Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Lek na zatoki

zdrowieuroda

Ziołowy lek na zatokiKatar nie zawsze mija bez śladu. Często robi się gęsty i zalega w zatokach. Bardzo ważne wtedy jest ułatwianie odpływu tej wydzieliny, by nie dopuścić do jej zalegania, co prowadzi do zapalenia zatok.

Uwaga! Rozrzedzanie gęstniejącego kataru jest niezwykle ważne, ponieważ wydzielina uniemożliwia naturalną wentylację zatok. Jest też ulubionym środowiskiem dla bakterii, które namnażają się w błyskawicznym tempie prowadząc do infekcji zatok.

Rozrzedzenie gęstego (szarego lub żółtego) kataru, by nie stał się zielony (to sygnał infekcji bakteryjnej) ułatwią ziołowe preparaty sekretolityczne. Wraz z regularnym płukaniem (inhalacje, irygacje) pozwolą pozbyć się wydzieliny i zapobiec infekcji.

Kwiat bzu i werbena na zatoki


Te zioła działają sekretolitycznie. Znajdują się w gotowych preparatach (Sinupret, Sinufast), możesz też pić w ciągu dnia (do 4 godzin przed snem) napary z tych ziół.

Oczyszczą zatoki i górne drogi oddechowe, wspomogą wydalanie wydzieliny, uszczelnią drobne naczynia krwionośne.

Korzeń lukrecji i mydlnicy na zatoki


Upłynnianiu zalegającej i gęstniejącej wydzieliny sprzyjają saponiny, które znajdują się w korzeniu lukrecji i mydlnicy. Przyrządzony z nich napar lub odwar warto pić rano i po południu, ale nie pij go przed snem.

Rozmaryn i oregano na zatoki


Przyprawy, jak oregano i rozmaryn, na pewno masz w kuchni. Zagotuj 2 litry wody, dorzuć w łyżce stołowej tych ziół, trzymaj na małym ogniu 15 minut, po czym zdejmij garnek z ognia.

Pochyl się nad parującym odwarem, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj nosem: najpierw jedną dziurką, zatykając drugą, potem drugą zatykając pierwszą.

Olejki do inhalacji (np. sosnowy) na zatoki


Warte polecenia są inhalacje z olejkami eterycznymi (np. sosnowym, eukaliptusowym, miętowym). Osoba dorosła może dodać kilka kropli olejku do parującej wody i tak inhalować się, zaś dziecku można olejek zakroplić do urządzenia nawilżającego ustawionego w pokoju.
Podobne wpisy:

Młodzieńcze zapalenie stawów
Sposób na zmęczone oczy

Niedokrwienny udar mózgu
Oczyszczanie wątroby z toksyn

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci