Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Kolka żółciowa leczenie

zdrowieuroda


Kolka żółciowa leczenieObjawem kolki żółciowej jest silny ból w prawym podżebrzu, który promieniuje do kręgosłupa i pod prawą łopatkę.

Pamiętaj! Atak kolki żółciowej może być spowodowany błędami dietetycznymi oraz napięciem nerwowym.

Leczenie kolki żółciowej1) W celu usunięcia bólu należy zrobić choremu lewatywę z 1 litra ciepłego naparu z rumianku (4 łyżki rumianku na 1 litr wody). Taką lewatywę trzeba powtarzać przez 2-3 kolejne wieczory.

2) Po lewatywie kładzie się choremu gorący kompres na prawe podżebrze. Należy go zmieniać co 20-30 minut. Jeśli ma zimne stopy to trzeba je rozgrzać. Można to zrobić termoforami lub butelkami z gorącą wodą, owiniętymi w grube ręczniki.

3) Jeśli atak kolki powróci, to zabiegi należy powtórzyć, a chory powinien leżeć w łóżku.

4) W przypadku zaparć należy zrobić co wieczór lewatywę z 500 g ciepłej wody.

5) Kilka razy dziennie podaje się choremu po 1 filiżance naparu z łopianu (2 łyżki korzeni łopianu zalewa się 1 litrem wrzącej wody, gotuje na małym ogniu przez 15 minut, odstawia pod przykrywka na dalsze 10 minut. Przecedzić.)

Pamiętaj! Wywar z korzeni łopianu ma właściwości rozpuszczające kamienie żółciowe.

6) Gdy ból już minie i chory zacznie już jeść, to należy podać mu 15 minut przed głównymi posiłkami i 30 minut po nich wywar z korzeni goryczki żółtej ( 4 łyżki korzeni zalać 1 l wrzącej wody, gotować na małym ogniu 20-30 minut i przecedzić).

Dieta w leczeniu kolki żółciowej


Dopóki bóle nie ustąpią, to nie podaje się choremu żadnego pokarmu.

Następnie można wprowadzić kleiki z ryżu lub płatków owsianych bez mleka i niewielką ilość soku z kompotu z jabłek. Jeśli ataki się powtórzą przez kilka kolejnych dni, to można mu podać puree ziemniaczane z odrobina świeżego masła, zupę z przetartych jarzyn i ziemniaków. 

Pamiętaj! Należy unikać kawy z mlekiem i czekolady. Nie podawać  też choremu tłustego mięsa i tłuszczów zwierzęcych, kwasów i wody mineralnej gazowanej.

Później do diety można wprowadzić chude gotowane mięso i maślankę.

Zanim pójdziesz pod skalpel… przeczytaj ten raport specjalny….

Kliknij i sprawdź»
Podobne wpisy:


Zapalenie woreczka żółciowego leczenie

Choroba Leśniowskiego - Crohna leczenie
Ćwiczenia usprawniające pamięć
Jak szybko i zdrowo schudnąć?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci