Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jesienna depresja

zdrowieuroda


Co musisz wiedzieć o depresji jesiennej?



Depresja jesienna (tzw. sezonowe zaburzenie afektywne, w skrócie SAD, z ang. Seasonal Affective Disorder). Pogorszenie nastroju powoduje tutaj brak światła i może dawać o sobie znać od października do marca, kiedy jest mało dni słonecznych.

Uwaga! Depresja jesienna od klasycznej depresji rożni się tym, ze występuje w niej bezsenność, tylko wzmożona senność. To samo a apetytem - chorzy go nie tracą, tylko mają ochotę jeść więcej.

W tym wypadku pomaga fototerapia, czyli naświetlania specjalnymi lampami. Kuracja daje efekty już po kilku dniach. Przynosi ulgę też niektórym chorym na klasyczną depresję.

Długość i częstotliwość naświetlań ustal lekarz. Bierze on po uwagę rożne aspekty choroby, takie jak m.in. nadwrażliwość na światło, które czasem daje o sobie znać przy depresji.


Depresja - poradnik krok po kroku


Depresję leczy psychiatra, ale jeśli w okolicy nie ma lekarza takiej specjalności, opowiedz o swoich objawach lekarzowi rodzinnemu.  Poszukaj też najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie znajdziesz wsparcie psychoterapeuty. W walce z depresją jest ono nieocenione.

Uwaga! Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana, pomoc psychologa uzyskasz w ramach NFZ. 


Jeśli depresja jest reakcją na stratę, bardzo dobre efekty przynosi udział w grupie wsparcia, w której ludzie się wzajemnie zrozumieją. Łatwiej też o wypracowanie przynoszącego ulgę dystansu do problemów.

Jeśli lekarz zapisał leki przeciwdepresyjne, musisz je koniecznie brać. Poprawa następuje często dopiero po 3 tygodniach, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. 

Nawet, jeśli poczujesz się lepiej, nie przerywaj terapii bez porozumienia  z lekarzem, bo inaczej depresja z czasem powróci, często o wiele silniejsza.

Uwaga! Stosując leki przeciwdepresyjne pamiętaj, że mogą powodować skutki uboczne. Są to: senność, nudności, suchość w ustach, zaburzenia wiedzenia. Z reguły mijają same. Jeśli tak się nie dzieje, porozmawiaj z lekarzem. Wymieni lek na taki, który będziesz lepiej tolerować.



Podobne wpisy:


Jakie są objawy nerwicy
Jak poprawić sobie nastrój?
Jak sobie poradzić z samotnością?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci