Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jakie są objawy depresji?

zdrowieuroda


Objawy depresjiDepresja jest chorobą, gdzie nie wszyscy chorzy cierpią z tych samych objawów. Nie zawsze ma się depresyjny nastrój, nie zawsze odczuwa się pustkę czy brak aktywności życiowej. U niektórych osób, jako główny objaw mogą wystąpić zaburzenia snu, a u innych dolegliwości fizyczne (m.in. bóle głowy, pleców, brzucha, podbrzusza).

Obecnie wiadomo nam, że depresja jest chorobą, która wiąże się z wadliwym funkcjonowaniem przynajmniej trzech neuroprzekaźników (są to substancje, które umożliwiają komunikację między komórkami nerwowymi) w mózgu - serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Krążenie tych substancji w mózgu osób chorych na depresje jest po prostu niewystarczające, ale niestety nie posiadamy jeszcze wiedzy związanej z mechanizmami, które to powodują.

Depresja dzielona jest na egzogenną (zewnętrza), a więc taką, która została wywołana przez reakcję na dramatyczne przeżycia (np. śmierć bliskiej osoby) czy też choroby somatyczne, a także endogenną (wewnętrzną), gdy cierpi się na nią bez wyraźnych przyczyn.

Pamiętaj! Ten drugi rodzaj depresji jest trudniejszy do leczenia, ale nie oznacza to że bez sukcesów.

Obniżenie nastroju oraz rozpacz po utracie bliskiej osoby są naturalną reakcją, ale gdy smutek trwa zbyt długo (np. kilka miesięcy od żałoby) i jego konsekwencją są trudności w codziennym funkcjonowaniu, to wtedy lekarz diagnozuje depresje.

Pamiętaj! W okresie depresji nie mogą być podejmowane ważne życiowo decyzje, bo wtedy nasze postrzeganie świata jest bardzo zmienione.

Najważniejsze objawy depresji

 • obniżony nastrój;
 • uczucie smutku i zobojętnienia;
 • niemożność przeżywania radości;
 • stałe uczucie niepokoju, lęku;
 • napady lęku;
 • zaburzenia snu, sen przerywany i przedwczesne budzenie się;
 • spadek apetytu i utrata masy ciała;
 • zaburzenia pamięci oraz koncentracji (pojawiają się jako jedne z pierwszych i znikają jako jedne z ostatnich);
 • spowolnienie myślenia oraz tempa wypowiedzi;
 • obniżenie szybkości i łatwości podejmowania najprostszych decyzji aż do braku możliwości podejmowania ich w ogóle;
 • zwolnienie ruchów, w skrajnych sytuacjach nawet do bezruchu;
 • spadek lub całkowity brak zainteresowania seksem;
 • unikanie bliskości z kochanymi osobami.

Jak rozpoznać depresję?

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, czy zmiana naszego nastroju to już depresja.

Pamiętaj! Od zwykłych zmian humoru depresja odróżniana jest nasileniem i czasem trwania objawów. Mogą one nawracać lub trwać przez dłuższy czas i prowadzić do trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami.

Uwaga! Depresja, a szczególnie ta, która połączona jest z lękami lub przykrymi, obsesyjnymi myślami może prowadzić do samobójstwa.

Smutek oraz lęk nasilają się szczególnie w godzinach porannych. W miarę upływu dnia ustępują i pozostawiają "tylko" niepokój lub stan napięcia.

Większość chorych na depresję mówi, że ten niepokój nigdy do końca ich nie opuszcza.

Uwaga! Rodzina chorego na depresje nie powinna go pytać: "czego ty się boisz", a to dlatego, że on nie ma pojęcia, czego, bo jego lęk jest irracjonalny.

Objawy somatyczne depresji są powodem tego, że osoby cierpiące na nią sądzą, iż są poważnie chore - na tarczycę, serce, nowotwór i dlatego udają się z wizytą do wielu lekarzy specjalistów, robią dziesiątki badań, z których wynika, że są zdrowi, ale że nadal odczuwają one ból, to uporczywie szukają jego źródła.

Badania wykazują, że osoby cierpiące na depresję mają bardzo obniżony próg bólu i odczuwają go w takich sytuacjach, w których - będąc zdrowe - tego bólu by nie czuły.

Objawem, który przyspiesza wizytę u lekarza (zazwyczaj jest to lekarz rodzinny lub neurolog, a niestety bardzo rzadko psychiatra), jest bezsenność, która jest jednym z najbardziej przykrych objawów depresji lub objawów ją poprzedzających.

Dla osób chorych na depresję najgorszy jest nawrót choroby, gdy się już uporali z pierwszym jej atakiem, poczuli zdrowi i odstawili leki, to nagle po kilku miesiącach czy nawet latach wszystko wraca.

Czują się oni pokonani przez chorobę, ale trzeba tutaj pamiętać o o tym, że z nawrotem depresji też można sobie poradzić i również skutecznie go leczyć.


Lekarz mówi, że wyniki są znakomite, ale Ty nie masz energii i chęci do życia? Jesień dawno minęła, a ponury nastrój nadal Cię nie opuszcza? Jeżeli też bezskutecznie zmagasz się z depresją, poznaj historię człowieka, który pokonał tę chorobę. Bez lekarstw. Bez pomocy lekarzy. Autor nie ma dyplomu z medycyny ani skończonej specjalizacji w leczeniu depresji, ale ma coś znacznie cenniejszego: doświadczenie w zwycięskiej walce z tą wyniszczającą chorobą.

Dzięki tej książce zobaczysz, jak skutecznie pokonać depresję bez kosztowej pomocy specjalistów!:

Jak pokonać depresję »

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci