Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak prawidłowo biegać

zdrowieuroda


Prawidłowe bieganieArtykuł jest fragmentem poradnika autorstwa Agnieszki Przybylskie i Andrzeja Peszka Jak biegać zdrowo»Bieganie to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportu. Każdy z nas świadomie lub nie, chociaż przez chwilę ją „uprawiał”, biegnąc do autobusu, na W-F-ie w szkole podstawowej, czy za dzieckiem, które uciekło z placu zabaw.

Najprościej mówiąc bieganie jest dla wszystkich – trudno znaleźć aktywność ruchową tak łatwo dostępną dla wszystkich, przyjazną dla innych ludzi i dla środowiska i nie wymagającą inwestycji w drogi sprzęt czy jakikolwiek kurs nauczania techniki.Bieganie wydaje się być bardzo prostą aktywnością i takie jest w rzeczywistości. Jednakże tak jak każdą inną aktywność człowieka, możemy to robić dobrze, zdrowo, zgodnie z „zasadami sztuki” lub źle, ryzykownie, „byle jak”.

Bieganie jest jednym z najbardziej ogólnorozwojowych sportów; jest jednocześnie bazą do wielu innych sportów i jego uprawianie jest pożądane. Są jednak sytuacje – gdy na przykład jesteśmy świeżo po kontuzji i wtedy uprawianie biegania nie jest najlepszym pomysłem.

Jest to sport, w którym można mieć więcej problemów przeciążeniowych, aniżeli urazowych. Nie ma tu przecież kontaktu z przeciwnikiem, czy też gwałtownych zmian kierunku ruchu. Przeciążenia natomiast się zdarzają, gdyż trenujemy nieraz z kontuzjami „dnia codziennego”, które dopiero przy bieganiu wychodzą na „światło dzienne”. W innych sytuacjach nie mają takiej „okazji” do ujawnienia się. To jednak nie bieg jest bezpośrednią przyczyną tych urazów. Wiele urazów przeciążeniowych wynika z błędów technicznych, źle dobranych butów, wkładek czy niewłaściwych obciążeń treningowych.

Biegać zdrowo! - właśnie ta myśl przyświecała nam tworząc tą książkę. chcieliśmy pomóc wszystkim fanom biegania biegać lepiej, zdrowiej. w tym celu zwróciliśmy się do osób, które zajmują się bieganiem z racji wykonywanego zawodu (lub pasji) i są ekspertami co do różnych aspektów biegania: zdrowotnych, sprzętowych czy treningowych. O bieganiu można napisać wiele i na różne sposoby. my skupiliśmy się przede wszystkim na zdrowiu biegacza.

Cele biegacza - dlaczego warto biegać?

Dążenie do biegania lepiej, do rozwoju nas jako biegaczy może oznaczać realizację różnie określonych celów: biegania na dłuższe dystanse, poprawiania czasu potrzebnego do przebiegnięcia danego dystansu czy poprawy naszej wydolności fizycznej (przebiegnięcia podobnego dystansu w podobnym czasie ale mniejszym nakładem wysiłku – bardziej efektywnie).

Zasady biegacza - jak biegać zdrowo?

1. Zanim zaczniesz biegać, zbadaj się

Bardzo dobre jest zrobienie badania biomechanicznego, które polega na filmowaniu biegacza w czasie biegu. Badanie to wychwytuje wiele błędów. W badaniu wychodzą na jaw podstawowe problemy, niekoniecznie te, które nam wydają się najważniejsze, np. czy biegamy z palców czy z pięty.

Badanie biomechaniczne powinno być częścią „pakietu biegacza” – w ramach którego osoba biegająca jest dokładnie badana, jest przeprowadzany szczegółowy wywiad i właśnie badania biomechaniczne. Pakiet kończy się spotkaniem z trenerem, który poleca odpowiednie ćwiczenia.

W bieganiu ważna jest wszechstronność: liczy się nie tylko samo bieganie, ale też np. przygotowanie na siłowni, ogólne dbanie o mięśnie i podejście w sposób „szeroki” do naszego zdrowia.

Jeżeli dziecko chce zacząć biegać, idzie do lekarza sportowego i jest badane. Musi być w końcu zdrowe, by uprawiać sport. Podobna sytuacja jest w przypadku dorosłych osób. Powinni oni zacząć od wizyty u lekarza. Wiele schorzeń mimo, że nie manifestują się żadnym bólem, może być przeciwwskazaniem do biegania czy innej intensywnej aktywności fizycznej i nawet jeżeli chcemy tylko uprawiać nordic walking powinniśmy najpierw udać się do lekarza.

Nie bagatelizuj dolegliwości - słuchaj swojego organizmu.

Jeśli już rozpoczęliśmy przygodę z bieganiem i w trakcie jego uprawiania pojawiają się jakieś dolegliwości, zgłośmy się szybko do lekarza.

2. Wyznaczaj sobie krótkoterminowe cele, realne do osiągnięcia. Jeżeli na początku jest Ci trudno biec, zacznij od marszu i stopniowo zwiększaj obciążenie.

3. Starannie dobieraj sobie sprzęt

Jest to bardzo ważna rzecz. Aby dobrze dobrać buty, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników: naszą budowę, technikę biegu, czy cele treningowe. Proces wyboru butów powinien być bardzo staranny, o ile jest to możliwe z wykonaniem badania biomechanicznego.

4. Rozgrzewaj się i rozciągaj przed i po bieganiu.

Aby się dobrze biegało, aby nie było tzw. zakwasów (jest to termin mylący, ponieważ są to tak naprawdę mikrouszkodzenia mięśni) i aby móc przebiec dłuższy dystans należy przeprowadzić przed bieganiem rozgrzewkę. Dobrze jest się rozciągać przed i po biegu.

Po biegu dobrze jest zrobić „rozbieganie”, czyli przebiec pewien dystans trochę wolniejszym tempem. Dzięki temu pozwalamy, żeby mięśnie jeszcze pracowały, ale z dużo mniejszą intensywnością. Nadal przepływ krwi przez mięśnie jest zwiększony, co powoduje, że różne niekorzystne dla nas produkty przemian metabolicznych są łatwiej wypłukiwane, a kwas mlekowy jest utylizowany w procesach tlenowych.

Po biegu należy się też porozciągać – zmniejsza to ryzyko skurczów. Stosujemy bierne rozciąganie, ustawiamy się w odpowiednie pozycji, wytrzymujemy około 15-30 sek. (dopiero po ok. 15 sek. mięśnie się rozluźniają), z rozciągnięciem danego mięśnia aż do granicy bólu, i następnie się rozluźniamy.

W oczyszczeniu naszego organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii powstałych po biegu pomaga też gwałtowne, szybkie schłodzenie naszego ciała. Wchodzimy do wody z lodem o temperaturze 3 – 4 stopni Celsjusza, i zanurzamy się w niej po szyję (lub przynajmniej dolne partie ciała) na 3 minuty.

Mięśnie są najpierw oziębione a naczynia krwionośne obkurczone, a po wyjściu z wody naczynia krwionośne gwałtownie się rozszerzają, zwiększa się przepływ krwi, noga robi się czerwona i szkodliwe substancje są wypłukiwane. Masaż nóg lodem to jeszcze skuteczniejsza forma takiej kąpieli.

5. Pij w czasie biegu

Należy pić w trakcie biegania, jeżeli trenujemy w dużym upale lub trening trwa ponad godzinę.

Najczęstszym błędem podczas biegania jest niepicie, picie za mało, bądź nie tego co trzeba. Na piciu możemy najwięcej zyskać lub stracić. Uczucie pragnienia pojawia się, gdy się odwodnimy o 2-3%. Czekanie na ten sygnał jest jednak bardzo ryzykowne (uczucie pragnienia występuje, gdy już jesteśmy odwodnieni), gdyż jeśli się odwodnimy o 4% , to nasza wydolność spadnie aż o 40%. Jeżeli za mało pijemy, to zmniejszamy gwałtownie nasze szanse na efektywny bieg i dobry wynik.

W trakcie biegu odwadniamy się, tracąc wodę z oddechem i pocąc się, w efekcie krew
się zagęszcza i przestaje docierać do najdrobniejszych naczynek krwionośnych tzw. naczyń włosowatych. Mięśnie stają się niedotlenione, mają za mało materiału energetycznego, również mózg jest niedotleniony, spada motywacja i koncentracja.

Niepicie podczas biegu objawia się postępującym znużeniem i w końcu niemożnością wykonania kolejnego kroku. Dlatego w czasie biegania (treningu dłuższego niż godzina) bezwzględnie należy pić. Należy pić przed biegiem, a następnie w jego trakcie małymi łykami, gdyż wtedy najlepiej wchłaniamy płyny.

Ile należy wypić w trakcie biegu?

Aby określić nasze zapotrzebowanie na płyny w trakcie danego biegu najlepiej jest zrobić test. Zaczynamy od zważenia się przed treningiem, w trakcie którego przebiegniemy np. półmaraton (chcemy określić nasze zapotrzebowanie na płyny w czasie półmaratonu). Następnie ważymy się po tym dystansie. Do powstałej różnicy dodajemy objętość moczu, który oddaliśmy po drodze (najlepiej to zmierzyć, w ostateczności możemy założyć około 250-300 ml na każdorazową wizytę w toalecie).

To co uzyskamy wraz z ilością płynów, które przyjęliśmy po drodze da nam zapotrzebowanie naszego organizmu na płyny podczas danego rodzaju biegu. Może się okazać, że podczas półmaratonu tracimy np. 2 litry płynu pocąc się i oddychając. Należy dążyć do pełnego zaspokojenia naszego zapotrzebowania na płyny podczas biegu. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić w czasie samego biegu, brakująca objętość płynu należy uzupełnić bezpośrednio po biegu. W celu pełnego nawodnienia, w trakcie i po treningu powinniśmy wypić około 50% więcej płynów, niż straciliśmy.

Co należy pić?

Najlepiej jeżeli to co pijemy jest izotoniczne (czyli ma takie samo stężenie węglowodanów i elektrolitów, co ludzki organizm) i zawiera łatwo przyswajalne substancje energetyczne (węglowodany). Ewentualne braki węglowodanowe po zakończeniu wysiłku powinniśmy uzupełnić w ciągu pierwszych 15 minut. Szacuje się, że do około 30 minut po biegu przyswajalność węglowodanów jest zwiększona, dzięki czemu mięśnie szybciej się regenerują (a dokładniej regenerowany jest zapas glikogenu, a nie sama tkanka mięśniowa) do następnego wysiłku.

Pełna wersja poradnika: Jak biegać zdrowo»Podobne wpisy:


Pęknięcie odbytu - leczenie

Leczenie świądu odbytu
Przyczyny alergii
Xantelazma - żółte kępki skóry wokół oczu

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci