Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Stłuszczona wątroba objawy

zdrowieuroda


Stłuszczenie wątrobyStłuszczenie wątroby jest stanem, który wskazuje na uszkodzenie wątroby oraz zwiększone ryzyko jej niewydolności.

Pamiętaj! Ryzyko to wzrasta jeśli chory natychmiast nie zmieni swoich nawyków żywieniowych.

Stłuszczenie polega na gromadzeniu się w komórkach wątroby złogów tłuszczowych.

Pamiętaj! Proces ten zazwyczaj nie powoduje wyraźnych objawów, jednak badanie USG wykaże znaczne powiększenie wątroby.

Diagnozę lekarza należy potraktować bardzo poważnie. Trzeba unikać alkoholu i ograniczyć tłuszcze nasycone (masło, śmietanę, wieprzowinę, tłuste wędliny oraz sery).

Dzięki temu stłuszczenie wątroby powinno się cofnąć.

Czy różni się stłuszczenie wątroby od marskości?


Stłuszczenie wątroby
jest wcześniejszym stadium choroby wątroby i jest także sygnałem alarmowym, że nieuchronnie prowadzi do marskości wątroby, czyli zwłóknienia miąższu wątroby.

Marskość wątroby jest diagnozowana wtedy, gdy występują już ogniska martwych komórek, które tworzą charakterystyczne włókna (są one wyraźnie widoczne na obrazie USG lub tomografii komputerowej.

Uwaga! Marskość wątroby, w przeciwieństwie do jej stłuszczenia, jest już stanem nieodwracalnym.

Najczęściej przyczyną tej choroby jest stałe nadużywanie alkoholu przez wiele lat. Może być także następstwem przedawkowania niektórych leków, zatrucia grzybami i chemikaliami oraz zakażeń wirusami zapalenia wątroby B i C.

Uwaga! Najgroźniejszy jest wirus C, bo najtrudniej się go leczy. U około 5% chorych wirus ten wywołuje.

Jak ilość alkoholu może spowodować marskość wątroby?


Alkohol działa jak substancja toksyczna i nawet, gdy jest wypity w niewielkich ilosciach może podstępnie niszczyć komórki
wątroby.

Uwaga! Największym zagrożeniem jest regularne, częste picie alkoholu. Według lekarzy, którzy specjalizują się w terapii schorzeń wątroby, picie alkoholu 5 razy w tygodniu w dawce przekraczającej 80g na dobę 93 małe kieliszki wódki lub 2 lampki wina) zawsze prowadzi do uszkodzenia wątroby.

Na marskość wątroby można zapracować wypijając 60-100 g dziennie alkoholu w przypadku mężczyzn i zaledwie 30-60 g w przypadku kobiet.

Badania wykazały, że picie na co dzień małych ilości alkoholu jest bardziej niebezpieczne niż wypijanie dużej ilości (np. pól litra wódki) raz na parę tygodni. 


Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…


Kliknij i sprawdź»

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci