Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Dieta w kamicy żółciowej

zdrowieuroda

Dieta i zioła w leczeniu kamicy żółciowej



Kamica żółciowa to kłopotliwa dolegliwość, która częściej dotyka kobiety. U większości osób przebiega ona bezboleśnie, a zaburzenia trawienia, które towarzyszą kamicy, łączy się błędnie z niewłaściwą dietą.

Jeżeli chodzi o powody tego schorzenia, to są one dość różnorodne. Największe znaczenie ma tu chyba niewłaściwa przemiana materii, która prowadzi do zanieczyszczenia całego organizmu nie wydalonymi lub wydalanymi w zbyt małym stopniu jej produktami.

Pamiętaj! Osoby z kamicą żółciową słabo się pocą, mają częste problemy z nerkami (nawet o tym nie wiedzą), są zwykle nerwowe i wrażliwe, a w przypadku kobiet - cierpią na problemy menstruacyjne.

Problem wygląda następująco: w pęcherzyku żółciowym osadzają się kamienie, które złożone są najczęściej z cholesteryny, bilirubiny oraz wapnia i gdy próbują one opuścić woreczek wraz z żółcią dochodzi zwykle do ataku kolki żółciowej.

Pamiętaj! Chorzy najczęściej nie wiedzą o kamicy żółciowej i dowiadują się o niej dopiero, gdy dochodzi do ataku kolki żółciowej. Jednak zwykle uskarżają się na ciężar i pobolewanie pod prawą stroną żeber, które czasami promieniują w stronę kręgosłupa oraz prawej łopatki.

Objawy te zazwyczaj są łączone z pewnymi pokarmami, które im "szkodzą".

Pamiętaj! Pierwszymi objawami, na które trzeba zwrócić uwagę to zaburzenia trawienia, a więc kwaśne odbijania, wzdęcia). Rozpoczęcie właściwego leczenia zabezpiecza zwykle w wielu wypadkach przed pierwszym napadem kolki żółciowej.

Napad kolki żółciowej


Pierwszy atak objawia się zwykle bardzo silnym, przeszywającym, rozpierającym bólem  i pojawia się on w kilka godzin po zjedzeniu posiłku.

Dochodzą do tego nudności, temperatura, może się także pojawić żółtaczka. Jeśli żółtaczka trwa dłużej to mocz robi się ciemny, a kal białawy.

Pamiętaj! Są to bardzo ważne objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, bo nie leczona lub źle leczona kamica żółciowa może prowadzić do poważnych powikłań

Dieta w kamicy żółciowej


Należy wyłączyć z niej mięso i jego przetwory na 2-3 dni. Potem nie jadać żółtek jaj, kakao, śmietany, baraniny, wątróbki.

Jeść dużo jarzyn i owoców. Mięso chude, gotowane, rzadko pieczone.

Zioła w leczeniu kamicy żółciowej


1) Należy 3 razy dziennie na 30 minut przed głównymi posiłkami wypijać 1/2 filiżanki mikstury, która sporządza się z z czystej oliwy z oliwek, soku z 6 cytryn i wywaru z korzeni pietruszki ogrodowej.

Przygotowanie: Do 0,5 l oliwy z oliwek dodajesz sok z 6 cytryn, a następnie wywar z 25 dag korzenia pietruszki w 1 l wody, który należy gotować przez 30 min. Wywar przecedzić i połączyć z poprzednimi składnikami.

Miksturę można przechowywać w lodówce.

2) Na 10 minut przed głównymi posiłkami należy wypić 1/2 filiżanki wywaru z korzeni goryczki żółtej, ziela podróżnika, kwiatu kocanki piaskowej, ziela skrzypu polnego, liści mięty pieprzowej, kwiatu nagietka lekarskiego, szyszek chmielu i ziela piołunu.

Przygotowanie: po 50 g każdego z ziół dokładnie mieszasz, a następnie 4 łyżki zalewasz 1 l wrzącej wody, dodajesz 1 łyżkę siemienia lnianego, 1 łyżkę nasion anyżu i gotujesz na mały ogniu pod przykryciem 25 minut. Przecedzasz.

3) Na 2 godziny przed każdym głównym posiłkiem należy połknąć 1 łyżeczkę cukru z dodatkiem 4 kropel olejku terpentynowego.

Pamiętaj! Jeżeli nie można przekonać się do smaku oleju terpentynowego, to można wtedy spożyć kawałek białego wosku pszczelego wielkości grochu.

Cukier z olejkiem terpentynowym lub wosk pszczeli należy popić 1/2 filiżanki wywaru ziołowego jak w punkcie 2.





Podobne wpisy:


Kolka żółciowa leczenie

Zapalenie woreczka żółciowego leczenie
Choroba Leśniowskiego - Crohna leczenie
Ćwiczenia usprawniające pamięć

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci