Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Zapalenie woreczka żółciowego leczenie

zdrowieuroda


Zioła w leczeniu zapalenia woreczka żółciowegoZapalenie woreczka żółciowego zwykle zdarza się, gdy ma się za sobą przebytą kolkę żółciową. Najczęściej mija ono samoistnie po kilku dniach, ale dobrym rozwiązaniem jest działanie na proces zapalny przy pomocy leków ziołowych.

Pamiętaj! Przy ropnym zapaleniu woreczka żółciowego będzie potrzebna natychmiastowa pomoc lekarza.

Odczuwa się wtedy ucisk w okolicy wątroby, odbija się, ma się podwyższoną temperaturę ciała.

Pamiętaj! Przy zapaleniu ropnym temperatura ciała osiąga 40°C i stan chorego staje się ciężki.

Leczenie zapalenia woreczka żółciowego

1) W przypadku przewlekłego zapalenia woreczka żółciowego chorego kładzie się do łóżka i wprowadza się 2-3 dniową pełną głodówkę. Do picia podaje się lekką ciepła herbatę z dodatkiem soku z cytryny. 

2) 3 razy dziennie należy podać po 1 łyżce mikstury z miodu akacjowego, 250 g soku ze świeżych cytryn i 250 g oliwy z oliwek lub 1 łyżkę mikstury, którą sporządza się z mieszanki soku ze świeżych cytryn (200 g) oraz 200 g gliceryny oczyszczanej.

3) Po upływie 20 minut od podania jednej z mikstury należy podać 1 filiżankę wywaru z korzenia goryczki zółtej, ziela kocanki piaskowej, liści mięty pieprzowej, kwiatu nagietka, ziela skrzypu polnego, ziela prawoślazu, liści szałwii, ziela podróżnika i szyszek chmielu.

Po 50 g każdego ze składników należy dokładnie wymieszać.

3 łyżki tej mieszanki zalewa się 750 g wrzącej wody, dodaje się do tego 1 płaską łyżkę siemienia lnianego, 1 łyżeczkę nasion anyżu i gotuje się na małym ogniu 25 minut.  Następnie przecedzić.

4) Po upływie 2 godzin podać choremu 1 filiżankę wywaru ziołowego.

5) Jeżeli chory ma zaparcia, to należy zrobić mu wieczorem lewatywę z 500 g ciepłej wody i położyć mu zimny okład na brzuchu. Pozostawić na całą noc.

6) Jeżeli poczuje się gorzej, to trzeba położyć mu na okolicę wątroby kompres z zimnej wody i podać 1 filiżankę naparu z liści męty pieprzowej (1 łyżkę liści zalać 1 szklanką wrzącej wody i odstawić pod pokrywką na 10 minut. Przecedzić).

Pamiętaj! W tym okresie chory nie powinien przyjmować żadnych pokarmów. Powinien jedynie pić ciepłą herbatę z cytryną. Zaleca się także picie kompotu z jabłek i gruszek. Najlepiej przygotowanych w domu.

7) Jeżeli chorym ma podwyższoną temperaturę, to podaje się mu się razem z wywarem (punkt 3) mieszankę drobno zmielonej gałki muszkatołowej, salmiaku oraz kwasku cytrynowego w równych częściach.

8) Przy męczącym odbijaniu przed i po jedzeniu, podaje się 1 filiżankę naparu z liści mięty pieprzowej (jak w punkcie 6) oraz kładzie się w okolicę wątroby kompres z ciepłego naparu liści mięty. Pozostawia się go na 2 godziny.

Dieta przy zapaleniu woreczka żółciowego

Przez pierwsze 2-3 dni chory powinien przyjmować jedynie pokarmy płynne (słabą herbatę, przecieraną zupę, kompoty), a następnie dania bezmięsne, bez tłuszczu zwierzęcych i ryb. Nie są wskazane warzywa wzdymające i jajka.

Zaleca się picie soku z malin i czarnych jagód.

Później może już jadać mięso, ale tylko 1 raz dziennie pod warunkiem, ze będzie ono chude i w postaci gotowanej i pieczonej.


Zanim pójdziesz pod skalpel… przeczytaj ten raport specjalny….

 Kliknij i sprawdź»
Podobne wpisy:


Choroba Leśniowskiego - Crohna leczenie

Ćwiczenia usprawniające pamięć
Jak szybko i zdrowo schudnąć?
Na co pokrzywa?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci