Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie
GG : 4974783


Blog > Komentarze do wpisu

Dieta w kamicy żółciowejDieta i zioła w leczeniu kamicy żółciowejKamica żółciowa to kłopotliwa dolegliwość, która częściej dotyka kobiety. U większości osób przebiega ona bezboleśnie, a zaburzenia trawienia, które towarzyszą kamicy, łączy się błędnie z niewłaściwą dietą.

Jeżeli chodzi o powody tego schorzenia, to są one dość różnorodne. Największe znaczenie ma tu chyba niewłaściwa przemiana materii, która prowadzi do zanieczyszczenia całego organizmu nie wydalonymi lub wydalanymi w zbyt małym stopniu jej produktami.

Pamiętaj! Osoby z kamicą żółciową słabo się pocą, mają częste problemy z nerkami (nawet o tym nie wiedzą), są zwykle nerwowe i wrażliwe, a w przypadku kobiet - cierpią na problemy menstruacyjne.


Problem wygląda następująco: w pęcherzyku żółciowym osadzają się kamienie, które złożone są najczęściej z cholesteryny, bilirubiny oraz wapnia i gdy próbują one opuścić woreczek wraz z żółcią dochodzi zwykle do ataku kolki żółciowej.

Pamiętaj! Chorzy najczęściej nie wiedzą o kamicy żółciowej i dowiadują się o niej dopiero, gdy dochodzi do ataku kolki żółciowej. Jednak zwykle uskarżają się na ciężar i pobolewanie pod prawą stroną żeber, które czasami promieniują w stronę kręgosłupa oraz prawej łopatki.

Objawy te zazwyczaj są łączone z pewnymi pokarmami, które im "szkodzą".

Pamiętaj! Pierwszymi objawami, na które trzeba zwrócić uwagę to zaburzenia trawienia, a więc kwaśne odbijania, wzdęcia). Rozpoczęcie właściwego leczenia zabezpiecza zwykle w wielu wypadkach przed pierwszym napadem kolki żółciowej.

Napad kolki żółciowej

Pierwszy atak objawia się zwykle bardzo silnym, przeszywającym, rozpierającym bólem  i pojawia się on w kilka godzin po zjedzeniu posiłku.

Dochodzą do tego nudności, temperatura, może się także pojawić żółtaczka. Jeśli żółtaczka trwa dłużej to mocz robi się ciemny, a kal białawy.

Pamiętaj! Są to bardzo ważne objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, bo nie leczona lub źle leczona kamica żółciowa może prowadzić do poważnych powikłań

Zobacz jak postępować przy kolce żółciowej»

Dieta

Należy wyłączyć z niej mięso i jego przetwory na 2-3 dni. Potem nie jadać żółtek jaj, kakao, śmietany, baraniny, wątróbki.

Jeść dużo jarzyn i owoców. Mięso chude, gotowane, rzadko pieczone.

Zioła w leczeniu kamicy żółciowej

1) Należy 3 razy dziennie na 30 minut przed głównymi posiłkami wypijać 1/2 filiżanki mikstury, która sporządza się z z czystej oliwy z oliwek, soku z 6 cytryn i wywaru z korzeni pietruszki ogrodowej.

Przygotowanie: Do 0,5 l oliwy z oliwek dodajesz
sok z 6 cytryn, a następnie wywar z 25 dag korzenia pietruszki w 1 l wody, który należy gotować przez 30 min. Wywar przecedzić i połączyć z poprzednimi składnikami.

Miksturę można przechowywać w lodówce.

2) Na 10 minut przed głównymi posiłkami należy wypić 1/2 filiżanki wywaru z korzeni goryczki żółtej, ziela podróżnika, kwiatu kocanki piaskowej, ziela skrzypu polnego, liści mięty pieprzowej, kwiatu nagietka lekarskiego, szyszek chmielu i ziela piołunu.

Przygotowanie: po 50 g każdego z ziół dokładnie mieszasz, a następnie 4 łyżki zalewasz 1 l wrzącej wody, dodajesz 1 łyżkę siemienia lnianego, 1 łyżkę nasion anyżu i gotujesz na mały ogniu pod przykryciem 25 minut. Przecedzasz.

3) Na 2 godziny przed każdym głównym posiłkiem należy połknąć 1 łyżeczkę cukru z dodatkiem 4 kropel olejku terpentynowego.

Pamiętaj! Jeżeli nie można przekonać się do smaku oleju terpentynowego, to można wtedy spożyć kawałek białego wosku
pszczelego wielkości grochu.

Cukier z olejkiem terpentynowym lub wosk pszczeli należy popić 1/2 filiżanki wywaru ziołowego jak w punkcie 2.
Podobne wpisy:


Kolka żółciowa leczenie

Zapalenie woreczka żółciowego leczenie
Choroba Leśniowskiego - Crohna leczenie
Ćwiczenia usprawniające pamięć

wtorek, 12 czerwca 2012, zdrowieurodaTrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: