Menu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i uroda.... artykuły, porady, ciekawostki...

Rehabilitacja domowa po udarze

zdrowieuroda

Rehabilitacja w domu po udarzeRehabilitacja domowa po udarze jest ważna, dlatego warto ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu do momentu odzyskania komunikatywnej mowy i choćby niewielkiej mimiki.

Ćwiczenia skierowane są do osób, które w wyniku uszkodzeń tkanki nerwowej doznały porażenia mięśni twarzy. Mają one wówczas ogromne trudności z wypowiadaniem słów.

Uwaga! Pomóż osobie ćwiczącej usiąść na krześle z oparciem przed lustrem lub przy stole, na którym stoi lusterko. Bądź cały czas tuż obok, aby czuła się bezpiecznie i byś w każdej chwili mógł jej pomóc.


Rehabilitacja po udarze: ćwiczenie dzióbka


Wzmacnia mięśnie okrężne ust, policzków i brody, które są częścią aparatu mowy:

  • osoba ćwicząca, patrząc w lusterko, ściąga kąciki ust 3-10 razy, najciaśniej jak tylko może. Podczas ćwiczenia usta mogą być otwarte lub zamknięte.


Rehabilitacja po udarze: szerokie otwieranie ust


Wzmacnia i rozciąga mięśnie okrężne ust i żuchwy:

  • osoba ćwicząca bardzo szeroko otwiera usta 3-7 razy (trochę jakby chciała wypowiedzieć głoskę "a", ale znacznie szerzej).

Uwaga! Pomóż osobie ćwiczącej usiąść na krześle z oparciem przed lustrem lub przy stole, na którym stoi lusterko. Bądź cały czas tuż obok, aby czuła się bezpiecznie i byś w każdej chwili mógł jej pomóc.


Rehabilitacja po udarze: ćwiczenia ręki


Utrata podstawowych funkcji dłoni, takich jak chwytność, koordynacja, to jedna z poważnych konsekwencji chorób neurologicznych.

Chory traci wtedy samodzielność. Możecie wykonywać proste, ale bardzo skuteczne ćwiczenia rehabilitacyjne w domu.

Pomóż osobie ćwiczącej usiać przy stole, na krześle z oparciem. Jej ręce połóż na blacie stołu, tak aby łokcie również się na nim opierały. Bądź tuż obok niej, by czuła się bezpiecznie i abyś w każdej chwili mógł jej pomóc. 

Uwaga! Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie dłoni, odzyskać ruchomość stawów i odtworzyć połączenia nerwowe między półkulami mózgowymi.


1. Wrzucanie ziaren fasoli do butelki: połóż na stole garść ziaren fasoli lub inne drobne przedmioty o wymiarach 1-2 cm i niewielką butelkę bez zakrętki (może to być pusta półlitrowa butelka po wodzie):

  • osoba ćwicząca wrzuca pojedynczo ziarna fasoli do butelki;
  • należy ćwiczyć przynajmniej miesiąc.


2. Zakręcanie słoików:
połóż na stole różnej wielkości i z rożnymi rodzajami zakrętek:

  • mały słoik typu twist po dżemie;
  • po kawie z dużą, plastikową nakrętką;
  • typu weck ze szklaną pokrywką, gumką uszczelniającą i metalowym klipsem.


Zadaniem ćwiczącego jest zakręcanie i odkręcanie poszczególnych słoików po 3-6 razy. W przypadku słoika typu weck powinien dodatkowo ściągać i zakładać gumkę.

Należy ćwiczyć kilka tygodni co 2-3 dni.Podobne wpisy:

Terapia TENS
Drżenie powieki przyczyny
Ćwiczenia na ból pleców

Badanie na osteoporozę 

© Zdrowie i Uroda
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci