Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

AMD choroba oczu

zdrowieuroda


AMD Zwyrodnienie plamki zółtejZwyrodnienie plamki zółtej to choroba cywilizacyjna, bo odpowiedzialny za nią jest głównie nasz nowoczesny, ale niekoniecznie zdrowy tryb życia.

Pamiętaj! Obecnie posiadamy wiedzę o tym, że na AMD najczęściej chorują osoby, które cierpią na schorzenia układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie), źle się odżywiają, często sięgają po alkohol oraz palą papierosy.

Inne czynniki zwiększające ryzyko zwyrodnienia plamki zółtej: bardziej narażone na chorobę są osoby niebieskookie oraz statystycznie częściej chorują kobiety.


Objawy zwyrodnienia plamki żółtej AMD

Najczęściej choroba ta ujawnia się po pięćdziesiątce i dotyczy obszaru na dnie oka, tzw. plamki odpowiadającej za widzenie centralne (ten rodzaj postrzegania jest nam potrzebny m.in. do czytania i rozpoznawania twarzy).  

W przypadku zwyrodnienia plamki zółtej obraz w centrum widzenia staje się nieostry i pojawiają się ciemne plamy, rozmycie oraz zniekształcenia.

Jeżeli chory chce np. przeczytać jakieś długie słowo, to widzi wtedy tylko początek i koniec, a gdy patrzy na sylwetkę człowieka, to dostrzega tylko buty oraz czubek głowy. Z czasem plamka może stać się tak duża, ze obraz będzie dostrzegany tylko bokami.

Jak walczyć z chorobą?

Niestety na zwyrodnienie plamki żółtej nie ma lekarstwa, ale są preparaty, które potrafią chorobę zatrzymać.

Pamiętaj! Z tego powodu bardzo ważna jest szybka diagnoza.

Każda osoba, która ukończyła 45 rok życia, nawet jeśli dobrze się czuje, powinna udać się do okulisty, a potem robić to regularnie co półtora roku, a gdy pojawią się jakieś niepokojące objawy (np. niedowidzenie), to trzeba to zrobić jak najszybciej.

Zapobieganie AMD

Pamiętaj! Choroby nie można wyleczyć. Dlatego warto zadbać zawczasu, by się ona nie ujawniła.

Dlatego trzeba:
  • rzucić palenie papierosów, bo każde zaciągnięcie się dymem tytoniowym powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, a to z kolei wywołuje niedotlenienie, które przyspiesza degenerację gałki ocznej. Papierosy odpowiadają także za powstawanie wolnych rodników, które niszczą wzrok;

  • nie przesadzać z piciem alkoholu, bo według przeprowadzonych badań codzienne wypijanie dwóch puszek piwa lub trzech kieliszków wódki znacząco nasila zmiany zwyrodnieniowe w siatkówce oka;

  • szukać źródeł luteiny i zeaksantyny, które są barwnikami roślinnymi i mają właściwości osłaniające naczynia włosowate siatkówki. Działają one m.in. jak filtr, który pochłania szkodliwe dla oka promieniowanie ultrafioletowe (naturalne okulary przeciwsłoneczne) oraz neutralizują wolne rodniki. Najwięcej ich znajduje się w zielonych, zółtych i pomarańczowych warzywach oraz owocach (kapusta włoska, szpinak, dynia, nektarynki);

  • zadbać o odpowiedni poziom nienasyconych kwasów, bo badania potwierdziły, że u osób jedzących dużo tłustych ryb morskich ryzyko AMD jest o 30% niższe.

Test Amslera

Zasady wykonywania testu Amslera:

1. Masz okulary do czytania, toje załóż
2. Trzeba zasłonić jedno oko.
3. Drugim okiem patrz w centralny punkt siatki – czarną kropkę.
4. Następnie Oceń:
  • czy wszystkie linie są liniami prostymi,
  • czy wszystkie kwadraty mają taki sam rozmiar.
5. Wykonaj test dla drugiego oka.

Pamiętaj! Jeżeli widzisz krzywe linie lub nierówne kwadraty koniecznie zgłoś się do okulisty.


© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci