Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Choroba Leśniowskiego - Crohna leczenie

zdrowieuroda


Leczenie w chorobie Leśniowskiego - CrohnaChoroba Leśniowskiego - Crohna jest jednym z nieswoistych zapaleń jelit, która powoduje stan zapalny błony śluzowej, w której tworzą się się owrzodzenia, przetoki oraz wtórne zwężenia.

Zazwyczaj lokalizują się one w jelicie cienkim i grubym, ale mogą one zajmować cały przewód pokarmowy, od jamy ustnej do odbytu. Jest to chora przewlekła i nie są nam wciąż znane jej przyczyny. Nie można też jej całkowicie wyleczyć.

Pamiętaj! U większości chorych występują zaostrzenia oraz ustąpienia objawów, u niektórych osób przez całe lata symptomy są nasilone.Objawy i powikłania choroby Leśniowskiego - Crohna

Typowymi symptomami schorzenia są bóle brzucha, które mogą występować w prawy podbrzuszu, jak przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. U niektórych chorych pierwszymi objawami nie są te ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wzdęcia, gazy), ale niedokrwistość, podwyższona temperatura, krwawienia z odbytu, chudniecie, czy bóle stawów.  

Jeżeli chodzi o powikłania, to najczęściej są to ropnie w okolicach odbytu lub w jamie brzusznej, przetoki (nieprawidłowe połączenia między różnymi odcinkami jelita lub między jelitem a innymi narządami), szczeliny (źle gojące się rany w okolicach odbytu). Rzadziej występuje całkowita niedrożność jelita.

Do innych powikłań choroby Leśniewskiego - Crohna zalicza się:

  • bóle i obrzęki stawów, osteoporozę, stany zapalne oka, niedokrwistość, osłabienie odporności organizmu, spadek masy ciała, zmiany skórne (m.in. rumień guzowaty, czyli czerwone, bolesne podskórne guzki, które zwykle występują na nogach), kamica nerkowa, problemy oddechowe. U dzieci może dojść do zahamowania wzrostu. 

Pamiętaj! Choroba Leśniowskiego - Crohna utrudnia wchłanianie pokarmów, a to prowadzi do wyniszczenia organizmu. 

Dieta w chorobie Leśniowskiego - Crohna

Bardzo istotna jest tutaj dieta i właściwe przygotowywanie posiłków oraz suplementy diety.

W przypadku zaostrzenia choroby należy unikać pełnoziarnistego pieczywa, kaszy, niełuskanego ryżu, warzyw, które wzdymają (groch, fasola, bób, soja, kalafior, brokuły, kapusta), a także owoców z drobnymi pestkami, bo mogą one drażnić błonę śluzową jelit (truskawki, maliny, jeżyny, agrest,jagody, poziomki) oraz cytrusów.

U wielu chorych mogą wystąpić niedobory białka, a wiec powinni wtedy jeść dużo mięsa, jaj i ryb. Dieta osoby z chorobą Leśniowskiego - Crohna powinna tez być uzupełniona preparatami wapnia, kwasami omega-3 i kwasem foliowym.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowywanie posiłków. Powinno się gotować na wodzie lub na parze, rozdrabniać i przecierać, piec w foli aluminiowej lub pergaminie. Osoby chore nie mogą jeść  potraw smażonych w głębokim tłuszczu i odgrzewanych.

Pamiętaj! Jakiś zdrowy tłuszcz można dodać już po przyrządzeniu potrawy.

Leki biologiczne w chorobie Leśniowskiego - Crohna

Terapia biologiczna polega na stosowaniu nowej generacji leków. Są to przeciwciała o działaniu przeciwzapalnym. Taka terapia jest o wiele skuteczniejsza od innych metod leczenia i daje dużo trwalsze efekty.

Wydłuża ona głównie okresy, kiedy nie występują żadne objawy choroby. Poprawia również jakość życia osób chorych, a także pozwala uniknąć leczenia chirurgicznego.

Oznacza ot m.in., że przetoki (patologiczne połączenia między jelitami i innymi narządami) same się zarastają.

Niestety leczenie jest drogie i refundowane tylko w przypadku najciężej chorych pacjentów.


© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci