Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Rozchwiane zęby

zdrowieuroda


Czy można ocalić rozchwiane zęby?Jeżeli zęby są zdrowe, to są one mocno przytwierdzone do dziąseł za pomocą korzeni, tak, że bez problemu można gryź i żuć pokarmy.

Uwaga! Niestety, z powodu chorób przyzębia oraz przebytych urazów, zęby mogą tracić swoją stabilność i zacząć się chwiać. Najczęściej odpowiada za to paradontoza.

Jest to przewlekła choroba, w której bakterię niszczą tkankę otaczającą ząb, a potem także kość, w której ząb jest osadzony. Początkowo choroba ta przebiega bezobjawowo, a potem zaczyna pojawiać się drętwienie w jamie ustnej, nadwrażliwość na zimne oraz gorące potrawy.

Pamiętaj! Charakterystyczne dla paradontozy jest tez krwawienie z dziąseł oraz ból dziąseł, a w zaawansowanej postaci choroby zęby zaczynają się chwiać.

Aby rozpocząć leczenie rozchwianych zębów, trzeba na początku wyleczyć wszystkie zęby, usunąć kamień nazębny (wykonać tzw. skaling i uzupełnić braki w uzębieniu).

Jeśli rozchwianie zębów nie jest znaczne, to można wykonać szynowanie, które jest zabiegiem polegającym na łączeniu zębów chwiejących się z sąsiadującymi, które są stabilne.

W razie potrzeby można łączyć ze sobą także ruszające się zęby.

Do takich zabiegów używane są specjalne druty, protezy szynujące lub szyny kompozytowe, które są wykonywane z tworzywa, z którego robi się plomby.

Uwaga! W ten sposób powstaje sztywna konstrukcja, która utrzymuje zęby i sprawia, że przestają się chwiać.

Gdy rany w dziąsłach zagoją się, a tkanka okołozębna się zregeneruje, to szyny będą usunięte. W chorobach przyzębia często, w mniejszym lub większym stopniu, dochodzi do utraty tkanki kostnej wyrostka zębodołowego.

W leczeni ubytków tkanki kostnej stosowane są coraz to nowocześniejsze techniki odtwarzania tej tkanki, także z zastosowaniem przeszczepów dziąsła.Podobne wpisy:


Jak ubierać dziecko zimą?

Naturalne leczenie wątroby

Preparaty na wątrobę

Profilaktyka zawału serca

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci