Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Jak odbudować szkliwo na zębach?

zdrowieuroda

Szkliwo na zębachZ upływem czasu szkliwo na zębach staje się coraz słabsze, cieńsze i bardziej wrażliwe. Duże znaczenie ma też dieta, która może osłabiać lub wzmocnić szkliwo. Dużą rolę odgrywa również higiena zębów.

Jeśli chcesz, by Twoje szkliwo było długo mocne, musisz pamiętać o kilku zasadach. Czynnikiem niszczącym są m.in. kwasy znajdujące się w owocach i sokach. Zębom nie służy także wino, napoje gazowane, mocna kawa i herbata.

Uwaga! Szkliwo na zębach wzmocni odpowiednia dieta bogata w wapń oraz witamina D. Miękka szczoteczka, która podczas starannego mycia należy robić wymiatający od strony dziąseł - ma ogromny wpływ na kondycję zębów.

Ważna jest też kolejność podczas pielęgnacji. Jeśli jesz owoce, staraj się to robić podczas głównego posiłku, nie zaś po nim. Po zjedzeniu pomarańczy lub jabłka nie myj zębów pastą przez godzinę wystarczy wypłukać usta wodą. Ślin chroni szkliwo. Aby było jej więcej, warto po posiłku żuć gumę.

Miękka szczoteczka do zębów


Zniszczone szkliwo na zębach bywa powodem ich nadwrażliwości. Dlatego używaj tylko miękkiej szczoteczki do zębów i łagodnej pasty.

Zaprzyjaźnij się z płynem do płukania ust.

Co pól roku odwiedź stomatologa, który może zalecić preparat działający jak szkliwo w płynnie, który sprzyja remineralizacji szkliwa.

Nabiał i witamina D dla zębów


Niezbędnym budulcem zębów jest wapń. By wchłaniał się z pokarmów potrzeba jest witamina D (łatwo o nią latem). Dobrze przyswajalnym źródłem wapnia jest nabiał: mleko, jogurty, sery), a witaminę D znajdziesz w rybach i żółtkach jaj. Da Ci ją też słońce.

Guma do żucia bez cukru dla zębów


Nasz ślina w naturalny sposób zabezpiecza szkliwo zębów przed uszkodzeniem i chorobotwórczymi bakteriami. Zawiera wapń i fosfor, które są ważne dla zębów.

Aby śliny było więcej, warto żuć po każdym posiłku gumę, ale koniecznie bez dodatku cukru.

Uwaga! Wszelkie kolorowe napoje, słodycze oraz zawarte w nich związki kwasowe i cukier prowadzą do trwałego uszkodzenia szkliwa. Zęby są podatne na sztuczne barwniki obecne w słodkich napojach. Zawsze po nich wypłucz zęby.
Podobne wpisy:

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego
Pierwsza pomoc przy zawale
Nieświeży oddech przyczyny
Dziecko wymiotuje co podać?

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci