Zdrowie i uroda

Lignan Primvitalny

Błonnik Primvitalny


Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnieCiekawe artykuły:

Do lekarza bez ubezpieczenia:
Kliknij i sprawdź»

Rak szyjki macicy profilaktyka:
Kliknij i sprawdź»

Wizyta u lekarza ze specjalizacją:
Kliknij i sprawdź»

Kolejka NFZ:
Kliknij i sprawdź»

Blog > Komentarze do wpisu

Młodzieńcze zapalenie stawów

MIZS - młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawówTa choroba atakuje najczęściej dwuletnie dzieci lub nastolatki w okresie dojrzewania. Zwykle na początku szybko rośnie gorączka, której może towarzyszyć wysypka. Typowe są również obrzęki wokół stawów. Proces zapalny dotyczy zwykle stawów skokowych, nadgarstków lub stawów biodrowych.

Uwaga! Nieleczone MIZS we wczesnym stadium prowadzi do uszkodzenia chrząstki stawowej i kości. Nazwa idiopatyczne oznacza, że przyczyna problemu jest dotąd nieznana.

Jakie zalecenia przy młodzieńczym zapaleniu stawów?


Dziecko musi przestrzegać diety, która zapobiega procesom zapalnym w organizmie. Trzeba jeść jak najwięcej jeść ryby w każdej postaci (pasztety, pulpeciki, ryba pieczona w foli, gotowana na parze), warzywo, awokado, oleje rzepakowe i lniany.

Uwaga! Trzeba ograniczyć niezalecane w chorobach stawów mleko i  nabiał (podawaj nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu).


Zapewnij dziecku odpowiednią ilość ruchu czy sporu, najlepiej na świeżym powietrzu. Konieczne są regularne i częste kontrole u lekarza z poradni reumatologicznej.

Uwaga! Regularnie zgłaszaj się też z dzieckiem na badania wzroku (powikłaniem choroby reumatycznej może być zapalnie błony naczyniowej oka). Pamiętaj o okresowych wizytach u fizjologa. Powinien in kontrolować wzrost, kręgosłup oraz długość kończyn dziecka.


Rodzaje terapii przy młodzieńczym zapaleniu stawów (MIZS)


Dotychczas stosowane leki nie były w pełni skuteczne, na dodatek obciążały organizm dziecka, wywołując wiele skutków ubocznych, np. zaburzenia hormonalne, uzależnienie od sterydów, odwapnienie kości i podatność na osteoporozę.

Nadzieją w terapii MIZS są leki biologiczne (celowane), które hamują w organizmie produkcję białka odpowiedzialnego za rozwój procesów zapalnych. U 85% chorych w ciągu 12 tygodni od wdrożenia terapii biologicznej nie wystąpiła gorączka.
Podobne wpisy:

Sposób na zmęczone oczy
Niedokrwienny udar mózgu
Oczyszczanie wątroby z toksyn
Przeziębienie u dziecka

środa, 07 grudnia 2016, zdrowieuroda
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: