Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...
Blog > Komentarze do wpisu

Pozbycie się toksyn z organizmuJak pozbyć się toksyn z organizmu?Toksyny są szkodliwymi związkami chemicznymi. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, a rozwój cywilizacji sprawia, że coraz bardzie narażeni jesteśmy na ich chorobotwórcze działanie.

Zanieczyszczenia przedostające się z środowiska oraz żywności zwykle mają małe stężenie, ale musisz pamiętać o tym, że nie oznacza to, że są one niegroźne, gdyż długoletnie wystawianie na ich działanie jest powodem tego, że gromadzą się one w naszym organizmie i szkodzą mu.


Gdzie można znaleźć toksyny?

Obecne są one w otaczającym nas powietrzu. Przede wszystkim w miastach: pod postacią spalin samochodowych czy też toksyn, które emitowane są przez przemysł. Ich źródłem mogą być skażenia radioaktywne.

Jeżeli chodzi o wsie, to źródło zanieczyszczenia może mieć miejsce w nieodpowiednio stosowanych i magazynowanych środkach ochrony roślin. Pestycydy, wielopierscieniowe weglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny, pierwiastki toksyczne, a także inne szkodliwe związki chemiczne mogą przedostawać się z gleby, wody oraz powietrza do żywności.

Natomiast w produktach żywieniowych mogą znajdować się azotyny i azotany, które prowadza do powstawania szkodliwych nitrozoamin.

Pamiętaj! M.in.
uszkadzają one wątrobę oraz działają rakotwórczo. Najwięcej azotanów kumuluje się w sałacie, szpinaku, rzodkiewce, burakach, marchwi.

Stosowane są one także w przemyśle mięsnym jako środki konserwujące.

Pamiętaj! Dlatego mogą one być także składnikiem żywności przetworzonej, fast-foodów, alkoholu, papierosów czy też leków.

Jak toksyny niszczą nasz organizm?

Jeżeli toksyny gromadzone są w naszym organizmie przez lata we wszystkich tkankach i narządach, to powodują one zatrucia przewlekłe.

Pamiętaj! Na początku mogą pojawić się niecharakterystyczne objawy, takie jak:
  • zmęczenie, bóle głowy, trudności z zasypianiem i koncentracja, a także nerwowość, problemy trawienne, brzydki zapach z ust.

Toksyny mogą także przyczynić się do:

  • łamliwości paznokci, nadwagi, alergii, zatrzymania wody w organizmie.

Tak wiec, jeżeli organizm nie zostanie oczyszczony z toksyn i dalej będą się one w nim kumulować, to będziemy coraz bardziej narażeni na zaburzenia hormonalne, niepłodność, choroby nowotworowe, a także schorzenia układu nerwowego.

Toksyny, które zostały dostarczone organizmowi w większych dawkach jednorazowo mogą być powodem silnego zatrucia.

Pamiętaj! Dla przykładu zjedzenie zepsutej żywności prowadzi do biegunki, wymiotów, bólu brzucha. 

Dla kogo toksyny są najgroźniejsze?

Pamiętaj! Szczególnie są to małe dzieci. Dlatego powinny być one karmione produktami, w których zawartość zanieczyszczeń jest zbadana. Tak więc najlepsze dla dziecka będą gotowe pokarmy sprawdzonych firm.

Na toksyny bardzo wrażliwe są także osoby z problemami nerkowymi lub wątrobowymi, a to dlatego, ze organy te odpowiadają za usuwanie toksyn z organizmu.

Pamiętaj! Przewlekłych zatruć toksynami można uniknąć poprzez wypijanie dużej ilości wody (około 2 l dziennie) i zwiększenie błonnika w diecie, a przede wszystkim przez unikanie wystawiania się na działanie toksyn.

Jeżeli jest się narażonym na obecność pierwiastków toksycznych w środowisku, to bardzo ważne jest także odpowiednie komponowanie diety, by zapewnić sobie odpowiednią ilość pierwiastków, które chronią przed kumulacją tych substancji w organizmie.

Dużo wapnia i fosforu w diecie minimalizuje ilość toksycznych pierwiastków, które odkładają się w kościach (te składniki mineralne znajdują się głównie w mleku i produktach mlecznych, ponadto bogatym źródłem fosforu jest mięso i ryby).

Oczyszczanie z toksyn

Pamiętaj! Należy regularnie przeprowadzać kurację oczyszczające, bo praktycznie każdy z nas w jakiś sposób narażony jest na kontakt z związkami toksycznymi.

Najlepiej kurację oczyszczające przeprowadzać 4 razy w roku - na przełomach pół roku, gdy organizm jest najbardziej przemęczony.

Dieta oczyszczająca z toksyn

Jest to jedna z metod oczyszczania organizmu z toksyn. To 2-3 tygodniowa dieta ze zwiększona ilością warzyw, owoców, która zawiera fermentowane napoje mleczne i pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik.

Wskazane jest także wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.

Do tego trzeba dodać mieszanki ziołowe, które korzystnie wpływają na pracę narządów uczestniczących w eliminacji toksycznych związków z organizmu.

Mieszanka ziół powinna składać się składać z takich ziół, które mają łagodne działanie moczopędne (np. (brzoza biała, łopian większy, wiązówka błotna), napotne (fiołek trójbarwny, wiązówka błotna), żółciopędne (mniszek lekarski, karczoch zwyczajny), przeczyszczające (tamaryndowiec, koper włoski), stymulujące pracę nabłonka rzęskowego w oskrzelach (fiołek trójbarwny, koper włoski), poprawiające metabolizm (morszczyn).

Inną, ale mniej bezpieczną metoda jest głodówka, która polega na 1-2 dniowym powstrzymywaniu się od jedzenia przy wypijaniu zwiększonej ilości płynów. 

Chodzi tutaj o to, ze organizm pozbawiony dowozu energii z zewnątrz zacznie spalać zmagazynowane zapasy glukozy, a następnie tłuszczów, w których skumulowane są ogromne ilości toksyn, które zostają uwolnione do krwi i stopniowo wydalane z organizmu przez przewód pokarmowy.

Pamiętaj! Jeżeli zdecydujesz się na niskokaloryczną dietę, głodówkę lub dietę jednostronną (np. jabłkową), to nie stosuj ich dłużej niż 3 dni, bo nie doprowadzisz w ten sposób do niedoborów witamin oraz składników mineralnych w organizmie.

Trzeba też pamiętać, że  przeciwwskazaniami są tutaj przewlekłe choroby: kamica pęcherzyka żółciowego czy dna moczanowa.

Korzystnie na oczyszczenie organizmu wpływa także sauna, bo wysoka temperatura w niej panująca rozszerza naczynia krwionośne skóry i wzmaga potliwość.

Podobne działanie ma np. brany codziennie rano prysznic z naprzemiennie ciepła i chłodną wodą. Poprzez nagłe zmiany temperatury krążenie krwi i limfy zostaje pobudzone, a to powoduje, ze lepiej odżywione są w tlen i składniki odżywcze wszystkie tkani w organizmie.

To ci może pomóc

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie pomaga eliminować z organizmu toksyny, kwasy żółciowe, metale ciężkie (dzięki zdolnościom jonowymiennym wolnych grup karboksylowych), a nawet substancje rakotwórcze
(np. poziom azotynów w organizmie skutecznie obniżają pektyny).
Podobne wpisy:


Metoda biofeedback

Jak zregenerować wątrobę?

Nie mogę się wypróżnić
Domowe sposoby na cholesterol
sobota, 26 maja 2012, zdrowieurodaTrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie
GG : 4974783


SEO Stats powered by MyPagerank.Net