Wpis

środa, 14 listopada 2012

Rozchwiane zęby



Czy można ocalić rozchwiane zęby?



Jeżeli zęby są zdrowe, to są one mocno przytwierdzone do dziąseł za pomocą korzeni, tak, że bez problemu można gryź i żuć pokarmy.

Uwaga! Niestety, z powodu chorób przyzębia oraz przebytych urazów, zęby mogą tracić swoją stabilność i zacząć się chwiać. Najczęściej odpowiada za to paradontoza.

Jest to przewlekła choroba, w której bakterię niszczą tkankę otaczającą ząb, a potem także kość, w której ząb jest osadzony. Początkowo choroba ta przebiega bezobjawowo, a potem zaczyna pojawiać się drętwienie w jamie ustnej, nadwrażliwość na zimne oraz gorące potrawy.


Pamiętaj! Charakterystyczne dla paradontozy jest tez krwawienie z dziąseł oraz ból dziąseł, a w zaawansowanej postaci choroby zęby zaczynają się chwiać.

Aby rozpocząć leczenie rozchwianych zębów, trzeba na początku wyleczyć wszystkie zęby, usunąć kamień nazębny (wykonać tzw. skaling i uzupełnić braki w uzębieniu).

Jeśli rozchwianie zębów nie jest znaczne, to można wykonać szynowanie, które jest zabiegiem polegającym na łączeniu zębów chwiejących się z sąsiadującymi, które są stabilne.

W razie potrzeby można łączyć ze sobą także ruszające się zęby.

Do takich zabiegów używane są specjalne druty, protezy szynujące lub szyny kompozytowe, które są wykonywane z tworzywa, z którego robi się plomby.

Uwaga! W ten sposób powstaje sztywna konstrukcja, która utrzymuje zęby i sprawia, że przestają się chwiać.

Gdy rany w dziąsłach zagoją się, a tkanka okołozębna się zregeneruje, to szyny będą usunięte. W chorobach przyzębia często, w mniejszym lub większym stopniu, dochodzi do utraty tkanki kostnej wyrostka zębodołowego.

W leczeni ubytków tkanki kostnej stosowane są coraz to nowocześniejsze techniki odtwarzania tej tkanki, także z zastosowaniem przeszczepów dziąsła.



Podobne wpisy:


Jak ubierać dziecko zimą?

Naturalne leczenie wątroby

Preparaty na wątrobę

Profilaktyka zawału serca



Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
zdrowieuroda
Czas publikacji:
środa, 14 listopada 2012 10:18

Trackback

Kalendarz

Wrzesień 2016

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny





Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie
GG : 4974783


Opcje Bloxa