Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Przeciw nadmiernemu poceniu

zdrowieuroda

Jak działają kosmetyki przeciw poceniu się?Dezodoranty z substancjami bakteriostatycznymi nie hamują wydzielania potu, ale ograniczają rozwój bakterii i w ten sposób neutralizują jego woń. Niektóre dezodoranty mają w swoim składzie alkohol, dzięki czemu uczucie świeżości utrzymuje się kilka godzin.

Uwaga! Nie stosuj ich po depilacji i przed opalaniem, bo mogą podrażniać.

Antyperspiranty zawierają sole glinu lub cyrkonu. Zwężają ujścia gruczołów potowych (nie blokują ich) i dzięki temu znacznie ograniczają wydzielanie potu. Antyperspiranty działają też antyseptycznie.

Preparaty te działają przez cały dzień lub dłużej. Zwykle wystarczy użyć ich tylko raz na dobę.

Uwaga! Wieczorem dokładnie umyj ciało, aby usunąć resztki kosmetyku. Nowoczesne antyperspiranty zawierają silikony, nie zostawiają śladów na ubraniu.

Co możesz wybrać przeciw poceniu?


Gdy bierzesz prysznic, użyj specjalnych żeli ograniczających pocenie. Możesz też wykąpać się w wodzie z naparem z szałwii. Na zakończenie kąpieli opłucz ciało chłodnym strumieniem wody. To obkurczy ujścia gruczołów potowych.

Dezodorant stosuj pod pachy, na stopy lub pachwiny 2-3 razy w ciągu dnia, najlepiej na suchą skórę. Kosmetyków przeznaczonych np. do włosów lub stóp, nie używaj na całe ciało.

Antyperspirantów (w kulce, sprayu lub sztyfcie) używaj dokładnie wg zaleceń producenta, bo niektóre stosuje się tylko raz na 48 godzin. Te kosmetyki są bez zapachu.

Co przy alergii?


Skóra pod pachami jest bardzo cienka i delikatna, łatwo więc o podrażnienia. Może do nich dojść u każdego, ale alergicy są szczególnie narażeni na niepożądaną reakcję po zastosowaniu kosmetyku.

Jakich składników unikać?

Zrezygnuj z antyperspirantów zawierających dużo soli glinu, bo mogą podrażniać. Z kolei alkohol wysusza i tak delikatną skórę. Dlatego kupuj kosmetyki w sztyfcie (zwykle bez alkoholu).

Dobrym wyborem są dezodoranty i antyperspiranty bezzapachowe, bo kompozycje zapachowe są często powodem podrażnień i wysypki.  Skórze mogą szkodzić też parabeny (konserwanty). Popularne marki ich nie zawierają, ale zawsze sprawdzaj skład.

Unikaj methylparabenu i propylparabenu.
Podobne wpisy:

Jak zwiększyć objętość włosów?
Farbowanie siwych włosów

Trwałe usuwanie owłosienia

Przerzedzone włosy

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci