoki poziom cholesterolu, tłusta dieta, cukrzyca, a także niektóre leki mogą być powodem nadmiernie zagęszczonej żółci oraz jej zaleganie w pęcherzyku i z czasem wytrącają się z niej złogi, które przypominają kamienie (dlatego kamienie żółciowe).

Pomóc może wtedy lek rozkurczowy z dotaweryną.

Pamiętaj! Błędem jest sięganie po leki żółciopędne, bo jeśli w drogach żółciowych znajduje się kamień, to produkcja dodatkowej ilości żółci nie pomoże,a  gdy kamień zablokował drogi żółciowe, to dolegliwości mogą się zwiększyć.
 

Kiedy do lekarza?

Wizyta u lekarza będzie konieczna, gdy leki nie pomagają, ale także wtedy, przyniosą ulgę. Jeżeli leki nie skutkują, to do lekarza dzwoni się od razu, a w drugim przypadku pośpiech nie jest konieczny.

Pamiętaj! Zawsze jednak warto jest pójść do gastrologa i wykonać USG jamy brzusznej.


Czy wiesz jakich produktów nie „mieszać” ze sobą, a jakich najlepiej nie spożywać wcale?

Kliknij i sprawdź»


© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci