Zdrowie i urodaArkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnieBlog > Komentarze do wpisu

Mniszek lekarski działanieWłaściwości lecznicze mniszka lekarskiegoMniszek lekarski jest popularna w naszym kraju rośliną wieloletnią, która ma piękne żółte kwiaty zakwitające w maju-czerwcu. We wszystkich częściach rośliny znajduje się mleczno-biały sok.

W zielarstwie używany jest głównie korzeń mniszka pospolitego, który szczególnie bogaty jest w goryczki, które, jak wszystkie goryczki używa się szeroko w leczeniu niedomagań układu trawiennego.

Przetwory z korzenia mniszkapotężnie wpływają także na przemianę wodną-solną, a dzięki temu, że obfite są w składniki aktywne biologicznie, to dysponują działaniem żółciopędnym, moczopędnym i rozwalniającym.


Inulina, która obecna jest w korzeniu mniszka powoduje, ze jest on bardzo skutecznym lekiem przeciwcukrzycowym.

Zastosowanie mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski w medycynie ludowej stosowany jest w leczeniu osłabienia czynności trawiennych, nieżytach przewodu pokarmowego, schorzeniach trzustki, wątroby i śledziony, dolegliwościach skórnych, atonii woreczka żółciowego , niedostatecznym wydzielaniu żółci, cukrzycy - szczególnie przy istniejących równocześnie dolegliwościach wątroby, żółtaczce, kamicy żółciowej, wzdęciach jelitowych, guzach krwawniczych, stanach gorączkowych spowodowanych zaburzeniami trawienia.

Najbardziej popularne są wywary z suszonego korzenia mniszka lekarskiego: 1 łyżeczkę korzeni zalewa się 1 szklanką wrzącej wody oraz sok wyciśnięty ze świeżego korzenia utrwalony alkoholem: równe części soku i 45° alkoholu.Podobne wpisy:

Koper włoski zastosowanie

Na co rumianek?
środa, 01 sierpnia 2012, zdrowieuroda
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: